Silniční cyklistika

Nejbohatší tým na Tour de France: Ineos má dva lídry

Nejbohatší cyklistická stáj Ineos, kterou vlastní nejbohatší britský podnikatel v chemickém průmyslu a která se ještě nedávno nazývala podle satelitní stanice Sky, je opět největším favoritem, že z jejího kádru vzejde vítěz letošní Tour de France. Ale kdo to bude? To se paradoxně nejvíce ptají lidé, kteří mají se samotnou stájí něco společného! Zkušený obhájce titulu proti zelenáči, který je však největším vrchařským talentem posledních let.

Nejbohatší cyklistická stáj Ineos, kterou vlastní nejbohatší britský podnikatel v chemickém průmyslu a která se ještě nedávno nazývala podle satelitní stanice Sky, je opět největším favoritem, že z jejího kádru vzejde vítěz letošní Tour de France. Ale kdo to bude? To se paradoxně nejvíce ptají lidé, kteří mají se samotnou stájí něco společného! Zkušený obhájce titulu proti zelenáči, který je však největším vrchařským talentem posledních let. Velšký vtipálek proti usměvavému Kolumbijci. Aneb loňský vítěz Tour Velšan Geraint Thomas proti mladíčkovi z Kolumbie Eganu Bernalovi. Taková může být zápletka Tour de France 2019, startující z Bruselu už tuto sobotu. Přitom oba oblékají stejný dres. Barvy stáje Ineos, donedávna Sky. Tedy stáje, která ovládla šest z posledních sedmi ročníků Tour. Do koho z nich bude tým investovat nejvíce své energie? To v tuto chvíi údajně ani v samotném týmu Ineos nevědí!

 

Populární loňská otázka, kdo je vlastně na Tour lídrem elitní britské formace, se vrací jako bumerang i při neúčasti Chrise Frooma. Zdánlivě snadná odpověď, že přece loňský šampión Thomas, se sice nabízí, ovšem realita je mnohem komplikovanější.

Mohou za to jak vzestup Bernala, tak nepřesvědčivé jaro Thomase. Šéf týmu Dave Brailsford tudíž rozhodl: „Oba budou našimi rovnocennými lídry a chráněnými jezdci.“ Tak zní alespoň oficiální verze. Je však taková i ta interní?

Bradley Wiggins, v dresu Sky zvívítězil na Tour de france 2012 a nyní je mediálním analytikem a expertem satelitního televizního Eurosportu, soudí: „Bernal by nemusel být pro Ineos plánem B, ale mohl by být i trochu skrytým plánem A. Bude čekat v zákrytu na svoji příležitost.“

 

Podobně vystoupal loni na trůn Thomas, ze zákrytu za Froomem. Ti dva byli také tehdy oficiálně vyhlášeni rovnocennými lídry týmu, ale jak Thomas vylíčil i ve své knize, čtyřnásobného šampióna Chrise Frooma zpočátku Brailsford protežoval.

„Geraint loni Chrise skvěle zastoupil a vyhrál naprosto dominantně,“ říká Wiggins a dodává: „Takový výkon asi letos už nezopakuje, ale to neznamená, že nemůže zase vyhrát.“

Egan Bernal po svém červnovém triumfu ve Švýcarsku naznačil loajalitu: „Mám ke Geraintovi spoustu respektu. Rád mu na Tour pomohu...“

Nicméně vzápětí s úsměvem dodal: „Když bude Geraint lepší.“ Právě to „když“ zarazilo i členy týmu Ineos.

 

Brailsford už v minulosti ukočíroval uvnitř týmu i třeskutou rivalitu Wiggins –  Froome v ročníku 2012. Je přesvědčen, že zvládne také případné letošní pnutí. „Loni nám strategie rovnocenných lídrů fungovala, proto jsme po ní sáhli opět. Geraint i Egan si navzájem důvěřují,“ tvrdí Brailsford.

Thomas přinejmenším navenek s takovým obsazením rolí souhlasí: „Dává to smysl. Jako tým tak budeme mít víc možností.“ Přestože jsou on a Bernal u sázkových kanceláří po celém světě jednoznačně považováni za dva největší favority, může to být podle mnohých expertů nebývale otevřená Tour.

Bookmakeři favorizují coby třetího favorita Jakoba Fuglsanga z Astany a Adama YateseMitchelton – Scott jako největšího vyzyvatele Ineosu.

Je zde navíc zástup dalších kvalitních jezdců: Pinot, Landa, Quintana, Kruijswijk, Buchmann, Nibali, Bardet, Porte, Mas.

Bernal v březnu při triumfu na závodě Paříž–Nice prokázal, že dokáže být na rozdíl od jiných Kolumbijců silný i na bočním větru. Pak jej zbrzdila zlomená klíční kost, přesto v červnu v etapách Kolem Švýcarska exceloval, ovládl horský dojezd na Svatý Gothard a v časovce ztrácel na mistra světa v této disciplíně Australana Rohana Dennise (Bahrain Merida) pouze sekundu na kilometr. Ovšem pozor, Thomas je ještě lepší časovkám, než Bernal.

 

Naopak sedm vrcholů nad 2 000 metrů na této „nejvyšší Tour v historii“ nahrává Bernalovi. Narodil se v Zipaquiře, 2 650 metrů nad mořem a jeho plíce jsou pro extrémní výšky zocelené, což v minulosti opakovaně dokázal.

„Pro mě je Bernal jasným favoritem Tour číslo 1,“ prohlásil Alberto Contador.

Přesto, ve dvaadvaceti letech je Kolumbijec stále zelenáčem třítýdenních klání, nikdy nebyl lídrem na Grand Tour, natož největším z favoritů. Vypořádá se s psychickým stresem, který je na Tour větší než kdekoliv jinde?

 

Geraint Thomas si zkomplikoval situaci pádem ve Švýcarsku a následnými pohmožděninami, ale už dva dny po karambolu Velšan opět seděl na kole. Nyní říká: „Mám za sebou dobrý tréninkový blok a cítím se připraven. Brzy zjistíme, jak na tom jsem doopravdy.“

Jeho skutečnou formu odhalí nejspíš až 6. etapa Tour de France na Planinu krásných dívek, první horská.

S Bernalem dostanou do hor k ruce ostřílené pomocníky Kwiatkowského, Poelse a Moscona. Souhru týmu v pelotonu bude režírovat matador Rowe, mocnou sílu do týmové časovky dodá Castroviejo a mužem nejen pro roviny se stane Van Baarle.

 

Tým Ineos pro Tour 2019 je opět nesmírně silný. Bude to stačit na sedmý titul? A kdo po něm sáhne?

 

                                                           Václav Prokůpek, www.cyklonews.cz

 

 

 

REDAKCE