Tenis

Nastoupí za Kanadu „Češka“?

Los tenisového Fed Cupu rozhodl o tom, že Česká republika v dubnové baráži Světové skupiny nastoupí proti Kanadě. Ve výběru soupeře patří za největší hvězdu Eugenie Bouchardová.

Nicméně kapitánka Heidi El Tabakhová by mohla sáhnout i po Petře Januškové. Zní vám její jméno česky? Rozhodně se nemýlíte. Vždyť kořeny sedmadvacetileté rodačky z Ottawy sahají do České republiky, odkud její rodiče emigrovali. Janušková se však narodila už v Kanadě.

 

„Rodiče se přistěhovali kvůli lepší úrovni života,“ pravila lámanou češtinou v exkluzivním rozhovoru a dodala: „Některé aspekty života včetně vzdělání, zaměstnání apod. jsou skvělé, ale tenis v Kanadě je o politice.“ I proto Janušková objíždí hlavně turnaje ITF, čili podniky „druhého sledu“. Na konci září loňského roku byla kupříkladu na turnaji v Brně. Několikrát byla i na pražské Štvanici. Ve světovém žebříčku WTA jí patří 836. místo. Barážový zápas proti České republice, který se uskuteční 20. -21. dubna by však pro ni byl velmi prestižní. „Nedokážu si představit větší sen, než nastoupit proti zemi, ze které rodiče odešli,“ říkala velmi emotivně. A jaké jsou reálné šance, že by byla v týmu?

 

Moc velké ne. Bohužel můj osud ve Fed Cupu byl už v mladém věku zpečetěn. Ale na důvody byste se měl zeptat na Kanadském tenisovém svazu,“ řekla Janušková, podle které jsou Češky velké favoritky. „Pokud v nominaci budou Plíšková s Kvitovou, Češky vyhrají. Pokud ale ne, tak Kanada má šanci. Naše jednička Andreescu dokáže porazit každého,“ míní Janušková. Když zrovna nehraje, ráda se prezentuje na sociálních sítích.

 

V únoru například fandila Kanadě při Davis Cupu na Slovensku (Kanada porazila slovenské muže 3:2), také má ale řadu fotek z Prahy, kterou podle svých slov miluje.

 

                                                                               Václav Prokůpek

REDAKCE