Silniční cyklistika

Favorit Tour a Gira zraněn

Baskický vrchař spadl v prvním závodě nové sezóny a zlomil si klíční kost. Sezóna, ve které se chystá uspět na Giru i Tour, tak nezačala vůbec dobře. Mikel Landa se zapletl do pádu patnáct kilometrů před cílem úvodního závodu Mallorca Challenge - Trofeo Ses Salines a musel být odvezen do nemocnice. Zde lékaři potvrdili zlomeninu klíční kosti a kvůli zrychlení léčby bude operován.

Mikel Landa tak přijde o začátek sezóny, kromě dalších závodů Mallorca Challenge bude pravděpodobně muset vynechat i etapový závod Kolem Andalusie (20. - 24. února).

Pro Landu je to také velký zásah do psychiky, protože z jednoho o dost vážnějšího zranění se dostával na konci loňské sezóny. Tvrdý pád na Clasice San Sebastian způsobil zlomeninu obratle a Landa přišel o Mistrovství světa a další závody. Letos už byl připraven závodit naplno, ale další zranění ho zdrží.

Po Kolem Andalusie má v plánu etapové závody Tirreno - Adriatico, Kolem Baskicka a ardenské klasiky. Na start těchto závodů už se nejspíš dostane. Hlavními cíli jsou třítýdenní etapové závody. Měl by startovat na italském Giro d´Italia i na Tour de France

Loni přestoupil z týmu Sky do španělského Movistaru kvůli příležitosti být lídrem na třítýdenních závodech, ale sezóna vůbec nevyšla podle plánu: „Byl to hodně složitý rok. Přišel jsem do Movistaru s nadšením a velkým očekáváním, ale nakonec to byl rok, kdy jsem byl nejvíce frustrovaný," řekl nedávno Mikel Landa.

Landa se chystá na Giro i Tour de France, ale italský závod má prioritu, ve Francii by měl být hlavním lídrem Movistaru Nairo Quintana. Na Giru se bude dělit o roli lídra s Alejandrem Valverdem, ale větší naději na úspěch má mladší Landa a měl by být jedničkou.

„Mám dobrý závodní program do Gira, abych tam byl v nejlepší možné formě a potom udělám co bude tělo žádat před Tour," řekl ještě před pádem na Mallorca Challenge. Landa věří, že může uspět na obou závodech: „Dařilo se mi už v roce 2017. A stejný plán mám letos, chci být připraven na 100 % na Giro a doufám, že na Tour budu na 99 %, nebo 101 %."

Landa ve zmíněném roce vyhrál etapu a vrchařskou soutěž na Giru a byl často v úniku, ale na celkové pořadí nejel. Na Tour loni pomáhal Chrisi Froomovi, přesto skončil celkově čtvrtý.