Dráhová cyklistika

Padl nový světový rekord v cyklistické hodinovce

Victor Campenaerts je novým světovým rekordmanem v hodinovce. Na velodromu v mexickém Aguascalientes ujel cyklista stáje Lotto Soudal za hodinu 55,089 km a dosavadní maximum, které držel z roku 2015 Bradley Wiggins, vylepšil přesně o 563 metrů.

„Jsem opravdu moc šťastný. Je to odměna za měsíce tvrdé dřiny. Je krásné překonat rekord takové cyklistické ikony, navíc pokořit magickou hranici 55 kilometrů,“ uvedl Belgičan po své rekordní jízdě.

„Všechno šlo podle plánu. Možná jsem to rozjel až příliš rychle, ale pak jsem trochu zpomalil a hledal nové tempo, které budu schopen držet. Na konci jsem zažíval poměrně těžké chvíle. Už jsem nejel tak ideální lajnu jako dřív. Ale dopadlo to výborně,“ radoval se Campenaerts.

„Už nějakých 15 minut před koncem jsem si říkal, že na ten rekord mám. Napadla mě i ta hranice 55 kilometrů. Jak o tom začne člověk přemýšlet, je tam více adrenalinu a řešíte, jestli jste schopni vystupňovat tempo. Ale cítil jsem, že jsem na tom pořád dobře,“ líčil belgický hrdina. Po půlhodině svého snažení měl ujeto 27,75 km. „To mi dodávalo hodně sebevědomí. Člověk musí to tempo uzpůsobit, ale myslím, že jsem byl skoro ve všech částech hodinovky rychlejší než Wiggins,“ dodal Campenaerts.

Stal se 18. závodníkem, který se o rekord v hodinovce podle nových regulí pokusil. Nová pravidla platí od roku 2014. Od světového maxima Wigginse se uskutečnilo deset pokusů, ale až ten 11. měnil rekordní zápis.

Dnes už bývalý rekordman Bradley Wiggins před pokusem Belgičana tvrdil, že ho Campenaerts překoná a že mu to přeje. „Chapeau Victor my man“, napsal krátce po novém rekordu na Twitter.

Světoví rekordmani

(od roku 2014)

Jens Voigt (Něm.) - 51,11 km

Matthias Brändle (Rak.) - 51,852 km

Rohan Dennis (Austr.) - 52,491

Alex Dowsett (Brit.) - 52,937

Bradley Wiggins (Brit.) - 54,526

Victor Campenaerts (Belg.) 55,089

 

                                                                                      Václav Prokůpek

REDAKCE