Silniční cyklistika

Roman Kreuziger odchází do Gazprom - RusVelo

Roman Kreuziger po dvou letech v týmu NTT (Dimension Data) odchází o úroveň níž do profesionálního kontinentálního celku Gazprom - RusVelo. Kreuziger se zde setká s Mathiasem Vackem, osmnáctiletým juniorským mistrem Evropy: „Mám radost, že se v týmu potkám s Mathiasem Vackem, fantastickým talentem české cyklistiky. Věřím, že mu usnadním přechod mezi profíky.“ S týmem Gazprom - RusVelo podepsal jednoletou smlouvu a měl by pomáhat novému lídrovi Ilnuru Zakarinovi. Jako druhodivizní tým nemá Gazprom jistotu startu na akcích WorldTour, ale podle Kreuzigera bude mít možnost účasti na mnoha závodech.

Roman Kreuziger po dvou letech v týmu NTT (Dimension Data) odchází o úroveň níž do profesionálního kontinentálního celku Gazprom - RusVelo. Kreuziger se zde setká s Mathiasem Vackem, osmnáctiletým juniorským mistrem Evropy: „Mám radost, že se v týmu potkám s Mathiasem Vackem, fantastickým talentem české cyklistiky. Věřím, že mu usnadním přechod mezi profíky.“  S týmem Gazprom - RusVelo podepsal jednoletou smlouvu a měl by pomáhat novému lídrovi Ilnuru Zakarinovi. Jako druhodivizní tým nemá Gazprom jistotu startu na akcích WorldTour, ale podle Kreuzigera bude mít možnost účasti na mnoha závodech: Znám se s Ilnurem Zakarinem i sportovním ředitelem Dmitrijem Konyševem. Tým má navíc zázemí pár kilometrů od Bardolina, kde často trénuji. Měli bychom startovat na jarních klasikách. Tým měl pozvánku i na letošní rok, ale kvůli extrémnímu vytížení ji nevyužil. Gazprom - RusVelo by se mělo představit také na Giru. V etapácích budu podporovat Zakarina, v jednorázovkách dostanu prostor já.“ Kreuziger se v letošní komplikované sezóně neprosadil a na Tour de France a klasikách nebyly vůbec vidět. Komplikovaný rok uzavřely problémy týmu NTT, který stále nemá existenční jistotu. Douglas Ryder, majitel týmu, už prý sehnal nového sponzora, ale Kreuziger nechtěl déle čekat: „Chtěl jsem zůstat, ale situace po odchodu titulárního partnera není jednoduchá. Jednání trvala dlouho a čas letí, je druhá půlka listopadu. Na trhu je víc jak 70 kvalitních volných jezdců. Když přišla konkrétní nabídka od Gazprom-RusVelo, rozhodl jsem se ji využít. Jsem vděčný za dva roky v NTT, tým zůstane v mém srdci. I díky charitě Qhubeka, která přinášela kola africkým dětem. Týmu přeju, aby se udržel a pokračoval.“  

 

 

Renat Chamidulin, generální ředitel týmu Gazprom - RusVelo, na Kreuzigerovi oceňuje především zkušenosti. Český cyklista je profesionálem už od roku 2006 a během 15 sezón na nejvyšší úrovni má za sebou 18 startů na třítýdenních závodech, 23 monumentální klasiky a 15 profi vítězství. „Jsem si jistý, že Roman nepotřebuje představit. Obrovské zkušenosti získané během mnoha let profesionální kariéry na nejvyšší úrovni mají největší hodnotu. Tohle potřebuje každý tým, naši mladí závodníci budou moci sledovat a učit se od pravého profesionála."

„Kreuziger bude mít dva cíle, bude jedním z hlavních pomocníků pro Zakarina a také sám může dosáhnout na dobré výsledky. Jsem si jistý, že Romanova přítomnost v tým Gazprom - RusVelo výrazně zvýší úroveň všech závodníků a celého týmu," dodává Chamidulin. Kreuziger už zahájil přípravu na příští sezónu, která kromě Gira a ardenských klasik, bude hodně zaměřená na Olympijské hry v Tokiu. Kreuziger patří k nejlepším jezdcům na velmi náročné, dlouhé a vrchařské jednorázovky. A v Tokiu bude závod mimořádně těžký: „Právě absolvuju objemový trénink na Kanárech, jsem tu 14 dní. Pak se přesunu na týden domů a vrátím se zpět na Gran Canarii. Chci být co nejlépe připravený. A tady jsou ideální podmínky, včetně posilovny a regenerace.

„Motivují mě olympijské hry, je to jeden z mých velkých cílů v příštím roce. Trať by mi měla sedět. Tým mi vyjde vstříc, abych se co nejlépe připravil. I to byl jeden z důvodů, proč jsem podepsal. Možná si někdo myslí, že jsem už docela starý, protože jezdím tak dlouho, ale podívejte se na Valverdeho, který je ve skvělé formě i ve 40 letech. Mně je jenom 34, cítím se dobře a chci závodit ještě několik sezón. Budu se snažit získat víc vítězství v novém týmu,“ dodává Kreuziger.    

                                                                             Václav Prokůpek

 

REDAKCE