Kobajaši poprvé prohrál
Na tuto chvíli se určitě těší polští příznivci, jelikož pro jejich reprezentanty je tamní středisko místem zaslíbeným. Naši severovýchodní sousedé na italské půdě slavili již mistrovské tituly Malysze či Stocha, vůbec poprvé zde navíc v roce 2013 dosáhli i na medaili týmovou. A došlo k dalšímu polskému debutu na nejvyšším stupínku, o který se po mnoho letních triumfem postaral svým prvním zimním prvenstvím postaral Dawid Kubacki.
Roman Koudelka oproti minulým závodům lehce ubral, čtrnáctou pozici lze však stále hodnotit pozitivně.
Kubacki překazil japonské plány na rekord, Kraft znovu nevyhrál
Zatímco Kobajaši před dnešním závodem držel šest triumfů v řadě, Kubacki měl na kontě šest stupňů vítězů bez vítězství. Ani jeden z nich v této sérii nepokračoval, jelikož Dawid Kubacki (129,5 a 131,5 m) dnes neměl konkurenci a jeho převaha nad druhým Kraftem byla takřka čtrnáctibodová. Rjoju Kobajaši tedy přišel o možnost vyhrát jako první skokan v dějinách sedm závodů SP v řadě.
Polský double narušil Stefan Kraft (124,5 a 122,5 m). Jasná rakouská jednička se dokázala popasovat i se silným zadním větrem ve druhém a kole také díky skvělým stylovým známkám o tři desetiny porazila třetího Kamila Stocha (120 a 128,5 m). U obou těchto skokanů tedy pokračuje letošní čekání na výhru. Zatímco Stoch si jich loni užil poměrně mnoho, Kraft čeká od března 2017. Zajímavé je, že od té doby byl hned dvanáctkrát na stupních vítězů, ani jednou však na stupínku nejvyšším.
Nejlepším Norem byl dnes čtvrtý Robert Johansson (122,5 a 127,5 m), pro kterého je to nejlepší sezonní výsledek. Pátou příčku obsadil v jednoznačném kariérním maximu nejlepší z Němců David Siegel (127,5 a 124 m) a malé pódium doplnil Markus Eisenbichler (121 a 133 m). Až se sedmým místem se musel spokojit dosavadní suverén Rjoju Kobajaši (128 a 122,5 m), jenž ve druhém kole předvedl vůbec svůj nejhorší skok sezony.
Osmý po skvělém skoku skončil Andreas Stjernen (122 a 130,5 m), nejdelším skokem celého závodu (135 m) se poprvé v sezoně do desítky protlačil Simon Ammann, jenž těsně předčil desátého Piotra Zylu.
Zatímco ještě po prvním kole se Roman Koudelka nacházel na velice přívětivé šesté pozici, ve druhém kole mu skok i přes slabší zadní vítr příliš nevyšel a za 123 a 120 metrů dlouhé skoky bral čtrnácté místo. I tak to stačilo na některé skokany nejužší špičky pořadí SP, zejména Němce Leyheho a Geigera, kteří dnes neprožili vydařený závod. Obří propad ve finále prožil Jukija Sato.
Zatímco po prvním kole se mladý Japonec vyhříval na životní páté pozici, nejhorším skokem druhého kola se propadl až na dvacátou příčku. Do třicítky se naopak po delší odmlce vrátil Polák Kot, a to rovnou pětadvacátým místem.
Zbylí dva Češi nebodovali, Kazachstán krůček od druhého kola
Zatímco Koudelka se ve druhém kole již napevno usadil, zbylí Češi z něj bohužel v posledních pěti závodech vypadli. Týkalo se to i toho dnešního, a i když Viktor Polášek (114,5 m) opět o finále tvrdě bojoval, na lepší než dvaatřicáté místo to nestačilo. Skok se nevyvedl až 51. Čestmíru Kožíškovi (109 m). Povedený závod naopak prožil Sergej Tkačenko, jenž si třiatřicátým místem připsal jednoznačné kariérní maximum a také nejlepší kazašský výkon od prosince 2015.
Pokračovalo naopak trápení Anderse Fannemela či většiny rakouského celku, kteří v dnešním závodě na body nedosáhli. Nemluvě o Peteru Prevcovi, jehož 53. místo působí značně nedůstojně.
Světový pohár nabírá pravidelný rytmus, který potrvá až do únorového MS v Seefeldu a Innsbrucku.
Příští víkend se skokani představí před nabitými tribunami v polském Zakopanem, kde budeme navíc svědky druhého závodu družstev letošní sezony. V něm by se měli představit i Češi a buďme zvědavi, koho trenér ČR David Jiroutek nominuje.
Václav Prokůpek
REDAKCE