Silniční cyklistika

Slovinec Tadej Pogačar je už nyní velkým favoritem Tour de France

Nadvláda mladých závodníků pokračuje. Belgičan Remco Evenepoel slavil vítězství na Vuelta a San Juan v Argentině a Slovinec Tadej Pogačar na ještě mnohem prestižnějším závodě Kolem Valencie. Slovinec už teď patří k velkým favoritům letošní Tour de France.

Nadvláda mladých závodníků pokračuje. Belgičan Remco Evenepoel slavil vítězství na Vuelta a San Juan v Argentině a Slovinec Tadej Pogačar na ještě mnohem prestižnějším závodě Kolem Valencie. Slovinec už teď patří k velkým favoritům letošní Tour de France.

 

Tadeji Pogačarovi je 21 let a od začátku loňské sezóny už dokázal vyhrát 11 závodů. Během jediného roku se vyšvihl na hlavního lídra a největší hvězdu týmu UAE Emirates. Je jedním ze třech hlavních představitelů trendu úspěšných závodníků velmi nízkého věku. Ti zbylí dva jsou Egan Bernal a Remco Evenepoel.   

Egan Bernal vyhrál ve 22 letech Tour de France, takže se dá říct, že Pogačarovi nestojí nic v cestě, aby dokázal to samé, jen ještě o několik měsíců mladší. A přesně o to bude usilovat. Loni si odbyl debut na španělské Vueltě, kde vyhrál tři nejtěžší horské etapy, soutěž do 25 let a vybojoval třetí místo v celkovém pořadí. Teď už má vyšší cíle - vítězství na Tour. 

A není důvod mu nevěřit. Na příkladech Egana Bernala a Remca Evenepoela se jasně ukazuje, že zkušenosti nejsou tak důležité, když máte obrovský talent, silnou vůli a sebevědomí. Právě sebevědomí je velkým důvodem jejich úspěchů. Všichni tři patří k nejlepším cyklistům světa od dorosteneckých let, všichni tři se nebojí útočit a převzít zodpovědnost za úspěch celého týmu. Vítězství mají v sobě. 

Brzká jarní forma

Tadej Pogačar začal letošní rok ve velkém stylu, na Kolem Valencie vyhrál oba vrchařské dojezdy. Krátký a výbušný výjezd ve druhé etapě, kde porazil klasikáře Alejandra Valverdeho a Dylana Teunse a také delší, ale velmi strmý dojezd na Sierra de Bernia. 

Pogačarova forma je už na začátku ledna na vysoké úrovni, před Valencií absolvoval dlouhé vysokohorské soustředění. Podařilo se mu vyladit kondici v období, kdy většina závodníků se závoděním začíná, protože mu záleží na úspěchu na UAE Tour. Samotnému Pogačarovi o UAE Tour nejspíš moc nejde, ale pro vedení a hlavně sponzory týmu UAE Emirates je to důležitý cíl. Udrží formu až do důležitých závodů? 

"Moje forma je opravdu dobrá, ale ne tak dobrá jako loni na Vueltě. Mám před sebou UAE Tour na konci měsíce a pak Paříž - Nice, Kolem Baskicka a ardenské klasiky. Před Tour se chystám na soustředění ve vysoké nadmořské výšce a pojedu Dauphiné," ujasnil své plány do sezóny. A je to docela dobrý a jasný plán, cílem je být ve formě na jaře až do Lutych - Bastogne - Lutych, poté si přes květen odpočinout, natrénovat v horách a vrátit se až na Dauphiné. 

Je to celkem standardní plán, ale otázka zní, zda se udrží ve formě až do konce dubna, kdy se jede Lutych. Tedy více jak dva měsíce. To ale zatím není zas tak podstatné, vrcholem sezóny je Tour de France a té se musí vše podřídit a případně upravit program. Ačkoliv vítězství na týdenních etapácích (Paříž - Nice, Baskicko, Dauphiné) jsou také velkým lákadlem. 

Slabý tým překážkou k vítězství

Pogačar si letos vybral Tour de France kvůli skladbě etap. Vyhovuje mu absence dlouhé rovinaté časovky a spousta horských dojezdů. Je silný ve špatném a chladném počasí, mnohem lepší než většina soupeřů. Z tohoto pohledu by bylo lepší italské Giro, ale na počasí se nedá sázet a Tour je příliš lákavá, než aby čekal ještě jeden rok. 

Nepochybně na Tour pojede o pódium, ale to je jedna z největších výzev cyklistického světa. Není to nijak snadné a mnozí se o neúspěšně pokouší dlouhá léta. Slabé stránky Tadej Pogačar skoro nemá, přesto se vedle nezkušenosti ještě jedna najde. Tým UAE Emirates ani zdaleka nedosahuje kvalit týmů Ineos a Jumbo - Visma. A to je velký problém, hlavně na Tour. Pogačar bude mít veškerou podporu, ale bude to stačit? Bude mít dost domestiků na roviny a do hor? Zvládne Joxean Matxin, ředitel týmu UAE Emirates, poskládat a zorganizovat dobrý kolektiv? Pochybnosti jsou na místě. 

Šampion budoucnosti

Tadej Pogačar zatím nebyl považován za velkého favorita Tour, protože vyhrát při debutu je vyhrazeno jen velkým šampionům, jakými byli Felice Gimondi, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Laurent Fignon. Kdyby se to podařilo i Pogačarovi, byl by ještě mladším vítězem, než všichni výše zmínění, včetně Bernala. Nejmladším v historii by se nestal, tím už asi navždy zůstane devatenáctiletý Henri Cornet, vítěz ročníku 1904.

Předvídat vítěze Tour de France v únoru je samozřejmě velmi naivní a předčasné, stát se může spousta věcí a komplikací. Ale nebuďme nijak překvapení, když o vítězství pojede i Tadej Pogačar. 

                                                    Václav Prokůpek

 

REDAKCE