Motorismus

Max Fricke mistrem Austrálie

Před posledním závodem letošního mistrovství Austrálie na ploché dráze v Kurri Kurri hájil 22 - letý Max Fricke osmibodový náskok před obhájcem titulu Rohanem Tungatem a devítibodový před Chrisem Holderem a přestože Rohan byl na své domácí dráze neporazitelný, Max si svůj náskok už nenechal sebrat a mohl slavit svůj první národní seniorský titul.

Definitivně o tom rozhodla 19. rozjížďka, ve které Max potřeboval k pojištění titulu získat minimálně bod. Start se mu však nepovedl a zpočátku jezdil až čtvrtý, přesto se však přes všechny své soupeře dokázal přehnat, čímž si kromě titulu australského mistra zajistil i postup do velkého finále. V něm dojel druhý právě za Rohanem.

Max Fricke měl předtím na svém kontě čtyři juniorské tituly a po zisku seniorského se přiřadil k takovým jménům australské ploché dráhy jako Leigh Adams, Ryan Sullivan nebo Chris Holder, kteří stejného úspěchu dosáhli před ním.

Poslední, pátý, finálový závod australského šampionátu na stadionu Loxford Park v Kurri Kurri zcela ovládl místní Rohan Tungate, který zvítězil ve všech svých jízdách včetně velkého finále, ve kterém se do čela protáhl z třetího místa. Rohan si maximálním bodovým ziskem zajistil celkově stříbrnou medaili.

Bronzová tak zbyla na do loňska stálého jezdce Grand Prix, Chrise Holdera. Ten se i přes zisk dvanácti bodů v základní části musel probíjet přes finále B. V něm zvítězil před mladším bratrem Jackem a postoupil do velkého finále, tam už, ale soupeři byli nad jeho síly.

První tři v pořadí australského šampionátu si zároveň zajistili účast v kvalifikaci mistrovství světa o Grand Prix 2020.

Výborně si v Kurri Kurri vedl Sam Masters. V základní části třikrát vyhrál a celkem získal dvanáct bodů, které mu na rozdíl od Chrise Holdera k postupu do velkého finále stačily. V něm dojel třetí, což mu zajistilo v konečném hodnocení šampionátu posun na čtvrtou příčku.

Celkově pátý skončil, vloni stříbrný, Brady Kurtz. Se stejným bodovým ziskem byl šestý Jack Holder. Shodný počet bodů získali i Nick Morris a Jaimon Lidsey. O sedmém místě Nicka Morrise rozhodl lepší výsledek v posledním závodě.

Tuto sobotu se na dráze v Ipswichi rozhodne o nejlepším australském juniorovi. Největšími favority na vítězství jsou obhájce titulu Jaimon Lidsey a Jordan Stewart.

Konečné pořadí mistrovství Austrálie 2019:

1.Max Fricke – 83, 2. Rohan Tungate – 77, 3. Chris Holder – 70, 4. Sam Masters – 53, 5. Brady Kurtz – 51, 6. Jack Holder – 51, 7. Nick Morris – 45, 8. Jaimon Lidsey – 45, 9. Jordan Stewart – 34, 10. Ryan Douglas – 31, 11. Todd Kurtz – 26, 12. Justin Sedgmen – 23, 13. Ben Cook – 19, 14. Zane Keleher – 17, 15. Zach Cook – 11, 16. Kye Thomson – 11, 17. Josh Pickering – 1