Basketbal

Liga Mistrů: Nymburk porazil Černohorské námořníky

Páté vítězství z šesti utkání. V Lize mistrů se držíme na vítězné vlně, když v 6. kole jsme doma v pražské Královce přehráli černohorský Mornar Bar 91:74. V tabulce skupiny C si tak držíme druhou příčku za vedoucím Tenerife, který nás jako jediný porazil. Parádní výkon celého týmu dirigoval 28 body Vojtěch Hruban, který si tak vyrovnal osobní maximum v soutěži. Za hosty nastřílel 17 bodů bývalý hráč NBA z Philadelphie Jacob Pullen.

Soupeře jsme přehrávali od úvodních minut. Především tedy v defenzivě: za prvních pět minut jsme Mornaru dovolil pouhé dva body a rozezlený hostující kouč Mihailo Pavičevič musel za stavu 11:2 sáhnout k oddechovému času. Nedařilo se ani Jacobu Pullenovi, Američanovi se zkušenostmi z NBA, jenž i díky obraně Vojtěcha Hrubana minul úvodní tři pokusy a nemohl se dostat do tempa.

Třicetiletý český reprezentant zářil také na druhé straně hřiště: jen za první část klání nastřílel 13 bodů včetně tří trojek. Po nich jsme vedli už 24:6. Pak se ale soupeř díky náhradníkům v čele s Antabiou Wallerem přeci jen chytli a šňůrou 8:0 se udrželi v kontaktu.

V polovině druhé čtvrtiny se momentálně sedmý celek Adriatické ligy nadechl k náporu a snížil na 25:32. Tentokrát musel o time out žádat náš trenér Oren Amiel. Na koně nás znovu dostala až smeč Zacha Hankinse na 37:27, kdy mladý pivot a zároveň nejlepší blokař soutěže efektně „zarazil“ po využití přečíslení dvou na jednoho.

Úvodní půli jsme nakonec urvali 43:36, přesto promarněné osmnáctibodové vedení zamrzelo. Další kaňkou bylo vyloučení Ivana Almeidy, jenž nejprve nesportovně fauloval a o chvíli později si připsal i technickou chybu, načež byl vyloučen.

Jako už tradičně nám ale vyšel nástup do druhé půle a opět velkou zásluhou Zacha Hankinse, který byl podobně jako v předchozích zápasech na začátku třetí čtvrtiny hodně aktivní. Navíc se k němu přidal i Deishuan Booker, který trefil několik těžkých střel. A v galapředstavení pokračoval Hruban.

Byť se Pullen a spol. nevzdali, v poslední části jme si pohlídali přesvědčivý triumf 91:74 a dobře jsme se naladili na třízápasovou šňůru venku, která nás nyní v Lize mistrů čeká. První fázi zakončíme za 14 dní na hřišti řeckého Peristeri, dále pak jedeme do Bambergu a Gaziantepu. Doma odehrajeme další klání až 7. ledna, kdy přivítáme lotyšskou Rigu v nymburském Sportovním centru.

Nymburk – Mornar Bar 91:74 (24:14, 19:22, 26:22, 22:16)

Nejlepší střelci: Hruban 28, Bohačík a Dalton 15, Hankins 14, Booker 11, Benda 4, Almeida a Rogič po 2, Pumprla a Peterka po 0 – Pullen a Waller 17, Bjelica 12, Needham 9. Fauly: 18:15. Trestné hody: 8/7 - 18/15. Trojky: 10:11. Doskoky: 41:40. Asistence: 15:13. Zisky: 9:4. Ztráty: 10:18.