Motorismus

Český mechanik pomáhá s obhajobou australského titulu

První plochodrážní šampionát nového roku, jako již tradičně, pořádají v Austrálii. Můžeme v něm najít i českou stopu, neboť Pavel Fuksa působí jako mechanik obhájce mistrovského titulu Maxe Fricka. Pro 23 letého rodáka z Mansfieldu ve státě Victoria bude letošní sezóna průlomová, protože v ní premiérově vystartuje jako plnoprávný účastník Speedway Grand Prix a proto se na ní samozřejmě chce výborně připravit. K tomu využívá i domácí šampionát, ve kterém navíc obhajuje loňské prvenství.

První plochodrážní šampionát nového roku, jako již tradičně, pořádají v Austrálii. Můžeme v něm  najít i českou stopu, neboť Pavel Fuksa působí jako mechanik obhájce mistrovského titulu Maxe Fricka. Pro 23 letého rodáka z Mansfieldu ve státě Victoria bude letošní sezóna průlomová, protože v ní premiérově vystartuje jako plnoprávný účastník Speedway Grand Prix a proto se na ní samozřejmě chce výborně připravit. K tomu využívá i domácí šampionát, ve kterém navíc obhajuje loňské prvenství.

Před závěrečným závodem se mu to zatím daří skvěle. Po třech odjetých mítincích je v čele klasifikace s náskokem 11 a více bodů před svými pronásledovateli. V dosud proběhlých závodech Max dvakrát zvítězil a pouze v úvodním v Albury skončil ve finále třetí.

Letošní australský šampionát je opět velmi silně obsazen. Z absolutní špičky chybí pouze Jason Doyle a Troy Batchelor. Za Maxem Frickem o další medaile a zároveň kvalifikaci pro závody mistrovství světa jednotlivců (Austrálie má přiděleny čtyři místa) bojuje hned čtveřice jezdců v těsném rozestupu.

Australský mistr z roku 2018 a loňský vicemistr Rohan Tungate zvítězil v úvodním závodě v Albury, přestože v základní části ve dvou jízdách nebodoval (upadl z prvního místa a měl defekt) a postup do semifinále zachránil až v poslední jízdě. V Undeře dojel třetí a v Milduře v semifinále těsně podlehl Maxi Frickovi.

Mistr světa z roku 2012 Chris Holder měl pomalejší úvod, když v Albury vypadl v semifinále. V Undeře už se dokázal probít do finále a v Milduře stál na stupních vítězů na druhé příčce.

Loňský juniorský australský šampion Jaimon Lidsey prokazuje jeho talent a zlepšuje i své výsledky. V domácím seniorském mistrovství loni skončil sedmý a letos už bojuje o jednu z medailí. V Albury zajel druhé místo. V Undeře a Milduře s vysokým bodovým ziskem skončil v semifinále.

Mladší bratr Chrise Holdera, Jack, je ve hře o medaili také. V prvním finále se dokázal probít až do finále a stejný úspěch se mu povedl také v Milduře, kde obsadil třetí místo.

Dva bývalí národní šampioni, Brady Kurtz (2016) a Sam Masters (2017), zůstali trochu za očekáváními a celkově jim patří šesté a sedmé místo.

Původně se měl odjet ještě závod v Kurri Kurri, ale po pádu Jye Etheridge (zlomená klíční kost), i přes veškerou snahu pořadatelů, byl kvůli nebezpečné dráze odvolán. Ze šampionátu odstoupil ještě Zane Keleher, který si poranil hlavu při pádu v Albury.