Klasické lyžování

Kobajaši znovu vítězí

Závěrečný závod před startem Světového šampionátu měl naprosto jednoznačného vítěze. Stal se jim fenomén letošní sezóny Rjoju Kobajaši, který je po lehkém útlumu, zdá se, zpět na výsluní. Byl k vidění velice napínavý a emotivní souboj o druhé místo mezi německými a polskými skokany, kteří obsadili za Kobajašim následujících šest míst.

Jediných českým závodníkem na bodovaném umístění byl Roman Koudelka na 24. pozici.

Kobajaši vítězí pojedenácté v letošní sezóně

Rjoju Kobajaši se nejspíše vrací ve správný čas zpět na vrchol. Dnes dokázal předvést dva fantastické skoky do délek 146 a 144 metrů a svému nejbližšímu pronásledovateli nadělil dobrých 21,7 bodů. Jeho nejbližším pronásledovatelem se stal domácí Markus Eisenbichler (140 a 141,5 m), jenž si pro druhý flek doskočil tak trochu zázrakem, jelikož měl při obou pokusech velké problémy za hranou. Dokázal však porazit třetího Piotra Zylu (142 a 137,5 m), který tak po spoustě čtvrtých míst z letošní sezóny vystoupal na bednu. Především velice úspěšné druhé kolo bylo pro Němce klíčovým faktorem k úspěchu.

Z dvanácté příčky se dokázal vydrápat až na čtvrtou Richard Freitag (138 a 144 m). Mezi nejlepšími deseti závodníky najdeme ještě jednoho Němce, a to Karla Geigera (137,5 a 138,5 m) na místě šestém. Zahanbit se nedali Poláci a třetího Zylu následovali mezi nejlepšími pátý Dawid Kubacki (143 a 139 m) a sedmý Kamil Stoch (138,5 a 134,5 m). Osmá příčka dnes náležela Timimu Zajci (140 a 135,5 m) a devátá Johannu Andre Forfangovi (141 a 134,5 m). Elitní desítku uzavřel Stefan Kraft (133 a 135 m).

Celkovým vítězem miniturnaje Willingen 5 se stal tedy Rjoju Kobajaši se ziskem 737,5 bodů. Mnohem těsnější byl souboj o druhé místo, kdy druhý skončil Piotr Zyla (708,6 b) a třetí Karl Geiger (708 b). Nejlepším z Čechů byl pochopitelně Roman Koudelka, který skončil jednadvacátý se ziskem 602,8 bodů.

Na bodech pouze česká jednička

Roman Koudelka dokázal bodovat i v dalším závodu Světového poháru v letošní sezóně a v průběžném pořadí mu náleží dvanáctá pozice. S víkendem ve Willingenu však moc spokojený nebude, neboť ho tu nejspíše postihla jakási viróza a necítil se zde úplně nejlépe.

Stačilo to po skocích dlouhých 131,5 a 134,5 metrů na konečnou čtyřiadvacátou pozici. Skok se tentokrát nepovedl Viktoru Poláškovi (121,5 m), jenž otevíral až pátou desítku závodníků. Lukáš Hlava (111 m) po včerejší diskvalifikaci nedokázal překvapit a skončil na 47. místě.

Mistrovství světa v Seefeldu nám startuje již v pátek kvalifikací na individuální klání na velkém můstku, které se bude skákat v Innsbrucku. Start kvalifikačního kola je naplánován na 14:30. Momentálně nad nominací České republiky visí otazník a zdá se, že situace může být velmi zapeklitá. Jistota by měla být pouze u účasti Romana Koudelky.