Cyklokros

Preview MS v cyklokrosu: Tradice zavazuje!

Už jen jediný den zbývá do mistrovství světa v cyklokrosu v dánském Bogense, nejen Češi vyrazili na okruh. V nádherném ránu s modrým nebem a paprsky rozpouštějící jinovatku se proháněli závodníci na trati, kde se to už konečně začalo hemžit lidmi. Depa plná mechaniků ladící tlaky pneumatik a další drobnosti. Zkrátka Bogense výrazně ožilo, zítra šampionát vypukne.

Své tréninkové minuty strávili na okruhu pochopitelně i čeští závodníci, jimž dopoledne dělal společnost reprezentační kouč Petr Dlask.

"Největším problémem budou ubrzděné plotny, kde je nejvíce vyjetá ta hlavní centrální stopa. Už dnes tam spousta lidí padala," zamýšlel se Dlasky.  Závod by podle předpovědi neměl být nikterak drasticky blátivý, bude záležet na tom, jak se to uklouže. Bude ale vítr, rovina kolem moře byla dnes totálně proti větru, končí výjezdem na můstek a nahoru na uklouzanou mez, bude důležité jet hlavnou, nebláznit. Bude to hodně rychlý závod a chytří závodníci s tím budou určitě vydrbávat. Poradí si s tím a budou se snažit ušetřit co nejvíce energie na konec závodu, aby za to mohli vzít a ujeli," řekl Petr Dlask, který své svěřence vidí nažhaveně. 


"Zvlášť eliťáci dobře vidí šanci, že se tady nechá zajet nějaký dobrý výsledek. Včera už byli na trati, dnes jdou znovu. 'Bory' vypadá hladově, takže věřím, že se něco podaří. Také Jana Czeczinkarová už by měla být zpátky v té kondici, kterou měla kolem Vánoc. Myslím, že i Honzovi Zatloukalovi by tato trať měla sedět. Není to tak těžké jako minulý týden v Hoogerheide, ale spíše do tahu. A bude to i o chytrosti."

Jenže Jan Zatloukal, devátý muž letošního SP juniorů to vidí jinak: "Není to úplně ideální, ale mohlo by mi sedět. Budu se s tím muset poprat."

Jana Czeczinkarová se připravovala nejen fyzicky, ale i teoreticky. "Koukala jsem se dost na videa, protože jsem tady loni chyběla, takže jsem počítala s tím, že se tu budou brdky běhat. Ale trať se mi líbí, je do tahu, je dost podobná Rosmalenu, kde se jelo mistrovství Evropy. Pokud by byla víc blátivá, mohlo by mi to víc vyhovovat. Trošku mi tady chybí ten hravý element, kdy se jezdí točky nebo lesní pasáže. Co se dá dělat, bude to pro všechny stejné," sdělila Jana.  


Vloni ve Valkenburgu jedenáctý Michael Boroš by raději závodil na těžším povrchu. Třeba na takovém jako byl před dvěma lety v Bieles, kde dojel sedmý. "Záleží, jaké bude počasí, je to hodně rychlý, skoro kritérium. Uvidíme, jestli něco ještě spadne, já bych raději jel na těžším povrchu. Loni jsem tu podal standardní výkon, nebylo to špatné. Tehdy to bylo trošku rozbahněné, vzpomínám si, že se i některé úseky na mezičkách běhaly. Letos je to celé přemostěné, jenom se pojede, to si jsem jistý. Na závod se těším, forma je stoupající, doufám, že to půjde v neděli ještě nahoru," uvedl úřadující český šampion Bory.

Jan Nesvadba vynechal finále SP v Hoogerheide vinou stále přecházející nemoci. "Chřipku jsem přecházel asi tři týdny, už to nešlo dál, tak jsem raději odpočíval. Dneska jsme byli hodinu na silnici a nohy se zdají celkem odpočinutý, uvidíme, co z toho vymáčknu," hlásil Honza Nesvadba, který si kvůli nemoci ani nemohl užívat novorozenou dcerku tak, jak by chtěl. "Byl jsem v karanténě a nemohl k ní chodit..."


Dnes už ale Bič sršil dobrou náladou. V tréninku se tréninkově loktoval s Tomášem Paprstkou a na nemoc nemyslí. "Nechci na to myslet, chci dokončit sezonu se ctí. Mě se trať líbí, je to zase něco jinýho, je tam dost přemostění. Pro diváka taky dobrý, z nejvyššího bodu jde vidět skoro celá trať. Je to ale hodně silničářský, takovej kriťas, dlouhá cílová rovinka cca 500 metrů a dost tam fouká. Pak přes řeku a další rovina. Myslím, že je to hodně otevřený Belgánům a Holanďanům, který v tomhle závodí dvakrát za víkend. Ale uvidíme, jaký bude počasí, ono se to může taky hodně změnit. Organizátoři odvedli kus práce, upravili hodně ty šikmý části tratě, který se vloni jenom běhalo, letos to jde jezdit, což je moc dobře. Jinak si myslím, že to bude hákovej závod," nechal se slyšet Bič. 

 

                                                Václav Prokůpek

 

REDAKCE