Tenis

Berdych - Nadal

Tomáš Berdych na Australian Open přesně po třech hodinách boje zdolal ve čtyřech setech nasazeného Argentince Diega Schwartzmana a po roce si zahraje grandslamové osmifinále. V něm dlouhodobě nejlepší český tenista změří síly s jedním ze svých nejméně oblíbených soupeřů - Španělem Rafaelem Nadalem.

Tomáš Berdych kvůli bolestem zad ukončil loňskou sezonu už v červnu a na kurty se v letošním roce vrátil naprosto famózně. Hned na prvním turnaji v Dauhá prohrál až ve finále se Španělem Bautistou a ve výborné formě hraje i na úvodním grandslamu sezony.

Na Australian Open neztratil podání ani set s nasazenou třináctkou Edmundem ani Haasem. V souboji o osmifinále musel pod zataženou střechou Melbourne Areny podstatně více bojovat. Houževnatého Argentince Diega Schwartzmana, který v Melbourne Parku plnil roli nasazené osmnáctky, v premiérovém vzájemném duelu zdolal až po třech hodinách 5-7 6-3 7-5 6-4.

Ve hře Berdycha bylo v úvodním dějství příliš mnoho chyb, které částečně pramenily z výborné obrany Argentince. V sedmé hře sice český tenista dokázal všechny čtyři brejkbolové hrozby odvrátit, ale v jedenáctém gamu ztratil čtyřmi body v řadě vedení 30-0 a Schwartzman v následující hře na servisu nezaváhal.

Také v další sadě se oba aktéři přetlačovali od základní čáry a k vidění bylo opět několik nádherných vítězných úderů. Ve druhém gamu se Berdych dostal k vůbec prvnímu brejkbolu. Na oslavu brejku si ovšem musel počkat až do osmé hry, v níž poprvé dokázal prorazit podání soupeře. Nesmírně kvalitní set z obou stran následně i přes potíže doservíroval.

Po srovnání stavu utkání nebyl Berdych na kurtu lepším hráčem. Dvakrát však zvládl odvrátit brejkbol a v koncovce setu mu vše vycházelo. V jedenácté hře sehrál parádní game na returnu, podání udržel čistou hrou a po téměř dvou a půl hodinách šel do vedení.

Do čtvrté sady vstoupil Berdych, posilněný úspěchem v předchozím dějství, výborně. Už ve třetím gamu si fantastickým returnem vypracoval brejkbol, který vítězným forhendem proměnil, a náskok až do konce zápasu nepustil.