Silniční cyklistika

Exkluzivně pro STADION: Rozmar mistra světa v cyklistice, nepojede Tour de France

Sezona silniční cyklistiky už dávno skončila, v Japonsku nastal čas slavnostních kritérií a i tam, paradoxně i tam vítězí /španělský cyklistický veterán“ Alejandro Valverde z Movistaru. Osmatřicetiletý mistr světa dál hledá nové výzvy. „Vyhrávám víc a jednodušeji než dřív,“ říká Valverde. Jezdit chce ještě minimálně ještě dvě sezony a v duhovém dresu mistra světa chce zkusit i „kostkové“ Flandry.

Ani zranění z loňské Tour de France, ani pokročilý věk Alejandra Valverdeho nezastavili.

„Je to zvláštní, ale opravdu vyhrávám víc a o dost jednodušeji než dřív,“ přiznává Alejandro Valverde.

Během své dlouholeté kariéry zažil dva momenty, kdy spadl na úplné dno. Nejprve když mu bylo na dva roky zakázáno závodit poté, co se jeho jméno objevilo ve spojitosti s dopingovou kauzou Operacion Puerto. A pak právě po zranění z loňské Tour de France, kdy i cyklističtí experti debatovali nad tím, jestli se po těžké zlomenině nohy ještě může vrátit. A Španěl Valverde se vrátil snad ještě silnější.

„Kromě toho zranění si poslední tři roky říkám, že už lepší sezonu snad ani nemůžu mít. Pořád se nepřestávám překvapovat,“ usmívá se Alejandro Valverde. Po letošních výsledcích po něm doma v Murcii pojmenovali hlavní ulici na severovýchodě města na Avenida Alejandro Valverde.

Bude se prolínat s další ulicí pojmenovanou po španělském šampiónovi - pětinásobném králi Tour Miguelu Indurainovi.

„Pořád mě baví závodit jednoduše proto, že vím, že můžu vítězit. Je tady spoustu skvělých cyklistů, kteří ale musí trénovat šest, sedm hodin denně, aby se na tu úroveň dostali. Já musím samozřejmě taky trénovat, ale ne takhle. Vždycky jsem byl vítěz a pořád jsem,“ říká Alejandro Valverde a dodává: „Co dlužím sobě i fanouškům? Flandry! Hlavně kvůli jízdě v duhovém trikotu se těším na každý závod příští sezony. Proto pro mě bude každý závod speciální, nehledě na výsledky.“

I z toho důvodu v dubnu vůbec poprvé v kariéře zavítá Alejandro Valverde na závod Kolem Flander.Loni zajel skvěle jinou belgickou klasiku Dwars door Vlaanderen, kde skončil jedenáctý, na Flandry si ale netroufl.

Plánoval je už před dvěma lety, ale i tehdy se jim nakonec vyhnul. Teď má konečně premiéra přijít.

„Jsem realista a vím, že závod jako Flandry nemůže člověk vyhrát, aniž by s ním měl zkušenost. Ale těším se, že je pojedu v trikotu mistra světa. Myslím, že účast na Flandrech dlužím fanouškům i sám sobě,“ říká a dodává: „Můžu jet dobře, špatně, můžu vyhořet, dostat defekt. Variant je spousta.“

Že by si o týden později zkusil i obávané Peklo severu? „Ani náhodou. Jedině, že bych přibral šest nebo sedm kilo,“ směje se Valverde. S velkou pravděpodobností poté zamíří na italské Giro, následovat by měla španělská Vuelta a nakonec obhajoba titulu mistra světa v Yorkshiru. Tour de France by měl příští rok vynechat.

„S duhovým dresem mě tam pochopitelně chtějí, ale já nemám žádnou povinnost Tour jet. Musíte taky jezdit závody, které vám vyhovují a příští Tour mi úplně nesedí. Nelíbí se mi,“ připouští mistr světa Alejandro Valverde.

                                                                                                                                          VP

REDAKCE