Tenis

Kráska Sabatiniová znovu na vrcholu

Bývalá argentinská tenistka Gabriela Sabatiniová se dočkala od Mezinárodní tenisové federace nejvyššího možného ocenění. ITF udělila olympijské medailistce ze Soulu Cenu Philippa Chatriera.

Philippe Chatrier Award, která je pojmenována po bývalém prezidentovi ITF, uděluje Mezinárodní tenisová federace od roku 1996 bývalým tenistům (případně organizacím) za jejich mimořádný příspěvek sportu, konkrétně tedy tenisu.

 

V minulosti se z ocenění radovali třeba Martina Navrátilová, Billie Jean Kingová, John McEnroe, wimbledonský All England Club, nebo například Američan Brad Parks, který stál u zrodu tenisu vozíčkářů.

Nejnovější laureátkou je osmačtyřicetiletá Sabatiniová, která do světa velkého tenisu vstoupila už ve svých 15 letech a kariéru ukončila v poměrně raném věku. Už v roce 1996, tedy ve 26 letech, pověsila raketu na hřebík.

Přesto dokázala během kariéry vystoupat na třetí místo světa, vyhrát 632 singlových zápasů a získat 27 titulů na okruhu WTA. V roce 1990 se radovala z vítězství na US Open a dvakrát ovládla závěrečný Turnaj mistryň (1988, 1994). Při obnovené premiéře tenisu na olympijských hrách v Soulu v roce 1988 prohrála až ve finále s tehdejší královnou ženského tenisu Steffi Grafovou.

 

Ve čtyřhře získala v roce 1988 titul ve Wimbledonu, ke kterému přidala dalších 13 trofejí.

 

Sabatiniová patřila k velmi talentovaným hráčkám, které tenisem doslova žily. Památné byly její souboje nejen s Grafovou, ale také se Španělkou Arantxou Sánchezovou Vicariovou či Lindsay Davenportovou. Patřila navíc ke stejné generaci tenistek jako Helena Suková či Jana Novotná.

Se Sukovou se střetla na okruhu WTA hned osmnáctkrát s bilancí 12-6. Proti Novotné odehrála 13 utkání s bilancí 10-3. Ani jednou se ovšem s žádnou českou tenistkou neutkala ve finále dvouhry.

Nebyla však pouze soupeřkou československých, a později českých, tenistek. S Helenou Sukovou odehrála několik deblových turnajů a hned dvakrát v roce 1988 spolu pronikly do finále. Ve Washingtonu i Worcesteru však shodně prohrály s americkou dvojicí Navrátilová, Shriverová.

Sabatiniová se nadále pohybuje ve sportovním prostředí a tráví značné množství času propagací tenisu a pomocí dětem po celém světě. V roce 2006 byla uvedena do tenisové síně slávy.

                                                            Václav Prokůpek

REDAKCE