Hokejové kuriozity
První co se mi z úsměvných událostí vybaví, jsou zimní olympijské hry v Turíně a zápas Česko - Itálie. Byl to velmi poklidný duel, protože Česko většinu hrací doby zápas kontrolovalo. K vidění byla i jedna řekněme perlička po vhazování. Jednomu z čárových rozhodčích společně s kotoučem na led spadla i píšťalka, která doslova odletěla k mantinelu. Bylo to docela úsměvné, protože kromě kotouče se hráčům na hokejku přimotala i píšťala.
První co se mi z úsměvných událostí vybaví, jsou zimní olympijské hry v Turíně a zápas Česko - Itálie. Byl to velmi poklidný duel, protože Česko většinu hrací doby zápas kontrolovalo. K vidění byla i jedna řekněme perlička po vhazování. Jednomu z čárových rozhodčích společně s kotoučem na led spadla i píšťalka, která doslova odletěla k mantinelu. Bylo to docela úsměvné, protože kromě kotouče se hráčům na hokejku přimotala i píšťala. Vzpomínám si na komickou situaci, jak si hráči nahrávali nejen s kotoučem, ale i píšťalkou. Vše skončilo tím, že se podařilo jednomu z hráčů píšťalku poslat po ledu rozhodčímu, který tak mohl v zápase pokračovat v plné výzbroji. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, komu z arbitrů se tato úsměvná historka stala. Jestli to byl Miroslav Halecký ze Slovenska nebo Joachim Karlsson ze Švédska.
Druhou událost, kterou jsem vybral je MS 2010 a finále Česko - Rusko. Vzpomínáte, jak sborná společně se sirénou první třetiny srovnala na 1:1? Autorem gólu byl Pavel Dacjuk, ale každý věděl, že pokud branky dosáhl ještě před vypršením dvacáté minuty, tak to nejsou vteřiny, ale setiny. Z tohoto důvodu hlavní rozhodčí Jari Levonen se jel zeptat videorozhodčího, zda gól ještě padl před úvodním klaksonem. V Lanxess aréně byla natolik bouřlivá atmosféra, že se rozhodčí Levonen s kolegou u videa neslyšel. Vzhledem k tomu, že hlavní rozhodčí si nebyl jistý, co jemu povídá Gerhard Lichtnecker, který byl u videa probíhala debata na dálku formou gestikulace. Bylo štěstí, že videorozhodčí měl stanoviště kousek nad boxem časoměřičů odkud Jari Levonen viděl okýnko kolegy. Takže rozhodnutí zda gól Rusku uznat či ne padlo ani ne po telefonu jako přes dorozumění gest. Docela úsměvná vložka jak finský rozhodčí Levonen gestikuluje do okna k videocentru a přes gesta se od kolegy dozvídá, že gól nemůže být uznán.
Možná si ještě někteří fanoušci Tipsport extraligy vzpomenou na play off 2012 a semifinále Brno - Plzeň. V jednom ze zápasů brankáři Jiřímu Trvajovi zapadl kotouč do výstroje, který nikdo nemohl najít. Schylovalo se ke konci třetiny, když Tomáš Vlasák z úhlu nahodil puk na brankáře. Trvaj zřejmě hrací předmět zasáhl v předklonu do lapačky a od té se nějakou záhadou dostal do kalhot. Původně brankář hledal puk v betonech, dokonce povolil chrániče, poté i hráči zkoumali jestli není touš někde na zádech pod dresem či v chráničích. Sám Jiří Trvaj třepal s kalhotama a čekal odkud potřebný předmět vypadne. Jenže pořád nic, nakonec Trvaj pomalu udělal stojku na hlavě a zatřepal nejen betony, ale i kalhotami... Bylo jasné, že normálně puk vypadne, jenže tady nejenže hráči nevěděli, kde je, ale ani sám brankář neměl tušení. Jeden z hlavních rozhodčích Jan Hribik řekl, že nemůže hru zahájit dřív než najdou puk, protože pokud by se hrálo a vypadl z výstroje do brány vznikl by problém. V momentě, kdy rozhodčí náhradní kotouč označili, aby bylo jasný, který je pravý, tak jako blesk z čistého nebe vypadl i původní touš z brankářských kalhot:-) Komentátor Robert Záruba s úsměvem řekl "Už jsem zažil leccos, ale tohle ještě ne". Radek Duda při rozhovoru do televize zase řekl "Dělají z toho komedii" což mě sice od něj nepřekvapilo, ale čekal jsem, že se nad tím povznese. Byla to dovolím si říct v našich luzích a hájích jedna z nejúsměvnějších historek, co myslíte? Možná diváci v DRFG aréně ještě vzpomínají na poněkud nečekanou etudu:-)
V únoru 2014 během Švédských her se stala úsměvná příhoda hráčům Suomi proti české reprezentaci. Tärväinen šel střídat a byl připraven přeskočit mantinel, jenže v tu chvíli, kdy už lezl na mantinel někdo otevřel vrátka. Vše vyústilo v nečekaný karambol tří hráčů, protože Tärväinen dost nešikovně spadl do vrátek. Další hráč Leo Komarov, který šel také střídat chtěl hned jít na střídačku, aby to nebyla hra v šesti. Proto se do dvířek vyloženě nacpal, byť už tam jeden borec ležel a spadl na Tärväinena. V tu chvíli další hráč (už si nevzpomínám na jméno) šel ze střídačky na led a jak skákal přes mantinel do hry, tak zakopl o nohu Komarova a spadl též:-) Úsměvná historka, protože si nevzpomínám, kdy při střídání spadlo hned trio hráčů v rozmezí dvou vteřin.
Jedna rovněž z uprášenějších vzpomínek se datuje k MS 2009 ve Švýcarsku a v hlavní roli byl prezident IIHF René Fasel. Jak bývá zvykem přijal nabídku na rozhovor do České televize. V jejím virtuálním studiu si totiž René Fasel odložil akreditaci, kterou tam následně zapomenul. Údajně Fasel ani nevěděl, kde akreditaci nechal ležet, takže hledání měl složitější a na stadionu se pohyboval v doprovodu pořadatelů dost krkolomně. Nakonec jemu pomohla známá tvář a mohl odpolední zápas sledovat ze své "lóže", byť původně jej tam nechtěli bez potřebného oprávnění vpustit. Vzpomínám si, že tuto příhodu tehdy zveřejnil ve vysílání Robert Záruba, který vlastnoručně akreditaci doručil do rukou Reného Fasela.
MS 2012 v zápase Bělorusko - Kazachstán se rozbila časomíra a navíc se spustila siréna oznamující konec třetiny. Byl jsem překvapen, protože Hartwall aréna pořád patří k modernějším stánkům. Odpolední zápas přinesl divákům nezvyklejší zážitek, protože časomíra vymazala všechny údaje, po chvilce naskočila a znova přesný čas se všemi náležitostmi z kostky se vytratil. Do toho hučel klakson, který nešlo zastavit. Helsinská aréna sice byla téměř prázdná, ale i ta hrstka diváků na stadionu si zacpávala uši. Tato scéna se sirénou trvala cca pět minut než se ji podařilo vyřešit. Kostka nad ledem sice stále nefungovala, takže se musel k měření času použít náhradní zdroj v boxech časoměřičů. Zajímavé je, že hlavním rozhodčím byl Martin Fraňo, který se dostal snad během měsíce 2x do nepříjemné situace, kdy vypověděla službu kostka nad ledem. V play off tuším v Plzni se rozbila časomíra a odehraný úsek se musel měřit ručně na stopky. Po zápase rozhodčí Fraňo řekl "Asi jsem to zase rozbil." narážel právě na událost cca měsíc starou z play off.
Další příhodu má na svědomí opět René Fasel na MS 2016. Ale o toto se nepostaral sám jako především prezident Ruska Vladimír Putin, který se účastnil závěrečného dekorování vítězů. Při předávání poháru bývá zvykem, že trofej předává do rukou vítězného kapitána nejvyšší představitel IIHF. Jen na MS v Rusku tuto tradici chtěl porušit Vladimír Putin, který už natahoval ruce a připravoval se, že předá pohár vítěznému týmu. Po chvilce humorného "přetahování" o pohár zvítězil René Fasel, který ji předal kapitánovi Corey Perrymu. Nevzpomínám si, jestli někdy byl spor, kdo předá cenu vítězi:-)
Poměrně nedávná příhoda se stala na Spartě proti Kladnu. Právě v místě kudy vyjíždí rolba je mezi ledem a dveřmi malá škvírka. Vzpomínám si, jak Řepík klepl do hokejky jednomu z kladenských hráčů a puk zmizel pod mantinelem. Komentátoři zápasu na O2 situaci glosovali: „Aby nám sem ještě nevběhla myš. To by bylo, kdyby se nám tak ztrácely puky.“
Připravil Václav Prokůpek
REDAKCE