HET liga

Zlín je blízko k utkání o Evropskou ligu

Finále skupiny o Evropu zahájili mnohem lépe fotbalisté Zlína. V úvodním duelu totiž porazili favorizovanou Mladou Boleslav 3:1 a k odvetě pojedou do města automobilů s dvoubrankovým náskokem. Hlavní hvězdou se stal domácí útočník Tomáš Poznar, který brankáře Jana Šedu překonal dvakrát. Lepší z dvojice Zlín - Mladá Boleslav si zahraje se čtvrtým nebo pátým týmem skupiny o titul kvalifikační zápas o Evropskou ligu.

Mladá Boleslav, která si v semifinále skupiny o Evropu v Teplicích připsala rekordní vítězství 8:0, prohrála venku v nejvyšší soutěži po šesti kláních.

Zlín překvapivě nasadil na stopera teprve sedmnáctiletého Cedidlu, jenž poprvé v lize nastoupil od začátku. Hned v šesté minutě udělal zmíněný mladík chybu, ale před Přikrylem zachránil "ševce" brankář Rakovan. Na druhé straně v poslední chvíli odvrátil po rohu centr pozorný Hubínek před Buchtou.

Ve vyrovnané první půli šli nakonec do vedení domácí. Buchta ve 40. minutě upadl ve vápně po souboji s Matějovským a sudí Zelinka nařídil penaltu, kterou nejlepší zlínský střelec Poznar bezpečně proměnil. Hostům navíc nevyšel ani vstup do druhé půle. Džafičův centr z pravé strany propadl až k Petru Jiráčkovi a ten po jednadvaceti sekundách od hvizdu rozhodčího napálil míč s pomocí břevna do sítě.

Mladoboleslavští ovšem brzy snížili. Na Křapkův centr si v 53. minutě naskočil Muris Mešanovič a hlavou zamířil přesně k tyči. Za dalších 12 minut už ale "ševci" znovu vedli o dvě branky. Na další centr si naběhl Poznar a šťastnou hlavičkou poslal míč za brankáře Šedu, který vůbec nereagoval. Zlínský útočník dal podruhé v kariéře dva góly v jednom utkání v nejvyšší soutěži.

Devět minut před koncem napálil odražený míč těsně mimo domácí Podio. V dresu soupeře se za celý zápas výrazněji neprosadil nejlepší kanonýr ligové sezony Komličenko. Poslední šanci na zkorigování stavu měl v nastavení střídající Takács, ale branku překopl.

Nadstavbová část první fotbalové ligy - úvodní utkání finále skupiny o Evropu:

Fastav Zlín - FK Mladá Boleslav 3:1 (1:0)

Branky: 41. z pen. a 65. Poznar, 46. Jiráček - 53. Mešanovič. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Hock. ŽK: Čanturišvili - Mešanovič, Jugas. Diváci: 3194.

Zlín: Rakovan - Holík, Cedidla, Buchta, Gajič - Džafič (90. Matejov), Hlinka, Podio, Jiráček (79. Bartošák), Čanturišvili (88. Vyhnal) - Poznar. Trenér: Kameník.

Mladá Boleslav: Šeda - Křapka, Hájek, Jugas, Fulnek - Bucha (59. Wiesner), Hubínek, Matějovský (85. Takács), Přikryl (73. Mareš) - Mešanovič, Komličenko. Trenér: Weber.