Basketbal

Slovinští mistři Evropy v basketbalu vybouchli v ukrajinském Záporoží a nepostoupili na šampionát

Zatímco čeští basketbalisté už si jako jeden ze sedmi týmů zajistili start na mistrovství světa, které se příští rok uskuteční v Číně, obhájci titulu Američané musejí ještě o účast bojovat a úřadující mistři Evropy Slovinci už mají jistotu, že z kvalifikace nepostoupí.

Slovince definitivně vyřadil čtvrteční debakl 54:82 s Ukrajinou. Vítězové loňského evropského šampionátu se v Záporoží museli obejít bez opor z NBA Luky Dončiče z Dallasu a Gorana Dragiče z Miami.

Hráče z NBA postrádali i suveréni posledních dvou ročníků MS Američané, kteří před téměř desetitisícovou návštěvou podlehli v La Rioje domácí Argentině 63:80 a po druhé porážce ve skupině jí přepustili průběžné vedení v tabulce. K zajištění postupu nicméně stačí Američanům porazit v neděli Uruguay.

Čeští basketbalisté si definitivu postupu zajistili již čtyři kola před koncem kvalifikačních bojů. Na světovém šampionátu si svěřenci trenéra Ronena Ginzburga zahrají poprvé od roku 1982. Kromě nich mají jistý start i Řecko, Německo, Litva, Tunisko, Nigérie a Čína jako pořadatel.

 

                                                                                                 PK

REDAKCE