Silniční cyklistika

Český král nepojede Giro

Jedním z jeho vrcholů bylo šesté místo na světovém šampionátu v rakouském Innsbrucku, nejlepší výsledek v silničním závodě mistrovství světa v historii samostatné České republiky. V Praze byl vyhlášen králem české cyklistiky 2018.

 Pro rok 2019 přestupuje do stáje Dimension data z Jihoafrické republiky, kde už nebude domestikem bratrů Yatesových, ale lídrem!

Úvod letošního roku se mi, myslím, povedl. Na Paříž – Nice jsem odvedl slušnou práci pro Simona Yatese, ještě předtím na Okolo Valencie jsem zajel i dobrý individuální výsledek. Ardenské klasiky mi vyloženě sedly, se závodníkem sezóny Francouzem Alaphilippem z Quick-Stepu jsme byli jediní, komu se povedlo být třikrát do desítky. Druhý rok v Mitcheltonu byl už lepší, v tom prvním jsem si zvykal na materiál i na tým. Letos jsem se cítil výrazně lépe a myslím, že to bylo znát i na výsledcích,“ tvrdí Roman Kreuziger a když dojel šestý na mistrovství světa, byl překvapivě s výborným výsledkem zklamán: „ Byl to ještě tvrdší závod, než se čekalo. Odjela silná skupina a jelo se hodně v tempu. Únik se sjížděl v kopci, ve sjezdu to nešlo. Opravdu to bylo hodně intenzivní. Ale díky tomu se mi povedlo zajet dobrý výsledek, takhle ostré závody mi vyhovují. Chci vždycky vyhrát, jedině tak můžu být úplně spokojený. Ale s odstupem času hodnotím šesté místo jako úspěch. Byla tam strašně silná konkurence, nejlepší světoví klasikáři. Bylo to o tom, jak se kdo popere s poslední stěnou po 250 kilometrech. A holt ji pět lidí přejelo lépe než já.“

Bude Roman Kreuziger pozitivně se ohlížet za působením v Mitchelton-Scott?
„Bylo to dobré období. Zůstala mi spousta kamarádů, konečně jsem se naučil obstojně anglicky. Líbil se mi i odlišný pohled na závody, Australané k tomu přistupují s větším nadhledem. Byly to dobré dva roky. Ale je to uzavřená kapitola, teď je přede mnou nová výzva,“ vzpomíná Roman Kreuziger.

Co nakonec rozhodlo, že se Roman Kreuziger rozhodl pro přestup do Dimension Data? V čem se změnil Roman Kreuziger, který po letech asistence Contadorovi či Yatesům chce být opět lídrem? „Dostanu více prostoru pro sebe, budu mít šanci bojovat o vítězství na vybraných závodech, klasikách a kratších etapácích. Zodpovědnost je rozložená mezi více lidí. Tým potřebuje body, takže nebudeme mít jen jednoho dva lídry. Šanci na body má pět šest lidí a podle toho se bude přizpůsobovat taktika“ říká Roman Kreuziger, který si vybíral ze čtyř nabídek, ale pro Dimension Data, protože tam bude mít více prostoru.

V Dimension Data sázejí do příštích let pro grandtour na Louise Meintjese, už byl dvakrát osmý na Tour de Framce. Minulá sezona mu ovšem vůbec nevyšla. Může to znamenat více zodpovědnosti na Romanu Kreuzigerovi? „Tlak bude velký tak jako tak. Ale jsou tam i další dobrá závodnická jména, Ben O'Connor nebo mladý Scott Davies,“ tvrdí Roman Kreuziger.


„Na Tour de France se hodně těším a doufám, že budu startovat. Na Giro znovu nechci, letošní alergie mě hodně brzdily,“
míní Roman Kreuziger.

Nehrozí, že pokud se Mark Cavendish vrátí po nemoci do sestavy Dimension Data opět v excelentní formě, že by se tým z JAR přece jen soustředil během gradtour na etapová prvenství a celková klasifikace by opět zůstala v pozadí zájmu?
„Ne, tak to rozhodně nevnímám. Má kolem sebe svoje lidi. Tým potřebuje bodovat nejenom při sprinterských závodech, takže taktika bude pokaždé jiná a postavená na různých jezdcích, tvrdí Kreuziger.

Cyklisté Dimension Data se zapojují do charitativních projektů pro africké děti. „Z toho jsem nadšený. Projekt se jmenuje Qhubeka, spolupracují i s organizátorem Tour de France, společností ASO. Dozví se tak o tom spousta lidí. Princip je jednoduchý, díky Qhubece mají africké děti kola, na kterých jezdí do školy. Ušetří jim to hodiny denně, které můžou věnovat sobě, rodině nebo hře,“ říká Roman Kreuziger, který letos představil Roman Kreuziger Cycling Academy: V první sezóně se nám dařilo. Tým pod vedením Petra Kubiase posbíral na silnici i dráze desítky medailí, pracujeme s talentovanými závodníky. Než si vše sedne, trvá to tři čtyři roky, ale cítím, že jsme na dobré cestě.“


Poprvé by měl startovat Roman Kreuziger na Valencianě. Připravovat se bude hlavně na Kanárských ostrovech.

 

                                              Václav Prokůpek

REDAKCE