Fotbal

Slavný Ronaldinho se potácí v dluzích, přišel o majetek

Kolem brazilského fotbalového kouzelníka Ronaldinha se před téměř dvaceti lety strhla obrovská mánie. Sportovní diváky dlouhé roky oslňoval svou vytříbenou technikou a krásnými brankami, díky kterým je dodnes považován za jednoho z nejlepších fotbalistů v historii. Jak ovšem z minulosti víme, skvělí sportovci nutně nemusejí být úspěšní i v jiných oblastech života. Ronaldinho si během své bohaté kariéry vydělal neskutečné peníze.

Kolem brazilského fotbalového kouzelníka Ronaldinha se před téměř dvaceti lety strhla obrovská mánie. Sportovní diváky dlouhé roky oslňoval svou vytříbenou technikou a krásnými brankami, díky kterým je dodnes považován za jednoho z nejlepších fotbalistů v historii. Jak ovšem z minulosti víme, skvělí sportovci nutně nemusejí být úspěšní i v jiných oblastech života. Ronaldinho si během své bohaté kariéry vydělal neskutečné peníze. Nyní se ovšem potácí na prahu existenční krize! Úřady mu zabavily veškerý majetek a dokonce i španělský pas, tudíž nemůže vycestovat za hranice svého momentálního působiště. Do toho ještě téměř padesát milionů korun dluží a nemá pohledávky z čeho zaplatit. Jak se z bohatého fotbalisty mohl stát žebrák?

Ronaldinhova bohatá sportovní cesta opředená individuálními úspěchy

Nyní devětatřicetiletý rodák z brazilského Porto Alerge započal svou dráhu profesionálního fotbalisty v tamním Gremiu. Odtud se po třech letech stěhoval do kádru slavného francouzského Paris Saint-Germain, kde se během dalších dvou sezón vypracoval v elitního hráče světových kvalit. Netrvalo dlouho a začala kolem něj kroužit řada dalších významných klubů. On se nakonec rozhodl pro katalánskou Barcelonu, což bylo nejspíš nejlepší rozhodnutí jeho života. Tam totiž strávil dlouhých pět let, během nichž nastřílel úctyhodných 70 branek a diváky po celé planetě udivoval svou technickou vyspělostí a obratností. Každý mladík s míčem u nohy si přál být jako on (samozřejmě až na ty typické zuby).

Ještě, než se pak definitivně vrátil do rodné Brazílie, kde šla jeho kariéra strmě dolů, odehrál poslední dva ročníky v AC Milán. Na domácí scéně poté vystřídal ještě čtyři další kluby, kde se ovšem neohřál déle než jednu sezónu. Naposledy se objevil v kádru Fluminescence. Tam skončil hned po dvou měsících a rok na to definitivně ohlásil konec své bohaté sportovní cesty. Netrvalo dlouho a ozvala se mu Barcelona s nabídkou spolupráce. Nešlo však o post na hřišti, nýbrž mimo něj. Stal se totiž jedním z tamních ambasadorů. Pak už to ale šlo s kdysi slavným útočníkem z kopce…

Obchody mu nevyšly, aktuálně je na mizině

Ronaldinho se během neaktivních sportovních let pokusil zúročit svůj pracně nastřádaný majetek v obchodní sféře. Investoval do několika společností s vidinou obrovských zisků. Plán mu ale tak úplně nevyšel podle představ. Držitel zlatého míče, mistr světa a vítěz prestižní Ligy mistrů s Barcelonou nasekal celou řadu dluhů, které nedokázal splatit ani zastavením svého celého majetku, který čítal 57 nemovitostí. Ty mu zabavily úřady a stále ještě dluží téměř padesát milionů korun.

Dluhová past, v níž se ocitl, nabízí jenom pramalou šanci na záchranu. Byl mu dokonce zabaven i španělský pas, kvůli čemuž nesmí odcestovat ze země. Jedná se s ním tedy v podstatě jako s kriminálníkem. Ronaldinhovi právníky žádají alespoň částečnou satisfakci v podobě navrácení pasu, jenže úřady jsou zatím neoblomné. Smutný osud fotbalisty, který byl dlouhá léta morálním vzorem pro všechny začínající sportovce…

                                                                                        Václav Prokůpek

REDAKCE