Tenis

FRENCH OPEN: Novak Djokovič našel po 26 výhrách přemožitele v semifinále

Pořádně drama viděli diváci na kurtu Philippa Chatriera v semifinále mužské dvouhry mezi Novakem Djokovičem a Dominicem Thiemem. Srbská světová jednička, která vyhrála tři grandslamy v řadě a držela vítěznou šňůru v počtu 26 utkání na grandslamových turnajích, podlehla obhájci loňského finále po setech 2:6, 6:3, 5:7, 7:5, 5:7. Utkání i v sobotu narušil déšť, který duel dvou hvězd mužského tenisu přerušil v průběhu páté sady. Utkání bylo přerušeno dvakrát už v pátek. První dešťová přestávka trvala jen pár minut a hráči se rychle vrátili ve druhém setu na kurt.

Ta druhá, za stavu 6:2, 3:6, 3:1 ve prospěch Thiema, se protáhla nakonec až přes noc.

Pořadatelé sice schytali kritiku od nejrůznějších osobností světového tenisu, včetně Amelie Mauresmové, ale jejich rozhodnutí bylo nezvratné. V pátek už se nehrálo a v sobotu se mělo pokračovat od 12:00.

Thiem v dohrávce ztratil výhodu brejku a nechal Djokoviče srovnat na 4:4. Koncovka třetího setu však přeci jen patřila Rakušanovi, který ve dvanácté hře na returnu zvládl přes šest shod prorazit Djokovičovi servis.

Ve čtvrté sadě to byl naopak Srb, který byl lepším hráčem. Světová jednička sice dvakrát neudržela výhodu brejku a Thiemovi se podařilo ve čtvrté a osmé hře srovnat nepříznivý vývoj setu, ale koncovku nezvládl. Djokovič v jedenácté hře prorazil Thiemovi podání a sadu doservíroval.

A zase déšt...

Djokovič měl šanci i v pátém setu utéct ve skóre, ale zatímco on svůj brejkbol ze třetí hry nevyužil, Thiem ve čtvrtém gemu brejk vybojoval. V šesté hře však začalo znovu pršet a tenisté museli na více než hodinu do útrob stadionu.

Už tak hodně roztahaný zápas se dočkal dalšího zdržení. Po návratu na kurt se Djokovič pokusil o zvrat, ale i když získal ztracené podání zpátky, v osmé hře znovu o podání přišel. Nebylo by to však pravé drama, kdyby na podání následně neselhal i Rakušan, který už měl dokonce dva mečboly.

Souboj nakonec rozhodla dvanáctá hra, v níž Djokovič pustil Thiema přes shodu k dalšímu mečbolu, který se už Rakušanovi podařilo využít.

Utnul tím šance na druhý Nole slam v kariéře Novaka Djokoviče, který čtyři grandslamy v řadě vyhrát v letech 2015 a 2016, kdy postupně získal trofeje ve Wimbledonu, na US Open, na Australian Open a při Roland Garros.

Thiem dostane po výhře nad Djokovičem příležitost k odvetě loňského finále proti Rafaelu Nadalovi.