Cyklokros

Zdeněk Štybar doma neuspěl

Smířený se čtvrtým místem, za které se však dočkal v cíli bouřlivého aplausu od diváků, dokončil závod republikového šampionátu mistrovství České republiky cyklokrosařů v Holých Vrších u Mladé Boleslavi Zdeněk Štybar.

Povoláním silniční profesionál WorldTour stáje Deceuninck - Quick-Step si musel nechat zajít chuť na osmý domácí titul z terénu v kariéře, který by znamenal pokoření republikového českého rekordu fenomenálního Radka Šimůnka.

Potřetí za sebou vyhrál Michael Boroš. "Myslel jsem, že na medaili mám. Ale nepovedl se mi start a celkem jsem se trápil. Navíc ve výbězích mi kluci ujížděli. Myslím, že na víc jsem zkrátka neměl. Kluci byli prostě lepší," řekl Štybar.

 

K tomu, aby proháněl staronového šampióna, měl Štybar daleko, spíše ho ale mrzelo, že v Holých Vrších nedosáhl ani na medaili. Za třetím Janem Nesvadbou zaostal o 38 vteřin.

Čtvrté místo považoval s ohledem na všechny okolnosti za nynější maximum. "Dal jsem do toho všechno. Trať mi úplně nevyhovovala, dělal jsem spoustu chyb, je to okruh, na němž jsem roky nejel, navíc hodně náročný a těžký. K tomu ty náročné výběhy, na to moje silničářské nohy nejsou zkrátka zvyklé," připustil Zdeněk Štybar.

"Jsem závodník, tudíž jsem chtěl vyhrát nebo mít medaili, takže trošku zklamání tam je. Ale fanoušci, kvůli nimž jsem přijel, mi to vynahradili bouřlivým aplausem v cílovém prostoru. Moc jim děkuji, že dorazili," doplnil Štybar.

 

Jeho start přilákal k blátivé trati hodně příznivců a dorazil také jeho fanclub. Trojnásobný světový šampión z terénu věřil, že v jiných podmínkách by je potěšil o něco více. "Kdyby se jelo na okruhu v pátek, kdy byl povrch tvrdý a zmrzlý, tak bych se možná probojoval do trojky. Výběhy, schody, tam jsem umíral. Pomalu jsem chodil po čtyřech, abych vylezl vůbec nahoru," připomněl Štybar.

"Jsem celkem popravený. Trať byla hodně technická. Je to něco, co se jezdí jednou dvakrát do roka. Zrovna jsem to chytil. Pro mě trošku smůla na ten okruh. Hlavně ty výběhy, to mě ubíjelo. Jakmile jsem seděl na kole, tak to ještě celkem šlo, ale jakmile jsem musel běžet, zejména ty schody, tak to mě popravilo," konstatoval Štybar, který předtím absolvoval čtyři cyklokrosy v Belgii a umístil se na dvanáctém, ale také na jednadvacátém místě. Jel i Novoroční cyklokros. Nyní má jasný cíl, vrátit se za svým silničářským celkem Deceuninck - Quick-Step do Španělska a připravit se na jarní klasiky, kde by měl Štybar uspět podstatně lépe, než při cyklokrosech.

 

                                                                               Václav Prokůpek

 

REDAKCE