Silniční cyklistika

Vyhraje Peter Sagan bodovací soutěž na Giro d´Italia i na Tour de France?

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan potvrdil účasť na Gire, v jeho plánoch zostáva aj Tour de France a oprávnene sa rozprúdila diskusia, či môže ovládnuť bodovaciu súťaž na obidvoch podujatiach a odniesť si zelený aj cyklámenový dres.

Šprintéri si nezvyknú dávať takéto ciele a v histórii nájdeme len jeden prípad, keď sa to niektorému z nich podarilo. Ak sa Peter Sagan pustí do tohto projektu, musí všetko prepojiť aj s jarnými klasikami.

Dokázal to iba „surovec” Abdužaparov

Jediný cyklista, ktorý ovládol šprintérsku klasifikáciu na Gire a Tour v jednej sezóne, bol Džamolidin Abdužaparov. Uzbeckému pretekárovi sa tento kúsok podaril v ročníku 1994. Tento šprintér pôsobil v hromadných dojazdoch surovo a jeho koncovky väčšinou hrozili pádom, ale v deväťdesiatych rokoch patril medzi najrýchlejších jazdcov na svete.

Obidva dresy ani tak nezískal po veľkej víťaznej žatve, veď v roku 1994 vyhral na Gire jednu etapu a na Tour sa radoval dvakrát. Úspech mu zaručila výsledková stabilita. V súčte obidvoch pretekov až dvadsaťkrát finišoval v Top 10 a v polovici prípadov sa objavil na stupňoch víťazov.

Aj Petrovi Saganovi je blízky takýto štýl pretekania na Grand Tour. Uzbecký šprintér ho môže motivovať, aby v nasledujúcej sezóne absolvoval Giro aj Tour v kompletnom znení a využil lákavú ponuku na ďalší zápis do histórie.

MERCKXOVI CHÝBALO MÁLO

V bodovacích súťažiach na Gire a TdF v jednom roku vedeli v minulosti dosahovať kvalitné umiestnenia aj niekoľkonásobní víťazi Grand Tour. V sezóne 1972 sa ukázal ten najväčší z nich – Eddy Merckx. Takmer sa mu podarilo zdupľovať celkové tituly na Gire a Tour aj úspechom v obidvoch šprintérskych klasifikáciách.

Na francúzskom podujatí nemal v tomto smere konkurenta, ale na Gire sa dostal pred neho v bodovačke jeho krajan Roger De Vlaeminck a Merckx skončil druhý. Bol to na dlhé obdobie najlepší výkon v bodovacích súťažiach na Gire a Tour, ktorý dokázal prekonať až Abdužaparov.

Ďalší dobrý výsledok dosiahol Merckx dva roky predtým, v sezóne 1970, keď obsadil tretiu pozíciu v bodovacej súťaži na Gire a na TdF v tejto klasifikácii skončil na druhej priečke. Je zaujímavé, že tretie miesto na Gire a druhé na Tour v bodovacej súťaži v jednom roku získali aj ďalšie veľké mená histórie Bernard Hinault a Stephen Roche. Bývalý francúzsky reprezentant v sezóne 1982, a to isté zaknihoval o päť rokov neskôr aj Roche.

CAVENDISHA ZASTAVIL SAGAN

V treťom tisícročí takmer nenájdeme cyklistu, ktorý by sa umiestnil čo i len v Top 5 v bodovacej súťaži na Gire a následne na TdF. Pre najrýchlejších jazdcov v pelotóne sa stávajú prioritou etapové triumfy. Aj keď sa predstavia na prvých dvoch Grand Tour sezóny, sústredia sa len na hromadné dojazdy pelotónu a maximálne na jednom podujatí z nich vynaložia energiu na bodovaciu súťaž.

V tomto roku sa zúčastnili na Gire a Tour aj Caleb Ewan s Eliom Vivianim. Obaja odstúpili z talianskych pretekov po jedenástej etape. Potom už nemali k dispozícii potrebné profily tratí, ktoré by im dávali šancu na etapové víťazstvá. Preto sa rozhodli ušetriť sily na Tour. Ewan tak mohol vybojovať dve výhry na Gire, a potom sa trikrát presadiť na „Starej dáme“. Nebýva časté ani to, aby víťaz bodovacej súťaže na talianskom podujatí cestoval aj na Tour. Naposledy tak urobil Mark Cavendish v sezóne 2013.

Práve britský šprintér dokázal ako jediný v poslednom čase predviesť kvalitné výkony v bodovacej klasifikácii na Gire a Tour v jednej sezóne. V roku 2012 jazdil na vysokej úrovni a na trojtýždňových pretekoch zbieral výhry ako na bežiacom páse. V bodovačke na Gire skončil druhý, na Tour štvrtý a získal šesť víťazstiev. Ešte viac sa mu darilo v nasledujúcom ročníku. Talianske podujatie si podmanil piatimi výhrami a triumfom v bodovacej súťaži. Na Tour pridal ďalšie dve víťazstvá a bol veľmi blízko k tomu, aby napodobnil Džamolidina Abdužaparova.

Proti nemu sa ale postavil Peter Sagan, ktorý v tom roku vybojoval svoj druhý zelený dres, a britský cyklista skončil v tejto klasifikácii hneď za ním. Mark Cavendish ukázal, že výborne pripravený šprintér sa môže presadiť v bodovacích súťažiach na Gire a Tour. Môže to slúžiť ako vzor pre Petra Sagana, ale v prípade slovenského pretekára bude vstupovať do hry aj faktor jarných klasík.

KLASIKÁRI NA GIRO NECHODIA

Peter Sagan sa po prvý raz vo svojej kariére predstaví na pretekoch Giro d´Italia Zdroj: Twitter / BORA – hansgrohe

Pretekári, ktorí sa špecializujú na jarné klasiky vedúce po mačacích hlavách, sa predstavia len výnimočne na Gire. Dôvod je dlhá a vyčerpávajúca časť sezóny na dlažobných kockách, po ktorej je len krátky čas na zotavenie pred talianskym podujatím. Giro sa zvyčajne odohráva mesiac po Paríž – Roubaix.

Štvornásobný víťaz Pekla severu a majiteľ troch triumfov na Okolo Flámska Tom Boonen z toho dôvodu štartoval na Gire len raz v kariére. V ročníku 2015, keď pre zranenie vynechal celú časť sezóny na „pavé“.

Jeho veľký konkurent Fabian Cancellara sa ukázal na talianskom podujatí trikrát, ale iba na začiatku a sklonku svojej kariéry. Vo svojom najlepšom období, keď získaval tituly na Paríž – Roubaix a Okolo Flámska, na Giro neprišiel. Na talianskom podujatí doteraz ešte nikdy neštartovali ani špecialisti na jednorazovky ako Van Avermaet, Terpstra, Vanmarcke alebo Naesen.

Peter Sagan sa v budúcom ročníku nevzdá jarných klasík a musí sa vyrovnať s tým, že Paríž – Roubaix a prvú etapu na Gire bude deliť iba 27 dní. Počas nich bude potrebné odpočinúť si po kockách a nabrať silu na trojtýždňovú záťaž. Doteraz však len potvrdil účasť na Gire, ale neprezradil, aké budú jeho ciele na talianskych cestách, pretože si stále zachováva vášeň pre jarné klasiky a Tour de France.