Klasické lyžování

Další vítězství Kobajašiho

Klání, které zejména ve druhém kole nabídlo mnoho dalekých letů, se po delší odmlce stalo představením Rjoje Kobajašiho. Mladý Japonec završil desítku letošních triumfů a opět těsně uloupil triumf domácímu Markusi Eisenbichlerovi. Z Čechů tentokrát bodoval pouze Roman Koudelka, jenž skončil devatenáctý.

Kobajašiho návrat na vítěznou vlnu, včerejší vítěz v problémech


Někteří už kometu letošní sezony odepsali, jiní už titulovali Stefana Krafta největším favoritem zisku křišťálového glóbu pro nejlepšího skokana letošní sezony. Rjoju Kobajaši však dnes ukázal, že podobné spekulace jsou evidentně liché a po překrásných letech 224 a 234 metrů dlouhých přidal již desáté letošní vítězství do sbírky.

 

 

Znovu se o půl bodu nedočkal Markus Eisenbichler (219,5 a 237,5 m), kterému nepomohl ani veleskok ve druhém kole. V něm díky brilantnímu stylu předvedl nejlepší výkon Stefan Kraft (213 a 230 m), který díky tomu předstihl podobně jako včera čtvrtého Piotra Zylu (218,5 a 221 m). Zyla opět pokořil Kamila Stocha (207 a 228,5 m), který po útoku ve druhém kole zachránil aspoň šestou příčku.

 

 

Mezi Poláky se vklínil ještě Robert Johansson (211,5 a 229 m). Jednoznačné kariérní maximum si sedmou pozicí připsal Phillip Aschenwald (216 a 220 m), jemuž mamut v Oberstdorfu výrazně přišel k chuti. Na osmé místo se po tradičně výrazně lepším druhém kole prosadil Johann André Forfang (204,5 a 230,5 m), který porazil i včerejšího vítěze, Timiho Zajce (213,5 a 228,5 m). Ten zřejmě ve druhém kole plachtil až někam ke 240 metrům, z obavy před příliš dlouhým skokem ale svůj skok musel předčasně ukončit.

Elitní desítku uzavřel po včerejším bodovém výpadku Jukija Sato (211,5 a 222 m). Letos poprvé bodovali Jurij Tepeš, Ulrich Wohlgenannt a Martin Hamann, pro něhož to byly dokonce premiérové body v kariéře. Na body se naopak nedostalo několik skokanů, kteří ještě včera čeřili vody ve špičce. Takovým příkladem je zejména před 24 hodinami devátý Daniel Huber, úvodní skok ale nevyšel také domácímu Stephanovi Leyhemu. Ještě hůře dopadl olympijský šampion Andreas Wellinger, jenž se podobně jako Fannemel či Ammann pakoval již po kvalifikaci. Celkovému pořadí leteckého Světového poháru vévodí Markus Eisenbichler o 11 bodů před Timi Zajcem, kterého stíhá R. Kobajaši. Ten si také polepšil v celkové klasifikaci SP, ve které před druhým Kraftem drží již zřejmě nedostižný náskok 470 bodů. Roman Koudelka je dvanáctý.


Na bodech tentokrát jen Koudelka


Zatímco seznam skokanů, kteří v letošní sezoně bodovali ve všech závodech se zkracuje, Roman Koudelka v něm i nadále zůstává. A to také na letech. Nejlepší český skok v kvalifikaci opět vytáhl Tomáš Vančura, v závodě už to ale opět bylo slabší. Po opětovném viditelném vykroucení po odrazu z toho bylo v dnešní době již nedostatečných 188 metrů a 38. místo; k bodům bylo tedy daleko. Čestmír Kožíšek svůj letecký den zakončil již v kvalifikaci, závod tudíž sledoval pouze v roli diváka.

 

 

                                                                       Václav Prokůpek

 

 

REDAKCE