Silniční cyklistika

Jakob Fuglsang vyhrál Kolem Lombardie

Druhé monumentální vítězství kariéry získal Jakob Fuglsang v italské klasice Kolem Lombardie. Dánský cyklista byl nejlepší v závěru 231 kilometru dlouhého závodu a do cíle dorazil osamoceně. Remco Evenepoel, favorit Lombardie, musel být po pádu hospitalizován. Monument Kolem Lombardie byl plný nehod a karambolů. Ten největší se stal ve sjezdu z Muro di Sormano. V nejtěžším stoupání závodu se utrhla skupina velkých favoritů a v technickém sjezdu se dolů spustil Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo), čímž do problémů dostal Remca Evenepoela (Deceuninck - Quick-Step). Dvacetiletý Belgičan situaci nezvládl, vyjel ze silnice a spadl ze srázu. Po vyproštění byl hospitalizován a ačkoliv vyvázl z velmi nebezpečné situace poměrně dobře, přesto si při pádu způsobil zlomeninu pánve a zbytek jeho závodní sezóny je v ohrožení.

Druhé monumentální vítězství kariéry získal Jakob Fuglsang v italské klasice Kolem Lombardie. Dánský cyklista byl nejlepší v závěru 231 kilometru dlouhého závodu a do cíle dorazil osamoceně. Remco Evenepoel, favorit Lombardie, musel být po pádu hospitalizován.

 

Monument Kolem Lombardie byl plný nehod a karambolů. Ten největší se stal ve sjezdu z Muro di Sormano. V nejtěžším stoupání závodu se utrhla skupina velkých favoritů a v technickém sjezdu se dolů spustil Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo), čímž do problémů dostal Remca Evenepoela (Deceuninck - Quick-Step). Dvacetiletý Belgičan situaci nezvládl, vyjel ze silnice a spadl ze srázu. Po vyproštění byl hospitalizován a ačkoliv vyvázl z velmi nebezpečné situace poměrně dobře, přesto si při pádu způsobil zlomeninu pánve a zbytek jeho závodní sezóny je v ohrožení. 

Na Muro di Sormano se vpředu vytvořila sedmička jezdců: Evenepoel, Jakob Fuglsang (Astana), Aleksandr Vlasov (Astana), George Bennett (Jumbo - Visma), Nibali, Mollema (Trek - Segafredo) a Giulio Ciccone (Trek - Segafredo). Nibali se pokusil z početní převahy získat maximum a podařilo se mu zbavit se Evenepoela, ale Trek - Segafredo nakonec byl mezi poraženými. Mollema, Ciccone a Nibali dojeli čtvrtém, pátém a šestém místě.    

Jakob Fuglsang byl v půběhu závodu mimořádně silný a svůj rozhodující útok si schoval až na poslední výjezd San Fermo di Battaglia, kde utrhl George Bennetta a dojel s náskokem 31 sekund. 

"Cítil jsem se dobře, ale nikdy nevíte, jak se cítí ostatní. Říkal jsem si, že se budu šetřit na spurt, protože jsem si na Bennetta věřil. Ale když zaútočil podruhé, zkusil jsem to sám. A on odpadl," řekl v cíli Fuglsang. 

Na třetím místě skončil ruský mistr Aleksandr Vlasov. Ten Fuglsangovi pomohl zmenšit čelní skupinu a sám dokázal dokončit na třetím místě. Mladý Rus je objevem letošní sezóny a v Lombardii se předvedl v nejlepším světle. "Zmenšení skupiny bylo důležité a Vlasov byl dnes naším šampionem. Hodně mi pomohl," dodal Fuglsang. 

Fuglsang loni zvítězi na Lutych - Bastogne - Lutych a letos přidal druhý monument: "Byl to težký a rychlý závod. Celý den se jelo rychle a spousta lidí za to zaplatila. Na letošním Strade Bianche jsem se naučil, že musím zůstat klidný a dnes to fungovalo."   

Nečekané problémy měl Max Schachmann (BORA - hansgrohe). Německý mistr spěchal v závěru závodu do cíle, ale ve sjezdu mu do cesty vjela řidička, která se na trať dostala navzdory uzavřené silnici. Schachmann se do cíle dostal na sedmém místě, ale pozdější vyšetření odhalila zlomeninu klíční kosti.     

 

                                                     Václav Prokůpek

REDAKCE