Hokej

Hlinka – Gretzky Cup: Askarov v brance hvězdného ruského celku

Sborná čeká na zlato už od roku 1995, letos přivezla do Piešťan tým, který bude stát především na skvělém gólmanovi. Ne že by byl důvod shazovat zbytek týmu, ale Rusové jsou jediným mužstvem, které má svou hlavní hvězdu v bráně. Jaroslav Askarov je absolutním gólmanským favoritem příštího draftu NHL, dostat by se na něj mohlo už v první desítce a doma je jeho talent srovnáván s Andrejem Vasilevským.

Sborná čeká na zlato už od roku 1995, letos přivezla do Piešťan tým, který bude stát především na skvělém gólmanovi. Ne že by byl důvod shazovat zbytek týmu, ale Rusové jsou jediným mužstvem, které má svou hlavní hvězdu v bráně. Jaroslav Askarov je absolutním gólmanským favoritem příštího draftu NHL, dostat by se na něj mohlo už v první desítce a doma je jeho talent srovnáván s Andrejem Vasilevským.

 

Na reprezentační scéně stál v minulé sezoně za několika úspěchy. Sedmnáctce nejdřív vychytal zlato na World Hockey Challenge, s osmnáctkou pak vyhrál World Junior A Challenge proti starším a na konci sezony ji dovedl až ke stříbrným medailím na mistrovství světa. Hlavní hvězdou zadních řad je jednoznačně Daniil Čajka.

Dva roky už piluje v Kanadě, letos vyhrál s Guelphem Ontario Hockey League a dostal se do druhého all-star týmu nováčků. Jako hráč narozený v říjnu vyhlíží až draft 2021. Do OHL nyní míří ještě Kirill Steklov.

Za útočné eso sborné na turnaji by měl platit Daniil Guščin, jenž na Hlinkovi zářil už loni – v pěti zápasech nasbíral šest bodů (3+3). Po zmiňovaných becích je jediným zbývajícím krajánkem, Muskegonu loni v USHL pomohl 36 body (16+20) v 53 utkáních. Zbytek kádru nominoval trenér Sergej Golubovič výhradně z domácí MHL. Ofenzivní řady sborné nabízejí ještě několik talentů, jejichž jméno by mělo na nadcházejícím draftu zaznít poměrně vysoko.

Na hranici prvního a druhého kola je zatím odhadován Vasilij Ponomarjov, nejproduktivnější hráč U17 v loňské sezoně MHL (37 / 9+20). Co se týče reprezentace, víc než on se prosazoval už jen Alexandr Pašin (23 / 8+13), který zachránil sbornou i v úvodním duelu aktuálního turnaje s Američany (2+1).

Kromě Askarova a Guščina si na osmnáctkách zahráli ještě bek Šakir Muchamadullin a forvard Marat Chusnutdinov. Celý ruský tým je tvořen hráči ročníku 2002, jedinou výjimkou je mladší zadák Arťom Grušnikov.

Sborná by letos ráda poprvé po deseti letech dosáhla na finále Hlinka Gretzky Cupu: V posledních čtyřech ročnících prohrála v semifinále, třikrát získala alespoň bronzovou náplast. Na vrchol došla jen v letech 1991 (ještě jako SSSR), 1993 a 1995.

Po výhře 6:2 nad Spojenými státy vyhlíží úterní šlágr se Švédskem a středeční utkání s domácím Slovenskem. Poslední úspěchy na mezinárodní scéně dávají tušit, že by mohla dojít hodně vysoko.

Nominace týmu Ruska

Brankáři:
Jaroslav Askarov (SKA Petrohrad, MHL), Jegor Guskov (Lokomotiv Jaroslavl, MHL), Maxim Motorygin (Dynamo Moskva, MHL).

Obránci:
Semjon Bujvan (Ocelové Lišky Magnitogorsk, MHL), Daniil Čajka (Guelph Storm, OHL), Arťem Grušnikov (Rudá Armáda Moskva, MHL), Kirill Kirsanov (SKA Petrohrad, MHL), Daniil Kuzmin (Rudá Armáda Moskva, MHL), Šakir Muchamadullin (Tolpar Ufa, MHL), Kirill Steklov (London Knights, OHL).

Útočníci:
Daniil Averšin (Spartak Moskva, MHL), Nikita Burujanov (Dynamo Petrohrad, MHL), Ivan Didkovskij (Dynamo Moskva, MHL), Daniil Guščin (Muskegon Lumberjacks, USHL), Marat Chusnutdinov (SKA Petrohrad, MHL), Alexandr Pašin (Tolpar Ufa, MHL), Vasilij Ponomarjov (Křídla Sovětů Moskva, MHL), Ilja Ryčkov (SKA Petrohrad, MHL), Jeremej Šumilin (Lokomotiv Jaroslavl, MHL), Bogdan Trinějev (Dynamo Moskva, MHL), Pavel Ťutněv (Lokomotiv Jaroslavl, MHL), Dmitrij Zlodějev (Dynamo Moskva, MHL), Dmitrij Zugan (Rudá Armáda Moskva, MHL).

Trenéři: Sergej Golubovič, Dmitrij Kokorev a Vladimir Potapov.

Zápasy Ruska na turnaji

Pondělí 5. srpna:
15:30 Rusko – USA (Piešťany) 6:2

Úterý 6. srpna:
15:30 Švédsko – Rusko (Piešťany) 0:3

Středa 7. srpna:
19:00 Slovensko – Rusko (Piešťany)

 

                                                                                        Václav Prokůpek, Břeclav a Piešťany

 

REDAKCE