Golf

STADIÓN a golf: Když se přepisují rekordy

Neuvěřitelné, výjimečné,… A snadno by se daly nalézt další přívlastky vhodné pro vyjádření toho, co už téměř tři desítky let předvádí na golfových hřištích Phil Mickelson. Posledním zápisem levorukého golfisty, který letos v červnu oslaví už 49. narozeniny, bylo v pořadí už 44. turnajové vítězství na PGA Tour. Na jeho oblíbeném podniku v Pebble Beach, kde už vyhrál celkem pětkrát. A jestli tenhle princ světového golfu prožívá svou kariéru ve stínu krále Tigera Woodse, pak na Pebble Beach vládne právě on!

Mickelson svými pěti vítězstvími v Pebble Beach vyrovnal historický rekord Marka O’Meara. Mezi jeho prvním turnajovým titulem, který získal v lednu 1991 ještě jako amatér, a tím posledním je neuvěřitelných 28 let.

Na svém kontě má dnes už 44 turnajových vítězství a jen jedno jediné ho dělí od Waltera Hagena na osmém místě v historickém pořadí. Ve 48 letech se stal nejstarším vítězem turnaje PGA Tour od roku 2015.

„Je za tím spousta práce a úsilí, abych vydržel hrát stále na takové úrovni. A věřím, že pokud dokážu dál předvádět to nejlepší, co umím, je to dostačující na to, abych ještě nějaké turnaje vyhrál. Takové výzvy mě nutí dostat ze sebe to nejlepší. Je za tím hodně práce mimo hřiště, hodně času v posilovně, hodně změn v jídelníčku. A všechny tyto věci se navíc musí sejít v pravý čas,“ konstatoval 48letý hráč s přezdívkou Lefty.

Podaří se dobýt vytoužený titul na US Open?

Triumf v Pebble Beach je pro Mickelsona ještě o něco výjimečnější, než jiná vítězství. Právě tady si odbyl debut na US Open v roce 1992. Vyhrál tady v roce 1998 i první ze svých pěti titulů na Pebble Beach. Později během let posbíral i pět titulů z majorů – třikrát vyhrál Masters, po jednom titulu přidal z British Open a PGA Championship, jen na ten z US Open ne a ne dosáhnout. Šestkrát byl druhý.

To se ale letos může klidně změnit. Pro Mickelsona dosud zakleté US Open se letos hraje právě v Pebble Beach. Kde jinde by měl zaútočit na onen chybějící major, než právě na oblíbeném hřišti, kde už pětkrát slavil titul? A ještě drobnost – v den, kdy se bude hrát finálová runda, tedy 16. června, oslaví své 49. narozeniny.

Pebble Beach je navíc místo, kde pracoval i jeho dědeček Al Santos – byl mezi prvními caddie při otevření hřiště v roce 1919. Ostatně, Mickelson stále používá jako markovátko stříbrný dolar z roku 1900, který mu věnoval právě jeho děda, aby ho nosil v kapse a věděl, že není chudý.

16A chudý Mickelson rozhodně není. Díky svému poslednímu triumfu překonal hranici 90 milionů dolarů vydělaných z turnajových prize money. Za svůj titul z Pebble Beach inkasoval 1,37 milionu, a tak už má na dohled i hranici 100 milionů, kterou dosud jako jediný v historii překonal Tiger Woods. Ten na turnajových odměnách nastřádal už 115,6 milionu dolarů.

„Překonat hranici 100 milionů? Tak to bych potřeboval hrát ještě jeden zápas s Tigerem,“ vtipkoval Mickelson a připomněl loňský exhibiční The Match, v němž po výhře nad Tigerem inkasoval 9 milionů dolarů. Plus další „drobné“ za sázky během duelu.

Není divu, že vítězství naladilo Mickelsona na vítěznou notu. A věří, že nezůstane jen o jednoho. A tak trochu si zahrál na prognostika, nebo snad i věštce. Věří nejen v to, že vyhraje on sám, ale věří i v úspěchy Woodse. „Jsem přesvědčený, že pokud budu hrát svůj nejlepší golf a pokud bude hrát i Tiger svůj nejlepší golf, může to stačit i na vítězství každý týden, kdy nastoupíme. Výzvou je pro nás i to, že je ve hře tolik skvělých mladých hráčů a abychom je porazili, musíme ze sebe dostat to nejlepší. Myslím, že pro mě i pro Tigera to bude letos opravdu, ale opravdu dobrý rok,“ dodal Mickelson.