Ostatní

MS v softballu: Nejlepší pálkaři světa poprvé v ČR

Podíváme se na nejlepší pálkaře, kteří toto léto zamíří do Prahy na Mistrovství světa v softballu mužů 2019. Tento článek je rozdělen na dvě části. Můžete tedy na toto téma očekávat víc. Během následujících týdnů se ponoříme hluboko do kategorie pálení, pole a nadhazování, abychom vám dali detailní pohled na to, co můžete v červnu očekávat.

Podíváme se na nejlepší pálkaře, kteří toto léto zamíří do Prahy na Mistrovství světa v softballu mužů 2019. Tento článek je rozdělen na dvě části. Můžete tedy na toto téma očekávat víc. Během následujících týdnů se ponoříme hluboko do kategorie pálení, pole a nadhazování, abychom vám dali detailní pohled na to, co můžete v červnu očekávat.

 

Kromě zkoumání statistik všech zúčastněných klubů až do roku 2017 jsme také mluvili s Israelem Nukunuku. Izzy, jak je lépe známý, je náš expert pro tento turnaj.

Izzy je trenérem od roku 2008 a na svém kontě má trénování týmů pěti zemí v mužské i ženské kategorii. V roce 2019 bude hlavním trenérem švédského národního týmu mužů. V roce 2018 trénoval jak švédskou reprezentaci mužů tak dánskou reprezentaci žen a dostalo se mu i pozice v Mezinárodní softballové akademii v Kanadě.

Podle našeho experta je čtveřice týmů, které bychom měli tento červen sledovat a to Austrálie, Kanada, Japonsko a Nový Zéland.

Na čtvrtém místě je podle žebříčku WBSC Austrálie, která se umístila na posledním turnaji na druhém místě, vynechala mezinárodní turnaje v roce 2018 a nechala své nejlepší pálkaře během TAB Challenge, o které jsme psali dříve, doma. 

Podle našich odhadů jsou Nick Shailes a James Todhunter esa australského pálkařského line-upu. Oba figurují na špičkách statistik ze sezóny 2017. Nick vedl turnaj se 6 homeruny a 12 metami zdarma. James nebyl o moc pozadu s 5 home runy z 11 hity a 13 RBI během 31 startů na pálce.

Ani jeden z nich se ale nezúčastnil TAB Challenge v únoru, a tak si budeme muset počkat, než je tento rok uvidíme v akci. Vypadá to, že trenér přibral několik hráčů, na které se chtěl podívat, než ohlásil finální tým, který na mistrovství pojede.

Austrálie se nezúčastnila ani Intercontinental Cupu v září minulého roku, tak jsme ani jednoho z nich neviděli pálit už od konce sezóny 2017. Shailesovi bude 34 a Todhunter oslaví 27. narozeniny měsíc po turnaji. Webové stránky Steelers ale ukazují oba hráče v současné sestavě. Podle našeho experta je právě pálka Shailese ta, kterou bychom měli pozorně sledovat. ,,Je to konzistentní pálkař a pokaždé hrozba v pálkařském boxu.” říká Izzy.

 

Kanada vstupuje do roku 2019 na žebříčku WBSC jako druhá. Pohledem na jejich statistiky z roku 2017 jsme nenašli nic jiného, než skvělou sestavu hráčů. Ta může být hrozbou pro každého protivníka.

Obrátili jsme se s prosbou o pomoc na Izzyho a ten nám dal dvě jména, Steva Mullaleyho a Jeffa Ellswortha. Říká, že Mullaley může vyřešit zápas jedním švihem a v těsném závěsu s Ellsworthem jejich hrozby neznají konce.

Přestože ani jedno z jejich jmen nefiguruje na žebříčku roku 2017, Mullaleyho průměr byl .333 se 7 hity včetně dvou dvoumeťáků a homerunu. 

V roce 2015 po výhře dvou zlatých medailí odešel Ellsworth od softballu kvůli pracovním povinnostem. V létě 2018 se ale vrátil k a byl pozván na výběry do národního týmu.

Jeff si s sebou přiveze zkušenosti ze tří předchozích šampionátů. Byl s bronzovým týmem v roce 2009, s týmem, který vyhrál roku 2015 zlato a také na lavičce v roce 2013, kdy se umístili pátí.

Další Izzyho pálkařské favority odhalíme v druhé části článku. Než vás ale pustíme pryč, je ještě pár dalších hráčů, které stojí za to během turnaje sledovat.

Z Venezuely musíte sledovat Rafae Florese, pokud se vrátí do týmu. Během turnaje mu bude 36 let. V roce 2017 měl během 24 startů na pálce 12 doběhů ze 13 hitů, včetně 4 dvoumetových a 5 homerunů. Turnaj dokončil s celkem 32 napálenými metami a 11 RBI. Ani přes to všechno se ale nedostal do nejlepší pětky pálkařů! 

Argentinská lavička byla v roce 2017 naplněná svalovci. Tím, kterého máme vyhlédnutého, je Bruno Mortroni. V šesti zápasech měl 17 startů na pálce a ukončil turnaj se skóre .529. Figuroval va špičce žebříčků, co se týče hitů, s počtem 9 včetně dvoumetového, trojmetového a home runu. Dosáhl 7 doběhů, 3 met zdarma a 10 RBI. Během vítězství jeho klubu v Mistrovství Jižní Ameriky roku 2016 vedl turnaj v počtu doběhů, RBI a celkem získaných metách se sedmi, deseti a osmnácti.

Dva jeho spoluhráči, na které by bylo dobré se zaměřit, jsou Santiago Carril a Juan Zara. Oba odehráli v roce 2017 šest zápasů. Carril měl průměr .533 s 15 starty na pálce. Získal 6 doběhů z 6 hitů s 5 RBI včetně trojmetového odpalu, homerunu a mety zdarma. Zara měl průměr .529 ze 17 hitů. Juan měl 5 doběhů z 9 hitů včetně 3 dvoumeťáků a homerunu.

 

                                                                          Václav Prokůpek

REDAKCE