Silniční cyklistika

Tatarstánec Ilnur Zakarin chce na olympiádu pod neutrální vlajkou

Ilnur Zakarin chce závodit na olympijských hrách v Tokiu, i když to bude pod neutrální vlajkou. Protože na základě v minulosti státem řízeného dopingu v Rusku a neochoty Ruské antidopingové agentury poskytnout světové antidopingové agentuře (WADA) všechny správné podklady má Rusko na čtyři roky zapovězeny všechny významné mezinárodní sportovní akce.

Ilnur Zakarin chce závodit na olympijských hrách v Tokiu, i když to bude pod neutrální vlajkou. Protože na základě v minulosti státem řízeného dopingu v Rusku a neochoty Ruské antidopingové agentury poskytnout světové antidopingové agentuře (WADA) všechny správné podklady má Rusko na čtyři roky zapovězeny všechny významné mezinárodní sportovní akce.

 

 

Ruští sportovci se olympiády mohou zúčastnit, ale jako nezávislí sportovci, tzn. bez uvedení jména země, vlajky a hymny, a to ještě v případě, že je WADA posoudí jako „nezávadné". 

Zakarin se momentálně nachází na tréninkovém kempu svého nového týmu CCC ve Španělsku. A zde se také rozhovořil o svých plánech na rok 2020: „Chci se zúčastnit olympiády bez ohledu na to, pod jakou to bude vlajkou. Dokonce mě napadla myšlenka změnit za tím účelem národnost a reprezentovat Kypr,“ řekl Zakarin, který na Kypru dlouhodobě žije. I když stihnout administrativní proces do olympiády je prakticky nemožné, myšlenka ho napadla i směrem k dlouhodobější budoucnosti. Zakarin už nemohl soutěžit na olympijských hrách 2016 v Riu, jelikož krátce předtím byl odhalen státem řízený doping v Rusku.

Sice zákaz nebyl v té době uplatňován na všechny ruské sportovce, ovšem Mezinárodní olympijský výbor se snažil nepustit na hry ty sportovce, kteří se v minulosti s dopingem zapletli. A Zakarin mezi ně patřil, protože v letech 2009 až 2011 byl jako dvacetiletý suspendován pro užívání anabolického steroidu. 

"Naposledy jsem se nemohl her zúčastnit kvůli politickým hrám. Nikdy by se neměla míchat politika se sportem,“ řekl k této situaci Ilnur Zakarin. I když dodal, že na poslední chvíli mu byl start povolen, jenže se tak stalo dva dny před začátkem her, a to už bylo ze sportovního hlediska pozdě: „Hodně mě to mrzelo!“ Aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že by sportovci, kteří v minulosti měli dopingový škraloup, nemohli na hrách soutěžit, pokud budou shledáni čistými v současné době, tzn. že nebyli zapojeni do státem organizovaného dopingu a i z pohledu kontrol jsou jejich vzorky a biologický pas v pořádku. 

A v tom si Zakarin věří: „Jsem pravidelně kontrolovaný, kontrolám se nevyhýbám, letos u mě byla provedeno víc jak stovka testů, takže věřím, že prověřením ze strany WADA směrem k olympijským hrám projdu,“ a dodává, že víc jak šest let žije mimo Rusko, takže všechny jeho testy provádí WADA a UCI a ruský problém jde mimo něj. "Jsem připravený poskytnout jakékoli dokumenty, aby nic nebránilo mé účasti na olympiádě.“ 

Tahle situace, která mu komplikuje život, ho dost štve, ale zároveň si uvědomuje, že pro něj coby cyklistu existují jiné a možná důležitější sportovní vrcholy: „Kvůli politickému rozhodnutí trpí všichni sportovci. Znám sportovce jako třeba plavci a další, jejichž cyklus se odvíjí v závislosti na olympijském a je to pro ně vrchol jejich sportovního snažení, takže znemožnění účasti je pro ně mimořádně dramatické. A ti jsou samozřejmě hodně rozezleni.“ Kromě olympijských her se Zakarin v roce 2020 zaměří především na Giro d'Italia, kde skončil 5. v roce 2017 a 10. v roce 2019.

Po Giru se rozhodne, zda bude absolvovat i Tour de France: "Giro je vždy velmi otevřený závod, který odměňuje odvážné jezdce. Tour je konzervativnější a to je důvod, proč se mi Giro tolik líbí.“ 

Zakarin se postupně prosazoval jako jezdec na celkové pořadí na Grand Tour, což potvrzovalo jeho 5. místo na Giru a 3. místo na Vueltě. Jenže v posledních dvou sezonách se mu už tolik nedařilo. V roce 2018 se poprvé zaměřil na Tour a skončil 9., a letos se vrátil na Giro, kde vyhrál etapu a celkově byl 10. 

Vedení týmu avizuje, že tým se ovšem v příštím roce bude při Grand Tour orientovat spíše na dílčí cíle, než na celkové pořadí. A Zakarin bude mít za cíl prosazovat se v celkovém pořadí spíše na týdenních etapácích. "Musím se vrátit na předešlou úroveň. Pokud budu dobrý na týdenních závodech, pak si budu věřit i na Giro. Ale chápu strategii týmu, že se chce zviditelnit v etapách a bojem o jednotlivé dresy a že je to cennější, než skončit celkově na šestém či sedmém místě,“ souzní Ilnur s týmovými cíli. 

K prvním dojmům z nového týmu – polského WorldTour celku generálního manažera Jima Ochowicze placeného nejbohatším Polákem podotkl, že jsou převážně pozitivní: „S novým trenérem, novým tréninkovým režimem a novým vybavením se pro mě všechno mění, ale zase mám novou silnou motivaci. Poslední dva roky pro mě nebyly úspěšné, takže tyhle změny přicházejí ve správný okamžik. Jsem plný odhodlání!

                                                                                     Václav Prokůpek

REDAKCE