Silniční cyklistika

Cíl prokontinentálního norského týmu Riwal Readynez Cycling? Tour de France 2021

Jsou jednotní a zanícení? O koho jde? Jde o cyklistický tým, který má aktuálně tři hlavní partnery: dánskou vzdělávací agenturu Readynez, zaměřující se na digitální transformaci firem, společnost Riwal sídlící v nizozemském Dordrechtu a specializující se na stroje a technologie výškových prací a konečně dánskou společnost TOGT, zaměřující se na nákup a správu komerčních a rezidenčních nemovitostí.

Jsou jednotní a zanícení? O koho jde? Jde o cyklistický tým, který má aktuálně tři hlavní partnery: dánskou vzdělávací agenturu Readynez, zaměřující se na digitální transformaci firem, společnost Riwal sídlící v nizozemském Dordrechtu a specializující se na stroje a technologie výškových prací a konečně dánskou společnost TOGT, zaměřující se na nákup a správu komerčních a rezidenčních nemovitostí. 

 

 

Mezi dodavatele cyklistického materiálu patří mimo jiné Alé, které obléká i francouzský Groupama-FDJ, italské Pinarello, na jejichž bicyklech jezdí Ineos, a třeba i Škoda Brondby, dodavatel vozového parku. 

Znalci už tuší, že se bavíme o dánském prokontinentálním týmu Riwal Readynez Cycling Team. A protože partnerům se cyklistika zamlouvá stále víc, tak si tento tým dovolí vytyčit smělý cíl, že napřesrok je uvidíme na Tour de France. 

Tým vznikl v roce 2009 jako kontinentální. Současný hlavní partner Riwal do projektu vstoupil v roce 2013. Až do loňského roku šlo o čistě dánský tým se statutem Continental. Jako takový se v roce 2017 účastnil závodu Okolo jižních Čech, kde se Nikolai Brochner prosadil na 4. příčku, 2. byl v bodovací soutěži, a v týmech obsadili Dánové 3. místo. Byl to ročník, který ovládl Josef Černý z Elkov-Author. 

V roce 2018 jsme mohli z tohoto týmu vidět v Čechách závodit Jonase Gregaarda, který v dresu dánské reprezentace na Závodu míru U23 obsadil konečné 12. místo. Rok předtím se ZM U23 účastnil Gregaard společně s Casperem Pedersenem. Pedersen od letoška podepsal na tři roky do Sunwebu, Gregaard na dva roky do Astany.  

V roce 2014 se tým účastnil Czech Cycling Tour, na 10. místě evidujeme Jonase Aaena Jorgensena, který předtím čtyři roky jezdil v dánském World Tour týmu Saxo Bank, kde se mimo jiné potkal i s Romanem Kreuzigerem. V letošním roce tým poprvé v historii podepsal čtyři cizince: po dvou Norech a Švédech, ale hlavně povýšil do ProContinental teams. Na konto si připsal sedm vítězství, z nichž tři posbíral sprinter Alexander Kamp a mezi nejcennější počítá 3. etapu na Tour de Yorkshire (2.HC). K tomu jeho mladší kolegové přidali ještě další tři výhry na N´Cupech U23, z nichž nejzajímavější je vyhraná 1. etapa na Tour de l´Avenir Mathiasem Norsgaardem či třiadvacítkové Kolem Flander Andrease Stokbra. Pro nás je ještě zajímavé, že se tento dánský tým účastnil na Okolo Slovenska, aniž by se však jeho závodníci nějak výrazněji prosadili (16. Quaade).

Tým ovšem postupem do PCT a angažováním „cizinců“ v letošním roce se změnami nehodlá končit. Sice mu dva lidi odcházejí do nejvyšší divize: Alexander Kamp do Treku a Andreas Stokbro do NTT (letos EF Education), ale dosud podepsal už devět nových jmen. A vypadá to, že se jednak proměnily zájmy sponzorů, ale hlavně, že to s tím růstem až k Tour de France snad myslí vážně. Do týmu totiž přichází poprvé cyklisté mimo severské země a to hned pět Nizozemců, z toho dva z končícího Roompot a dva z BEAT Cycling, což je tým, který se letos umístil v UCI evropském žebříčku kontinentálních týmů na 2. místě, za nejlepším CCC development a před třetím Elkov-Author.

Nejnadějnějším z tohoto celku je Piotr Havik, který se letos může pyšnit především vítězstvím v GP Stad Zottegem (1.1), kdy přespurtoval hvězdu sprintů let minulých André Greipela. K pěti Nizozemcům přichází jeden další Dán a tři Norové, z nichž dva: Sonder Enger a August Jensen se vrací na sever Evropy z Israel Cycling. A společně s loňskou posilou krajanem Sindre Lunkem, který má dvouletou zkušenost ze Sunwebu, vytváří silnou norskou enklávu.

Jestliže ovšem Israel Cycling letos posbíral z ProConti týmů nejvíc UCI bodů, pak Riwal je až osmnáctý. Myslí svá předsevzetí opravdu vážně? Vypadá to, že tento dánský celek, který i příští rok je samozřejmě v ProConti, se rozhodl jít krok za krokem. Byť posílil, zatím to nevypadá, že by mohl napřesrok na Starou dámu. Jenže všechno je také o penězích.

                                                                                Václav Prokůpek

REDAKCE