Silniční cyklistika

Bardet lídrem na Tour de France

Celek Ag2R La Mondiale představil i novou posilu, kterou je finský vrchař Jaakko Hänninen, bronzový závodník z Mistrovství světa v kategorii U23. Ag2R La Mondiale nastoupí do nové sezóny s 27 závodníky, Jaakko Hänninen se k týmu připojí až od srpna 2019 a zatím bude sbírat zkušenosti na menších závodech.

Poměrně neznámý finský vrchař zaujal skvělým výkonem na Mistrovství světa v Innsbrucku, kde se udržel v závodě do 23 let Marca Hirschiho a Bjorga Lambrechta a dojel si pro třetí místo. „Vybral jsem si tento tým, protože tu dávají šanci vrchařům. Mým cílem je stát se jedním z nejlepších vrchařů a vyhrávat závody," řekl Hänninen. 

 

„Jaakko předvedl svůj talent na světovém šampionátu, stejně jako na důležitých závodech ve Francii v dresu EC Saint-Etienne Loire. Je ryzím vrchařem s dalšími kvalitami a jsme rádi, že si vybral náš tým, protože o něj byl velký zájem v mnoha stájích," tvrdí Vincent Lavenu, ředitel týmu Ag2R La Mondiale. 

Ředitel WorldTour celku Vincent Lavenu jinak mnoho změn na příští rok neudělal. Kromě Fina Hänninena přichází „pouze“ další čtyři závodníci. Z irského zanikajícího prokontinentálního týmu Aqua Blue Sport Američan Larry Warbasse, z asi nejznámějšího prokonti – celku Cofidis Francouz Dorian Godon a na stáži v této sezóně v Ag2R La Mondiale uspěl „amatérský cyklista“ Geoffrey Bouchard a získal profesionální smlouvu. Od srpna se k týmu přidá také další Francouz Aurélien Paret-Peintre, který je odchovancem development týmu Ag2R La Mondiale. 

Žádné změny mezi lídry se pochopitelně neuskutečnily. Jedničkou týmu zůstává Francouz Romain Bardet. tentospecialista na Tour de France zvažoval pečlivě změnu závodního kalendáře, protože ho láká Giro d´Italia, ale nakonec to odložil na příští sezóny. „Je to velmi promyšlené rozhodnutí. Příští rok je trasa utalského Gira pro Romaina méně vhodná," řekl šéf týmu Vincent Lavenu

„Pochyboval jsem o svých cílech před prezentacemi tratí, ale teď už jsem si jistý. Zvládnout Giro a Tour a snažit se vyhrát oba závody je velmi těžké. Soustředím se jen na Tour de France," potvrdil Lavenuho slova sám závodník Romain Bardet. „Na Giru je jedna časovka týdně, sice s dojezdy na kopci, ale nejsou horské, jako například časovka v Megeve před dvěma lety na Tour," vysvětluje Bardet, kterému časovky stále brání v lepším umístění, především na Grand Tour

 

Rozhodnutí Romaina Bardeta zaměřit se na Tour de France uvolnilo prostor pro další závodníky na italském Giru. Vyhrát etapu a jet i na celkové pořadí tu zkusí Francouz Tony Gallopin a pro mnohé překvapivě také další zástupce země galského kohouta Alexis Vuillermoz. Třicetiletý závodník tu už v roce 2014 skončil na jedenáctém místě celkového pořadí. „Chtěl jsem znovu dostat příležitost jet na celkové pořadí, ale nedávám si přesný cíl na umístění," říká Vuillermoz

Přestože je Ag2R La Mondiale považován za hlavně vrchařský tým, ani na velkých jednorázových závodech není do počtu. Romain Bardet letos zajel několik skvělých výsledků na jednorázových závodech. Byl druhý na Mistrovství světa, ale byl také třetí na Lutych - Bastogne - Lutych a druhý na Strade Bianche.

Na „kostky“ má tým dva velké lídry, Belgičana Olivera Naesen a Švýcara Silvana Dilliera. Naesen loni zářil ve Flandrech, byl třetí na E3 Harelbeke a pohyboval se v popředí závodu Kolem Flander, dokud nespadl s Peterem Saganem a Gregem Van Avermaetem. Letos na jaře takovou formu neměl, ale napravil to v létě a na podzim. Vyhrál Bretagne Classic v Plouay a dojel v první desítce na dalších pěti jednorázových závodech, včetně čtvrtého místa na slavné klasice Paříž - Tours.

Dillierovi vyšel monument Paříž - Roubaix, když se po dlouhém úniku dokázal udržet vítězného Petera Sagana až na velodrom a skončil druhý. Vrátit se mezi klasikářskou špičku by chtěl i Belgičan Stijn Vandenbergh

                                              UCI a Václav Prokůpek

REDAKCE