Silniční cyklistika

STADIÓN neuvěřitelně: Tour de France začne v Dánsku

Tour de France v roce 2021 začne v Dánsku! Oficiálně to potvrdili pořadatelé. Grand Départ „Starou cyklistickou dámu“ přivítá za dva roky Kodaň. V Dánsku bude Tour de France startovat poprvé. Zahraniční starty třítýdenních etapových závodů jsou už zcela obvyklé, nejčastěji se konají v Nizozemsku (dohromady zde všechny tři Grand Tours začínali už jedenáctkrát).

Loni Giro d´Italia začínalo až v Izraeli a dříve se Grande Partenza konala třeba v Irsku. Letošní ročník Tour de France odstartuje v Belgii, na počest padesáti let od prvního vítězství Eddyho Merckxe. 

Dánsko uvítá nejprestižnější a nejsledovanější cyklistický závod poprvé. Začne se časovkou na 13 kilometrů v centru Kodaně. Hlavní město Dánska je nejčastějším místem konání Mistrovství světa, naposledy zde v roce 2011 zvítězil Mark Cavendish. 

Druhá etapa povede z města Roskilde do Nyborgu. Bude měřit 190 kilometrů a mimo jiné se pojede i přes osmnáct kilometrů dlouhý most, kde hrozí silný vítr a terezíny. 

Třetí etapa začne ve Vejle a po 170 kilometrech skončí Sønderborgu. Druhá i třetí etapa by měly vyhovovat sprinterům. 

„Jsem štastný a hrdý, že Tour de France navštíví Dánsko. Naše země je jednou z nejvíce cyklistických zemí na světě, takže možnost hostit nejlepší závodníky a největší závod na světě je pocta a výsada. Dánové jsou více než připraveni přivítat jednu z největších sportovních akcí na světě. Těším se na léto 2021," řekl Lars Løkke Rasmussen, premiér Dánska. 

Nadšený je také Franck Jensen, primátor Kodaně: „Nejlepší město pro cyklisty na světě uvítá největší cyklistický závod. Grand Départ 2021 bude největší sportovní událostí v historii Dánska. Využijeme tuto unikátní příležitost k oslavě Tour de France a naší výjimečné cyklistické kultury." 

Přidal se i Christian Prudhomme, ředitel slavné Tour: „Tour de France je největším závodem, ale máme se stále hodně co učit. Dánové jsou příkladem toho, jak udělat z kola hlavní dopravní prostředek ve městech." 

 

                                                                                   Václav Prokůpek

 

 

REDAKCE