Hokej Reprezentace

Průkopník z ČR trénuje hokejovou reprezentaci Kuvajtu

Hokejové bitvy už dávno nejsou jen o Kanadě, Česku či severských státech. Globalizace zimního sportu probíhá i v exotických končinách. Někde také s českou stopou. V Kuvajtu se reprezentačního týmu ujal Pavel Arnošt, který se pokouší státeček od Perského zálivu posunout na vyšší úroveň. Jeho cesta do Kuvajtu byla v podstatě tuctová. Přes kamaráda se dozvěděl, že tam hledají trenéra, poslal životopis a svaz si ho vybral. „Neváhal jsem. Lákalo mě, že jde o reprezentaci. Byla to nová výzva,“ říká čtyřiačtyřicetiletý kouč, který působil u juniorů Sparty, Karlových Varů a také české šestnáctky a sedmnáctky.

Hokejové bitvy už dávno nejsou jen o Kanadě, Česku či severských státech. Globalizace zimního sportu probíhá i v exotických končinách. Někde také s českou stopou. V Kuvajtu se reprezentačního týmu ujal Pavel Arnošt, který se pokouší státeček od Perského zálivu posunout na vyšší úroveň. Jeho cesta do Kuvajtu byla v podstatě tuctová. Přes kamaráda se dozvěděl, že tam hledají trenéra, poslal životopis a svaz si ho vybral. „Neváhal jsem. Lákalo mě, že jde o reprezentaci. Byla to nová výzva,“ říká čtyřiačtyřicetiletý kouč, který působil u juniorů Sparty, Karlových Varů a také české šestnáctky a sedmnáctky.

 

 

V malém státečku u Perského zálivu žije celoročně. Žádné dojíždění na pár kempů během sezony. O své hráče se stará pravidelně. V souvislosti s přípravou však řeší jeden zásadní problém. Nedostatek ledových ploch.

„Je tu pěkný starý stadion, který má zajímavou historii. Myslím, že byl dokonce první na Arabském poloostrově. K němu patří menší plocha, ale ta je tak na bruslení pro děti. Pak je jeden led v obchodním centru a teď bude federace dostavovat novou halu,“ popisuje Arnošt.

Malá základna

Tím výčet končí. A na umění hráčů se to podepisuje. „Brus-lení je hlavní problém, také v kombinaci s dovednostmi. Nebyli jsme tolik na ledě,“ upozorňuje český kouč.

V hokejově exotické zemi je samozřejmě potíž v malé základně. „Hráči začínají pozdě, v reprezentaci jich je několik přibližně v mém věku a chybí nám střední generace. Máme ale šest šikovných kluků kolem sedmnácti let. Snad bude stadion dobrá reklama pro zdejší hokej a přilákáme další mladé,“ doufá.

Třeba se pak Kuvajt posune z nejnižší divize mistrovství světa. Na přelomu března a dubna se odehrál jeho letošní ročník ve Spojených arabských emirátech.

Arnoštovi svěřenci na něm porazili Kyrgyzstán, s dalšími celky, kam patřily domácí Emiráty, Bosna a Hercegovina, Hong Kong a Thajsko, však prohráli o osm až dvanáct gólů. „Vzhledem k našim možnostem jsem byl s výsledkem spokojený. Ale soupeři mají momentálně vyšší výkonnost,“ hodnotí.

Cíl? Asijské hry 2021

Český trenér je příjemně překvapený úrovní hokejových „trpaslíků“. „S elitou to nejde srovnávat, to je úplně jiný svět. Ale třeba asijská část je zajímavá. Hráči jsou na tom dobře dovednostně i bruslařsky. Vidíte prvky stejné jako na nejvyšším levelu. I tady se objevují moderní trendy,“ vypráví.

Reprezentanti Kuvajtu se loni na podzim vydali na soustředění do Česka, a během přátelských zápasů se jim tak dostalo srovnání se zdejším hokejem.

„Přátelské zápasy byly specifické. Modelová utkání jsme přizpůsobili naší úrovni a utkání byla vyrovnaná, ale českým týmům nemůžeme konkurovat,“ přiznává Arnošt.

Zdá se to jako boj s větrnými mlýny, i když… S novým stadionem prý přijde možnost posunu kuvajtského hokeje. Hlavní metou jsou nyní Asijské hry, které se konají za dva roky.

„Chceme se tam prezentovat lepší hrou. Je to můj cíl. Podmínky teď budou lepší, tak snad se zvedneme a budeme více konkurenceschopní,“ dodává Arnošt.

 

REDAKCE