Silniční cyklistika

Na Giro d´Italia „jen“ dva Češi

V sobotu 11. května odstartuje v Boloni italské Viros ú Italia i se dvěma Čechy. Stejně tak se dva čeští jezdci mají objevit rovněž v červenci v pelotonu Tour de France. A bez českého zastoupení by neměla v srpnu zůstat ani španělská Vuelta. Sezona cyklistických závodů Grand Tour pro rok 2019 začíná. Roman Kreuziger (Dimenssion Data) a Zdeněk Štybar (QuickStep) s velkou pravděpodobností pojedou Tour de France.

V sobotu 11. května odstartuje v Boloni italské Viros ú Italia i se dvěma Čechy. Stejně tak se dva čeští jezdci mají objevit rovněž v červenci v pelotonu Tour de France. A bez českého zastoupení by neměla v srpnu zůstat ani španělská Vuelta. Sezona cyklistických závodů Grand Tour pro rok 2019 začíná. Roman Kreuziger (Dimenssion Data) a Zdeněk Štybar (QuickStep) s velkou pravděpodobností pojedou Tour de France. A potom na Vueltě patrně Jan Hirt (Astana), Petr Vakoč (Quick Step) a možná i Roman Kreuziger. Taková je vize českého zastoupení na podnicích Grand Tour v roce 2019.

 

Hirt: forma je, nyní domestikem Lópeze

O nominaci Jana Hirta na Giro měli šéfové stáje Astana jasno dlouho dopředu a dnes ji kazašský tým definitivně potvrdil.

Český cyklista má významně přispět k síle týmu v horách. A ta síla by měla vynést loni třetího Miguela Ángela Lópeze až k titulu z italské Grand Tour.

Jan Hirt měl (také kvůli potížím s úponem v koleni) dvouměsíční závodní výpadek, ale v dubnu se vrátil do pelotonu ve velmi dobrém světle. Na závodě Kolem Alp dojel ve 2. etapě druhý a celkově skončil sedmý. Při následujícím etapovém klání Kolem Romandie, kde dopředu avizoval, že už bude spíše jen nabírat závodní rytmus, obsadil v kopcovitých etapách osmé a sedmé místo.

V sobotu při zkrácené 107kilometrové etapě s horským dojezdem v Torgons dva kilometry před cílem zaútočil na vítězství, ale byl dostižen skupinou největších favoritů v čele s Primožem Rogličem a Geraintem Thomasem. Kolem Romandie nakonec Jan Hirt nedokončil, jelikož nenastoupil na závěrečnou časovku.

„Doufal jsem v ještě lepší výsledek než sedmé místo,“ říkal Jan Hirt a dodal:. „Očekával jsem, že závěrečné stoupání bude tvrdší a že nás před cílem zbude jen malá skupinka. Nakonec jsem zkusil sám zaútočit, ale nebylo vůbec jednoduché ujet, protože tím, jak etapa byla zkrácena (kvůli špatnému počasí o 70 km), měl ještě každý spoustu energie, aby mě stíhal.“

Nominace týmů s českou účastí na Giro d´Italia

ASTANA
Miguel Angel Lopez (Kol.)
Ion Izagirre (Šp.)
Pello Bilbao (Šp.)
Jan Hirt (ČR)
Davide Villella (It.)
Dario Cataldo (It.)
Andrej Zeits (Kaz.)
Manuele Boaro (It.)

CCC
Victor De La Parte (Šp.)
Amaro Antunes (Port.)
Josef Černý (ČR)
Kamil Gradek (Pol.)
Jakub Mareczko (It.)
Lukasz Owsian (Pol.)
Laurens Ten Dam (Niz.)
Francisco Ventoso (Šp.)

Josef Černý: poprvé na Grand Tour

Zatímco pro Hirta půjde o čtvrtý start na třítýdenním závodě v kariéře, Josef Černý zažije Giro v úplně jiné roli. „Konečně má první Grand Tour,“ nadšeně napsal i na Instagram.

Ve stáji CCC (nástupce BMC) Černý v 25 letech letos debutuje v první divizi, navíc se může pyšnit i dresem aktuálního národního šampiona. Mistrovská česká trikolóra se díky tomu objeví na Giru podruhé v řadě, loni ji tu nosil Zdeněk Štybar.

V úvodní části sezony si Černý vyzkoušel jak etapové závody, kde bylo jeho nejlepším dílčím umístěním 21. místo v časovce Kolem Algarve, tak prestižní Strade Bianche či ardenské klasiky (88. na Monumentu Lutych-Bastogne-Lutych).

Nejlepšího výsledku dosáhl minulý týden, kdy v jednorázovém závodě WorldTour Eschborn-Frankfurt obsadil 13. místo.

Tým CCC chtěl původně v hromadném dojezdu ve Frankfurtu spurtovat s jinými cyklisty, ale Sajnok a Van Hocke v závěru závodu v pelotonu chyběli, a tak sportovní ředitel Valerio Piva dal důvěru Černému.

Turek: opět zůstane bez Gira

V souvislosti se startem na italské Grand Tour se spekulovalo též o Danielu Turkovi, jehož druhodivizní prokontinentální stáj Israel Cycling Academy stejně jako loni obdržela divokou kartu. Před rokem však zůstal Turek při nominaci prvním mužem pod čarou a na start Grand Tour se nepostaví ani letos.

Do týmu přišli noví závodníci a Dan je ve skupině s jinými typy jezdců, než kteří se připravují na Giro. Závodí především se sprintery a klasikáři.

Tour de France: Kreuziger jako spolulídr, Štybar o etapu?

S účastí na Giru počítal před sezonou rovněž Zdeněk Štybar, jenže tomu tým Deceuninck-Quick-Step v dubnu zásadně změnil program sezony. „Samotného mě to překvapilo,“ podotkl vítěz dvou worldtourových klasik.

Místo Gira, kde tým povedou Bob Jungels a Elia Viviani, zamíří Štybar na etapy Kolem Kalifornie a v červnu na francouzské Dauphiné. To vše v rámci přípravy na Tour, kde s ním tým oproti původním předpokladům údajně počítá.

Předběžně by měl Quick-Step ve Francii bojovat o celkové umístění s Enrikem Masem a o sprinterská vítězství s Eliou Vivianim, v sestavě mají být kromě Štybara i další mimořádně silní hráči této stáje Julian Alaphilippe, Bob Jungels a Philippe Gilbert. Ti všichni mohou usilovat o etapová prvenství a Alaphilippe zároveň o obhajobu trikotu nejlepšího vrchaře.

Stejně jako Štybar se má na Tour po roční absenci vrátit Roman Kreuziger. Společně s Louisem Meintjesem byli určeni lídry sestavy stáje Dimension Data pro celkovou klasifikaci. Navzdory problematickému jaru, k němuž přispěl bolestivý pád na Valonském šípu, zůstává Kreuziger optimistou.

„Hlavně nesmíme panikařit,“ říká a už plánuje: „Až budu trénovat na Gardě, projedeme si s trenérem alpské etapy.“

Letos má zatím na kontě coby nejlepší umístění 15. místo na Brabantském šípu a 18. místo na Valonském šípu.

Jihoafričan Meintjes, někdejší velký talent, je zatím s letošní sezonou spokojen ještě méně, skončil 31. na závodě Kolem Emirátů, nedokončil Paříž-Nice a dojel 34. Kolem Romandie.

Tým Dimension Data chce zároveň na Tour usilovat o sprinterské úspěchy s 33letým Markem Cavendishem, jehož největším úspěchem v sezoně je doposud 3. místo v etapě Kolem Turecka. O etapové úspěchy se mají pokoušet také Ben King a Edvald Boasson-Hagen.

Vuelta: další z Vakočových návratů?

Třetí z letošních podniků Grand Tour, španělská Vuelta, je zatím z pohledu tvořících se sestav ještě „v plenkách“, přesto se i zde startovní listina začíná formovat.

Petr Vakoč se ve Španělsku může po tříleté absenci a loňském vážném zranění vrátit na scénu Grand Tour. Figuruje totiž v širším výběru stáje Deceuninck-Quick-Step. Společně například s Eliou Vivianim, Fabiem Jakobsenem a Yvesem Lampaertem.

Je možné očekávat, že se Vuelta bude týkat rovněž Jana Hirta, na kterého si Kolumbijec López ve svém horském týmu zvykl.

Ve Španělsku by se mohl objevit také Roman Kreuziger. Ten si kombinaci Tour - Vuelta v minulosti vyzkoušel již třikrát.

Zdeněk Štybar se naopak bude v srpnu chystat na světový šampionát v Yorkshiru. Jeho klasikářská trať mu má v září svědčit.

 

                                                                      Václav Prokůpek, cyklonews.cz

REDAKCE