Silniční cyklistika

Bratři Saganovi odstoupili z Paříž – Nice: Ruší se velké jednorázové závody

Jedno druhé a jedno třetí místo v rychlých koncovkách etap, taková je bilancefenomenálního slovenského cyklisty Petera Sagana na závodech Paříž-Nice, které nakonec obsahovaly pouze sedm namísto původního počtu osmi etap. Z obav před šířením koronavirus organizátoři zrušili závěrečnou etapu v ulicích města Nice na jihovýchodě Francie. I tak byly závody Paříž-Nice jedno z posledních vážných sportovních akcí na světě, které ještě ohlásila svého vítěze. Celkové první místo si v královské etapě s cílem na vrcholu stoupání La Colmiane s vypětím všech sil udržel Němec Maximilian Schachmann z německého týmu Bora-Hansgrohe ( za který jezdí i Peter Sagan). V celkových výsledcích byl jen o 18 vteřin lepší než Belgičan Tiesj Benoot z dalšího německého WorldTour týmu Sunweb.

Jedno druhé a jedno třetí místo v rychlých koncovkách etap, taková je bilancefenomenálního slovenského cyklisty Petera Sagana  na závodech Paříž-Nice, které nakonec obsahovaly pouze sedm namísto původního počtu osmi etap. Z obav před šířením koronavirus organizátoři zrušili závěrečnou etapu v ulicích města Nice na jihovýchodě Francie. I tak byly závody Paříž-Nice jedno z posledních vážných sportovních akcí na světě, které ještě ohlásila svého vítěze. Celkové první místo si v královské etapě s cílem na vrcholu stoupání La Colmiane s vypětím všech sil udržel Němec Maximilian Schachmann z německého týmu Bora-Hansgrohe ( za který jezdí i Peter Sagan). V celkových výsledcích byl jen o 18 vteřin lepší než Belgičan Tiesj Benoot z dalšího německého WorldTour týmu Sunweb.

 

„Vyhrát Paříž-Nice je velká věc. V první etapě jsme získali žlutý dres a ubránili jsme ho až do poslední etapy. Jsme velmi rádi, že jsme to stihli před možná dlouhou přestávkou, která se rýsuje. Náš tým ukázal svoji sílu,“ uvedl pro slovenský státní rozhlas sportovní ředitel Bora-Hansgrohe, bývalý vynikající slovenský závodník Ján Valach.

Bratři Peter a Juraj Saganovi nedokončili závěrečnou etapu na Paříž-Nice. Ze závodů odstoupili přibližně na 40. kilometru po absolvování prvního ze čtyř kategorizovaných stoupání na Col de Vence. Trojnásobný mistr světa a rodák ze Žiliny Peter Sagan ihned odcestoval domů, konkrétně do Monaka, kde má trvalé bydliště „Peter měl maličko natažený úpon na koleně před startem, věděli jsme o tom, čekali jsme, jestli ho to bude bolet nebo ne. Uznali jsme za vhodné, aby raději odstoupil,“ konstatoval slovenský sportovní ředitel Bora-Hansgrohe Ján Valach.

Po závodech Paříž-Nice se zřejmě na delší dobu zastaví cyklistická sezóna 2020. Organizátoři z obav ze šíření koronaviru zrušily všechny březnové akce včetně monumentální klasiky Milán - San Remo (21.3.)  i velké belgický jednorázové závody E3 BinckBank (27.3.) a  Gent- Wevelgem (29.3.). Jelikož respirační onemocnění COVID-19 se rychle šíří napříč Evropou, stejný osud zřejmě postihne i všechny dubnové závody, včetně tradičních jednorázových vrcholů Kolem Flander (5.4.) A Paříž-Roubaix (12.4.).

Podle zpráv Eurosportu je už dokonce potvrzeno, že ani prestižní akci Kolem Flander se v tomto roce neuskuteční.

 

                                                                                                                    Václav Prokůpek

REDAKCE