Hokej Zahraniční

Farmářská AHL se rozběhne: Bez tří farem NHL a s mnoha problémy

Není to sice ta nejelitnější soutěž, ale na hokejové mapě má své místo. A hlavně je důležitá pro soutěž nejvyšší, tedy pro NHL, která tam odkládá své nepotřebné hráče a povolává ty potřebné. Přestože to dlouho vypadalo všelijak, také AHL se nakonec rozběhne, ovšem jen v 28 týmech, nikoliv v jednatřiceti, jak bylo zvykem.

Není to sice ta nejelitnější soutěž, ale na hokejové mapě má své místo. A hlavně je důležitá pro soutěž nejvyšší, tedy pro NHL, která tam odkládá své nepotřebné hráče a povolává ty potřebné. Přestože to dlouho vypadalo všelijak, také AHL se nakonec rozběhne, ovšem jen v 28 týmech, nikoliv v jednatřiceti, jak bylo zvykem.

„Na základě informací, které jsem dostával, jsem si ještě před dvěma týdny nebyl jistý, zda dosáhneme alespoň osmadvaceti farmářských celků, ale některé týmy se těší, jiné našly způsob, jak by to mohlo fungovat,“ řekl v průběhu týdne prezident a výkonný ředitel farmářské ligy Scott Howson.

Soutěž pro sezónu 2020/21 opustí tři kluby, jimž se zkrátka účast za daných podmínek nezdá ekonomicky reálná. Charlotte Checkers, Milwaukee Admirals a Springfield Thunderbirds končí s tím, že se vrátí v sezóně 2021-22. Samozřejmě, pokud už bude svět v pořádku. Z pohledu NHL jde o farmy Floridy Panthers, Nashvillu Predators a St. Louis Blues.

Blues už se dohodli, že budou spolupracovat s Uticou, což je jinak farma Vancouveru Canucks. Predátoři a Panteři zvažují možnosti. „Známe jejich důvody, jsou legitimní. Opustí nás, ale plánují se vrátit v sezóně 2021-22,“ dodal prezident AHL.

Pokud NHL trpí víc než jiné profesionální soutěže, protože neprodává tak dobře televizní práva, nižší, juniorské a univerzitní hokejové ligy jsou na tom ještě hůř. Nepřítomnost fanoušků v arénách je pro ně naprosto fatální. Podobně jako v NHL se najdou výjimky, v tuto chvíli ale jen dvě. Podle Howsonových slov vpustí do arén omezený počet diváků pouze Texas Stars a Tucson Roadrunners.

Redukované příjmy nutí všechny maximálně šetřit. Devatenáct členů AHL je vlastněno jejich mateřskými organizacemi v NHL, co je ale chabá útěcha. Také bohatší soutěž šetří, kde se dá. Že se k nim do nové sezóny přidalo dalších osm, je v AHL považováno za malý zázrak. Čtyři týmy byly vyhnány ze svých domovů a začnou sezónu jinde.

Změn dozná také rozdělení divizí. Místo obvyklých čtyř by jich mělo být pět: Atlantická se třemi členy, Kanadská se čtyřmi, Severní se sedmi, Centrální s šesti a Pacifická s osmi. Pokud vše klapne, rozběhnout by se American Hockey League AHL měla 5. února.

 

                                                                                                                                    Václav Prokůpek

REDAKCE