Silniční cyklistika

Nový dopingový skandál

Už dva rakouští cyklisté se přiznali k dopingu.Policejní operace Aderlass, která rozkrývá doping ve sportu (v Rakousku je doping trestným činem), už kromě lyžařů zasáhla i cyklisty Stefana Denifla a Georga Preidlera. A další můžou následovat.

Operace Aderlass nejdříve odhalila doping v klasickém lyžování. Na Mistrovtsví světa v rakouském Seefeldu byli zatčeni Rakušané Max Hauke a Dominik Baldauf a dále dva Estonci a jeden Kazach. Byli obviněni ze spolupráce s lékařem, který poskytoval krevní transfuze. V Erfurtu bylo zadrženo několik lidí, kteří tyto služby poskytovali, mezi nimi je i Mark Schmidt, bývalý lékař stáje Gerolsteiner.

A netrvalo to dlouho a skandál se dostal i do silniční cyklistiky. Nejdříve byl zatčen Stefan Denifl, 31letý vrchař a vítěz Kolem Rakouska a etapy na Vueltě. Později se ke spolupráci s obvněným lékařem přiznal i Georg Preidler, závodník týmu Groupama - FDJ. 

 

Preidler se o svém přiznání rozpovídal pro Kronen Zeitung: „Nechal jsem si odebrat krev, ale nikdy jsem ji nepřijal zpět. Ale už jen podvodný úmysl je zločinem. Poslední dny byly noční můrou, nemohl jsem spát a jíst. Nevím jestli bych byl obviněn, nevím jak moc tento lékař všechno zaznamenával. Ale už jsem s tím tajemstvím nemohl žít." 

Preidler se hájí stejně jako Ivan Basso, který po Operaci Puerto přiznal spolupráci s doktorem Fuentesem, ale nikdy prý zakázané látky a transfuzi nepřijal a všechny jeho výsledky jsou čisté. Ani tehdy a ani nyní v případě Preidlera, tomu nelze příliš věřit.  

Podle Preidlera ho obviněný lékař sám vyhledal a nabídl své služby. „Všechny mé úspěchy byly čisté. Byl jsem dobrý bez dopingu, nikdy jsem nepodváděl, tím jsem byl zajímavý."

Proč tedy využil zakáazných praktik? „Neustále cítíte tlak a bojíte se o práci a pak slyšíte, že to tak dělá spousta lidí. Trénujete den za dnem, ale nezlepšujete se a v jednom okamžiku chcete víc. Krevní doping není příliš nákladný. Přijdou za vámi a přesvědčí vás," říká Preidler.     

 

„Budoucí týdny pro mě budou těžké. Neznám jména jiných sportovců, ale dokážu si představit, že dojde k mezinárodnímu zemětřesení," dodal Preidler. 

Denifl a Preidler se k dopingu přiznali, aniž by z něj byli usvědčeni antidopingovými orgány. Důvod je zcela jasný, v Rakousku je doping trestným činem a tak neriskují jen zákaz činnosti, ale i odsouzení.

Denifl se od letošního roku měl stát členem WorldTour týmu CCC, ale kontrakt nečekaně zrušil na konci loňského roku. Polskému týmu to vysvětlil osobními problémy. Jim Ochowicz, šéf týmu CCC, po nynějším odhalení nekalých praktik upozornil na fakt, že Denifl neměl žádná upozornění ve svém biologickém pasu. Nebyl proto důvod obávat užívání dopingu. A místo něj byl přijat jiný Rakušan Riccardo Zoidl, také bývalý vítěz Kolem Rakouska. 

 

                                              Václav Prokůpek, Kronen Zeitung

 

REDAKCE