Tenis

Davis Cup: Kdo postupuje

O osmnácti finalistech nového formátu Davisova poháru je rozhodnuto. Z kvalifikace se dostali Kanaďané, Belgičané, Australané, Srbové, Němci, Italové, Rusové, Chilané, Japonci, Kazaši, Kolumbijci a Nizozemci

Stejně jako čeští tenisté budou na finálovém turnaji Davisova poháru v Madridu chybět například Slováci. Doma v Bratislavě nestačili na Kanadu, kterou mezi elitní osmnáctku dovedli Denis Shapovalov a Felix Auger-Aliassime, jenž vybojoval rozhodující bod.

Společně s Nizozemskem, které předčilo český celek v Ostravě, a také s Kanadou si postup z dvanácti kvalifikací zajistily Srbsko, Německo, Itálie, Rusko, Austrálie, Japonsko, Kazachstán, Chile, Kolumbie a Belgie. Poražené týmy čeká baráž, los se dozvědí ve středu.

Podle nového formátu se listopadová hlavní fáze uskuteční v Madridu za účasti 18 týmů. Dvanáct postupujících z kvalifikace doplní semifinalisty loňského ročníku Chorvatsko, Francii, Španělsko a USA a také držitele divokých karet Velkou Británii a Argentinu.

Kanadu spasil v Bratislavě Auger-Aliassime po výhře nad Norbertem Gombosem, Shapovalov předtím zvládl obě své dvouhry. Slováci přitom po deblu vedli. Shapovalov s Augerem-Aliassimem před čtyřmi lety vyhráli Davis Cup juniorů.

Srbsku zase zajistil postup v Taškentu až v poslední dvouhře Filip Krajinovič, a to po velkém obratu proti Sanjaru Fajzijevovi. V Číně za stavu 2:2 vyhrál třísetovou závěrečnou dvouhru Japonec Taro Daniel.

Australané rozhodli domácí zápas s Bosnou a Hercegovinou už ve čtyřhře, Italům zajistil vítězný třetí bod v Indii Andreas Seppi. Kazachstán zdolal v Astaně Portugalsko rovněž 3:1.

Roli favorita splnili také Němci v čele se světovou trojkou Alexandrem Zverevem. Ve Frankfurtu nad Mohanem s Maďary rozhodli už po čtyřhře. "V Madridu ale nebudu," potvrdil Zverev, který absenci ve finále avizoval předem, protože patří k největším kritikům nového formátu.

Snový debut v soutěži zažil teprve patnáctiletý Švýcar Jerome Kym. Za stavu 0:2 na zápasy v Bielu vyhrál s Henrim Laaksonenem čtyřhru, ale jen oddálili postup ruského týmu. Třetí bod slavili také tenisté Chile v Rakousku, Kolumbie v duelu se Švédskem a Belgičané na brazilské antuce.

 

                                                                  Václav Prokůpek

REDAKCE