Fotbal nižší soutěže

Hvězdný nováček v ČFL: Zbuzany mají autora památného gólu v Lize mistrů

S rozšířením na dvě skupiny po šestnácti účastnících se v příští sezoně České fotbalové ligy představí celá řada nových týmů. Patří mezi i ně Zbuzany. Druhý celek uplynulého ročníku divize B mezi všemi těmi nováčky vyniká hvězdnými jmény ve svém kádru. Na soupisce klubu z malé obce na západním okraji Prahy najdeme vítěze Poháru UEFA s ruským Petrohradem či autora nezapomenutelné sparťanské trefy v prestižní Lize mistrů.

S rozšířením na dvě skupiny po šestnácti účastnících se v příští sezoně České fotbalové ligy představí celá řada nových týmů. Patří mezi i ně Zbuzany. Druhý celek uplynulého ročníku divize B mezi všemi těmi nováčky vyniká hvězdnými jmény ve svém kádru. Na soupisce klubu z malé obce na západním okraji Prahy najdeme vítěze Poháru UEFA s ruským Petrohradem či autora nezapomenutelné sparťanské trefy v prestižní Lize mistrů.

 

Mario Lička

Sedmatřicetiletý záložník toho stihl během své kariéry víc než dost. V sezoně 2003/2004 vybojoval s ostravským Baníkem mistrovský titul, vyzkoušel si angažmá v Anglii, Itálii i Francii, kde byl dokonce v dresu Brestu u loučení Davida Beckhama s profesionální kariérou. Syn velké legendy Baníku a úspěšného kouče Vernera Ličky má na kontě i tři reprezentační starty.

Koncem února 2016 se vrátil z angažmá v Polsku a rozhodl se pomoct Blšanům v krajském přeboru, tým totiž vedl jeho bratr Marcel. O rok později se přesunul do Zbuzan a od vedení klubu to byl skvělý tah. Lička se stal podle očekávání okamžitě hlavním tahounem týmu. Kromě toho, že spoluhráče zásoboval klíčovými přihrávkami, dává sám spoustu gólů. To ostatně potvrdil i v uplynulém ročníku, v němž i druhá příčka v tabulce divizní skupiny B stačila k postupu. S kapitánskou páskou na ruce nasázel jedenáct gólů a byl druhým nejlepším zbuzanským střelcem.

Radek Šírl

Další velké jméno ve zbuzanské sestavě, které si fanoušci velmi dobře pamatují. Technicky skvěle vybavený hráč se nejvíc proslavil angažmá v ruském Petrohradě, kam si ho přivedl tehdejší kouč Vlastimil Petržela. Šírl se Zenitem vyhrál Pohár UEFA, předchůdce dnešní Evropské ligy, i evropský Superpohár. V ruském klubu strávil skoro osm let. Poté se vrátil domů.

Když na začátku roku 2016 od vedení Bohemians 1905 slyšel, že klub s ním už nepočítá, zamířil překvapivě rovnou do Zbuzan, které tehdy bojovaly o postup do krajského přeboru. Osminásobný reprezentant byl jedním z faktorů, proč se klubu z Prahy – západ nakonec podařilo postoupit. A v další sezoně pomohl Zbuzanům rovnou k posunu do divize. Před sezonou 2017/2018 šel zkusit štěstí do Nespek, ovšem po pár zápasech se vrátil. Na podzim 2017 na sebe upoutal pozornost inzultací rozhodčího, po které dostal zákaz činnosti na dva roky. Na hřiště se vrátil až loni v listopadu. I proto odehrál v uplynulé sezoně jen šestnáct zápasů, v nichž borec s desítkou na zádech jednou skóroval.

Marek Kincl

Ani šestačtyřicetiletého Marka Kincla není třeba dlouze představovat. Jeho nejzářivější okamžik bohaté fotbalové kariéry? V prosinci 2003 svým gólem proti Laziu Řím zařídil v nastaveném čase pražské Spartě postup do osmifinále Ligy mistrů. Vytáhlý útočník toho má ale za sebou mnohem víc. V nejvyšší české soutěži odehrál za 12 sezon celkem 234 utkání, v niž nastřílel 67 branek. Hrál i za Hradec, Příbram, Liberec, Žižkov, ruský Petrohrad, vídeňský Rapid či střížkovské Bohemians.

V roce 2010 ukončil profesionální kariéru a zamířil do divizních Jiren, kde patřil mezi nejvýraznější tváře až do léta 2014. Tehdy se rozhodl pro přestup do Zbuzan hrající 1.B třídu. Dlouholetý kapitán měl lví podíl na tom, že tým se rok co rok posouval soutěžemi směrem nahoru. V uplynulé sezoně, ve které si Zbuzany zajistily možnost hrát ČFL, toho vzhledem ke svému věku oproti předchozím ročníkům už moc neodehrál. Naskočil jen do čtyř duelů, pravidelněji nastupoval za „béčko“.

Zbuzany ale netvoří pouze výše zmíněná trojice. V kádru najdeme i další borce se zkušenostmi s profi fotbalem. Na prvním místě musíme zmínit Vojtěcha Přeučila. Osmadvacetiletý útočník s 52 starty v nejvyšší soutěži, jenž ještě v sezoně 2017/2018 oblékal dres druholigového Sokolova, dotáhl Zbuzany do ČFL 26 góly v 27 odehraných zápasech. Suverénně nejlepší střelec divize B.

Šest sezon v první lize strávila také další zbuzanská opora Richard Kalod (na foto). Pětatřicetiletý ofenzivní hráč má za sebou angažmá ve Zlíně, na Žižkově a v Českých Budějovicích, kde se autor devíti prvoligových branek s profesionálním fotbalem rozloučil. V uplynulé sezoně zaznamenal ve dvaceti odehraných zápasech v dresu Zbuzan devět gólů.

Muziku ve zbuzanské obraně pak tvrdí Václav Ježdík. Ten sice nikdy nepatřil mezi výrazné ligové tváře, nicméně ne každý se může pochlubit tím, že odehrál přes 60 utkání v nejvyšší soutěži. Jednatřicetiletý obránce je nasbíral během angažmá v Bohemians, Teplicích, Českých Budějovicích a Ostravě.

 

                                                             Václav Prokůpek

 

REDAKCE