Ostatní

MS v softballu mužů poprvé v ČR: Pálkařská esa Japonska, Nového Zélandu a Evropy

Třetí příčku v žebříčku WBSC obsadilo Japonsko. Jeho pálkařská esa jsou podle Izzyho Hikaru Matsuda a Yusuke Morita. Izzy je fanouškem Matsudova jedinečného pohybu rukou mezi nadhozy. Bohužel jsme ho nedokázali dohledat na videu, takže to je určitě něco, na co se můžete těšit v přímém přenosu. Během turnaje v roce 2017 dosáhl Matsuda špičky žebříčku s 11 RBI. Také získal 7 doběhů ze 7 hitů včetně dvou dvoumeťáků, jednoho trojmeťáku a dvou homerunů.

Třetí příčku v žebříčku WBSC obsadilo Japonsko. Jeho pálkařská esa jsou podle Izzyho Hikaru Matsuda a Yusuke Morita. Izzy je fanouškem Matsudova jedinečného pohybu rukou mezi nadhozy. Bohužel jsme ho nedokázali dohledat na videu, takže to je určitě něco, na co se můžete těšit v přímém přenosu. Během turnaje v roce 2017 dosáhl Matsuda špičky žebříčku s 11 RBI. Také získal 7 doběhů ze 7 hitů včetně dvou dvoumeťáků, jednoho trojmeťáku a dvou homerunů. 

 

 

Morita oslnil našeho experta během loňského Intercontinental Cupu a znovu na TAB Challenge tento rok. V roce 2017 měl Yusuke také 7 doběhů ze 7 hitů a také homerun. Pálil pouze ve čtyřech zápasech a zakončil turnaj průměrem .259.

Sledovat byste měli také vnějšího polaře Seiie Kuroiwu. Během Intercontinental Cupu roku 2018 dosáhl průměru .483 během 6 zápasů a 16 startů na pálce. Získal 2 doběhy ze 7 hitů a 4 RBI. V letošní TAB Challenge měl během 13 startů na pálce 5 doběhů na 6 hitů a 3 RBI spolu se 3 strike outy.

Poslední v top čtyřce je na první místo řazený Nový Zéland. Není žádným překvapením, že hned několik jejich pálkařů bylo na seznamu nejlepších na posledním mistrovství světa.

Tyron Bartorillo a Kallan Compain dosáhli oba na 5 homerunů. Thomas Enoka zase vedl turnaj v počtu RBI (15) a v dobězích, jichž měl 13 z 31 startů na pálce. Campbell Enoka získal 13 hitů a Nathan Nukunuku měl 2 trojmeťáky a 11 met zdarma.

Určitě si všimnete několika známých jmen. Podle našeho experta Izzyho Nukunuku, bratra novozélandského kapitána Nathana, jsou to bratři Enokové, na které bychom se měli zaměřit a statistiky to jen potvrzují. Na soupisce naleznete hned tři. Izzy tvrdí, že bychom měli sledovat hlavně Thomase a jeho staršího bratra Bena.

Tohle bude Thomasovo druhé mistrovství světa, ale první odehrané za Nový Zéland. V roce 2013 nadhazoval za svou rodnou Samou a nyní nastoupí do vnějšího pole právě za tým Zélandu. Ben neodehrál mistrovství roku 2017 kvůli zranění. Účastnil se ale roku 2013 a v roce 2017 byl na týmové lavičce.

Na Intercontinental Cupu v roce 2018 to byl Jerome Raemaki, kdo měl nejlepší vizitku z novozélandského týmu. Během 6 zápasů měl průměr .500 s 18 starty na pálce, které vyústily ve 4 doběhy z 9 hitů. Měl také 4 RBI, dvoumetový odpal a 2 homeruny.

Když se Nový Zéland utkal s výběrem Evropy, dal o sobě vědět Ben Enoka. Teď, když už je zase v plném zdraví, byste si měli na jeho jméno zvyknout, jelikož ho uslyšíte často. Střední polař měl skóre 4/4 včetně homerunu se 2 doběhy a 2 RBI. Během TAB Challenge měl 5 doběhů ze 7 hitů s 5 RBI během 12 startů na pálce.

Izzy vybral hráče každého týmu hostujícího kontinentu, kterého byste měli mít v hledáčku. Z České republiky vybral Václava Svobodu. Izzy ho popisuje jako třídu mezi evropskými pálkaři. Poukázal na Svobodův výkon během minulého roku, zejména na přátelský zápas mezi týmem Evropy a Black Sox. Druhý metař měl skóre 4/5 se dvěma doběhy včetně homerunu a 2 RBI. Byl celkovým lídrem evropského týmu během akce. Izzy poukázal na to, že byl jediným hráčem Evropy, který získal více hitů. Na dánské soupisce jsou to bratři Frederick a Valdemar Terklesenovi, u kterých má Izzy pomyslný vykřičník. Valdemar byl také na lavičce evropského týmu, takže už zná pár protivníkových nadhazovačů. Je to prý ale Daniel Junelon, který je považován na špičku dánského lineupu.

Nakonec se podíváme na soupisku Nizozemska. Okouzlen jejich výkonem v minulé sezóně, kdy porazili všechny tři nejlepší týmy Evropy, se Izzy zaměřuje na Enriqua Javiera. Říká, že zatímco zbytek týmu se snažil nasbírat hity, Javier byl ve skvělé formě.

                                                                                     Václav Prokůpek

REDAKCE