Hokej

Chance liga už zná osmičku pro play - off: Suverénní Motor, Jihlavu čeká boj o předkolo

Hokejisté Motoru České Budějovice zdolali v 28. kole první ligy doma po obratu Havířov 5:3 a po páté výhře za sebou drží stále v čele náskok 18 bodů před druhými Litoměřicemi. Stadion i díky čtyřem brankám finského útočník Markuse Korkiakoskiho přehrál Porubu 6:1. Úspěšnou premiéru si odbyl nový trenér Chomutova Miroslav Buchal, Piráti porazili Vsetín 6:2.

V Chance lize už je jasno o osmičce postupujících do play - off a osmičce, která se o postup do předkola bude rvát ve skupině o 9. až 16. místo. Havířov vedl v desáté minutě díky dvěma gólům Lukáše Bednáře v Českých Budějovicích 2:0, po snížení Reného Vydareného vrátil hostům dvoubrankový náskok ve 27. minutě Ondřej Kachyňa.

Obrat Motoru ale zahájil krátce po polovině utkání Ivan Lytvynov. Mezi 53. a 58. minutou jej dovršil dvěma brankami Zdeněk Doležal, který při vítězné trefě využil přesilovou hru. Při power - play dovršil výsledek Jakub Babka. Lídr tabulky bodoval ve 21. duelu v řadě a podevatenácté z toho vyhrál.

Litoměřice potřetí za sebou naplno bodovaly a díky vítězství nad Porubou vylepšily své skóre z této úspěšné série na 20:6. Stadion vyhrál úvodní dějství 4:1 díky hattricku Korkiakoskiho. Ve 33. sice hvězda večera neproměnila trestné střílení, ale v polovině třetí třetiny Korkiakoski přidal i čtvrtou branku. Poruba vyšla naprázdno počtvrté v řadě.

Přerov neudržel krok s Litoměřicemi a po domácí porážce s Frýdkem-Místkem 1:2 v prodloužení na ně ztrácí dva body. Zubr sice vedl od páté minuty díky gólu Šimona Kratochvila, ale ještě v první třetině vyrovnal v přesilové hře David Kofroň a v čase 63:52 rozhodl o první výhře Frýdku-Místku po třech porážkách Filip Haman. Čtvrtý Chomutov vedl poprvé nový trenér Buchal a premiéra mu vyšla. Piráti uspěli podruhé za sebou: v sobotu vyhráli na ledě Poruby 5:4 pod dočasným vedením Kamila Koláčka, který zaskočil po odchodu Martina Štrby.

Buchalův tým sice prohrával se Vsetínem už po 23 vteřinách po brance Jakuba Tepera, ale v první třetině obrátili stav Jakub Sklenář a Sébastien Piché. Ve 24. minutě vyrovnal ve vlastním oslabení David Tůma, Piráty to však nezlomilo. Mezi 31. a 37. minutu jim zařídili tříbrankový náskok Petr Stloukal, v přesilové hře Tomáš Pitule a Jan Rudovský. V úvodu třetí části ještě využil další početní výhodu Darby Llewellyn. Valaši prohráli potřetí za sebou a klesli ze čtvrté na šestou pozici.

Předstihla je vedle Chomutova i Slavia, která vyhrála nad Prostějovem 3:1 a zaznamenala páté vítězství v řadě. Jistotu účasti v play off a boji o nasazení po 30 kolech v nadstavbové mají i sedmá Poruba a osmý Havířov.

Naopak ve skupině o 9. až 16. místo, kde se bude hrát o předkolo play - off, zůstane Dukla Jihlava. Ta si alespoň vylepšila po výhře 6:4 proti Sokolovu bilanci druhou výhrou ze tří utkání.