Silniční cyklistika

Tajemný čínský celek nebo kachna

První velký tým s čínskou licencí a sponzorem prý řídí Brian Smith (bývalý šéf Jihoafrické stáje Dimension Data) a Shane Sutton (bývalý trenér britského národního týmu a týmu Sky).

Čínský tým zatím vystupuje pod názvem Global Cycling Project (GCP) a jeho cílem je vychovat čínského vítěze Tour de France do roku 2024. 

 

GCP má mít jednoho čínského sponzora a největší rozpočet na světě, který překoná i Sky. Jenže další informace o týmu jsou přinejlepším zmatené. GCP chce jet Tour de France už v příštím roce, což se určitě nestane, protože žádný tým de – facto neexistuje. Je to nepravděpodobné i od roku 2020. A vychovat do roku 2024 čínského vítěze Tour de France je také skoro nemožné. 

 

Číňané nikdy peníze nerozdávají a v cyklistice neinvestují. O tom se už přesvědčil Giuseppe Saronni, který měl slíbenou finanční podporu od čínských společností, ale peněz se nedočkal. Jeho tým musely zachránit Spojené arabské emiráty a společnost Emirates, když stál u zrodu WorldTour týmu UAE Emirates.

 

A také nyní je nepravděpodobné, že by velký čínský tým opravdu vznikl. Zatím závody WorldTour končí etapovým měřením sil v Číně a Mezinárodní cyklistická unie UCI se snaží do nejlidnatější země světa proniknout.

 

                                            UCI a Václav Prokůpek

REDAKCE