Klasické lyžování

Koudelka jedenáctý

Na můstku, který mimo jiné pamatuje třetí místo Jakuba Jandy z Mistrovství světa v roce 2005, byl k vidění úvodní závod letošního Turné. Dnešní závod vyhrál největší favorit Turné, kterým je bez pochyby Rjoju Kobajaši.

Kobajaši porazil Eisenbichlera

Mnoho lidí pasovalo těsně před začátkem Turné do role favorita právě lídra Světového poháru Rjoja Kobajašiho (138,5 a 126,5 m). Po prvním kole, ve kterém předvedl jednoznačně nejlepší pokus, držel náskok na Markuse Eisenbichlera (133 a 129 m) necelé 3 body. Ve druhém kole se musel poprat s velice těžkými podmínkami v podobě silného větru do zad, a tak se náskok výrazně ztenčil. Nakonec vyhrál Japonec po trošku kratším druhém pokusu o pouhé 4 desetiny bodu.

Třetí místo po nejlepším druhém skoku obsadil Stefan Kraft (131 a 134,5 m). Této již zmíněné trojky se senzačním způsobem držel Andreas Stjernen (132,5 a 131 m), který se tak po špatné první periodě očividně vrací do skvělé formy. Bez mála 9 bodů ztratil na Stjernena pátý Dawid Kubacki (128,5 a 133,5 m). Elitní šestici v úvodním podniku letošního Turné uzavřel jeden ze spolufavoritů Piotr Zyla (133 a 126,5 m), který pokazil především svůj druhý pokus.

Lehce za očekáváním skončili s výjimkou Eisenbichlera němečtí skokani. Karla Geigera se Stephanem Leyhem najdeme až na začátku druhé desítky, respektivě na 12. a 13. místě. Asi největším zklamáním je pro fanouška světového skoku na lyžích až pětadvacáté místo jednoho z favoritů, Johanna Andre Forfanga.

Koudelka těsně za elitní desítkou, Polášek na bodech

Velice dobře a kvalitně se jevil závod také z toho pohledu českého. Výborný skok ve druhé rundě vytáhl Roman Koudelka (126 a 129 m), který se díky němu posunul z průběžné patnácté příčky až na příčku jedenáctou. Celkově to byl pátý nejlepší pokus druhého kola a Roman za toto umístění musí být velice spokojený, jelikož na pátou pozici v celkovém pořadí Turné ztrácí pouhé 3 metry.

Svůj K.O. souboj vyhrál kromě Koudelky také Viktor Polášek (119 a 109 m), který dokázal porazit Bora Pavlovčiče. Druhý pokus se mu však už tolik nevyvedl a tak si ve finále připisuje 3 body za 28. místo. Lukáš Hlava (109 m) svého soupeře nepřekvapil a najdeme ho až na šestačtyřicáté pozici.

Na pokračování věhlasného Turné čtyř můstků nebudeme čekat vůbec dlouho, další zastávkou bude totiž tradiční lyžařské středisko Garmisch-Partenkirchen.