Cyklistika

Černý kůň Tour de France začínal jako biker

Může veterán, kterému je přes třicet a který nikdy na žádném cyklistickém třítýdenním podniku Grand Tour nestál na pódiu, vyhrát letošní Tour de France? Může. Vždyť loni něco podobného ve 32 letech dokázal Geraint Thomas a není vyloučeno, že letos se něco podobného nebude opakovat. S 34letým Jakobem Fuglsangem. Do belgického Bruselu, kde v sobotu 106. ročník Tour odstartuje, přijíždí Dán v pozici, ve které ještě nikdy nebyl. S nejlepší formou života. S obrovskou dávkou sebevědomí. A s týmem, který za ním absolutně stojí.

Může veterán, kterému je přes třicet a který nikdy na žádném cyklistickém třítýdenním podniku Grand Tour nestál na pódiu, vyhrát letošní Tour de France?  Může. Vždyť loni něco podobného ve 32 letech dokázal Geraint Thomas a není vyloučeno, že letos se něco podobného nebude opakovat. S 34letým Jakobem Fuglsangem. Do belgického Bruselu, kde v sobotu 106. ročník Tour odstartuje, přijíždí Dán v pozici, ve které ještě nikdy nebyl. S nejlepší formou života. S obrovskou dávkou sebevědomí. A s týmem, který za ním absolutně stojí.

 

 

„Moje ambice? Myslím minimálně na nejlepší pětku,“ říká Jakob Fuglsang. Ale vzápětí dodá: „Ale všichni v Astaně chceme pódium, chceme vyhrát.“

Jak by ne, vždyť půjde o nejotevřenější Tour za posledních minimálně pět let. Chybí loni druhý Tom Dumoulin, chybí loni třetí Chris Froome a chybí i loni čtvrtý Primož Roglič. Navíc obhájce prvenství Geraint Thomas nezažívá zdaleka tak povedenou sezonu jako před rokem. Tak kdy jindy, když ne teď?

Paralel s Thomasem je ve Fuglsangově příběhu víc. Ani jeden z nich nezačínal s profesionální cyklistkou na silnici.Zatímco Brit závodil na dráze, Dán pochází ze světa horských kol. V roce 2007 se stal mistrem světa v cross-country v kategorii do 23 let před budoucími legendami Ninem Schurterem a Jaroslavem Kulhavým.

Svět širokých plášťů mu ale byl malý. O rok později už na silnici vyhrál celkově závod Kolem Dánska v třeti - divizním kontinentálním týmu Designa Kokken.

„Toho kluka musím mít,“ pochopil v tu chvíli Bjarne Riis. A dostal ho. Na podzim Fuglsang podepsal v Saxo Banku a následující roky trávil jako spolehlivý domestik pro bratry Schleckovi. Ani po přestupu do Astany se jeho pozice nezměnila. Jen v roce 2013 dostal ojedinělou příležitost jet Tour na sebe a hned z toho bylo sedmé místo. Jinak byl k ruce Vincenzu Nibalimu a Fabiu Aruovi. Zdálo se, že se z pozice elitního domestika snad nikdy nevymaní. Podobně jako Thomas, ani on neměl příliš příležitostí jet některou z Grand Tours na sebe. I proto má na kontě jediné umístění v top 10 z 12 účastí na třítýdenních kláních.

A také proto mu spousta expertů nevěří ani letos, kdy prožívá úchvatnou sezonu. Viděno čistě optikou výsledků v tomto roce, Fuglsang oprávněně patří mezi tři největší favority Tour.

Spolu s Julianem Alaphilippem byl jasným mužem letošního cyklistického jara. Na žádném z etapových závodů, do kterých nastoupil, neskončil hůř než šestý. Jeho výsledky na ardenském triptychu Amstel Gold Race, Valonský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych? Třetí, druhý a první. Kamkoliv přijel, tam patřil mezi nejsilnější muže balíku.

„Cítím se vážně skvěle. Jestli je to životní sezona? Podle pocitů a výsledků určitě. Nikdy jsem nejezdil lépe,“ říká sám Fuglsang. Bez větších potíží ovládl i tradiční generálku před Tour de France, francouzský týdenní závod Critérium du Dauphiné. Poradil si tady s Nairem Quintanou, Thibautem Pinotem, Romainem Bardetem i se spoustou dalších vynikajících cyklistů.

Se soupeři, které bude nyní chtít porazit také na scéně nejslavnější. „Ten týden ve Francii mě udělal superšťastným. Zjistil jsem, že jsem na správné cestě směrem k Tour. Zatím to pro mě byla fantastická sezona a já doufám, že bude ještě lepší,“ usmívá se Fuglsang.

Právě triumf na Dauphiné ho definitivně zařadil mezi největší esa pro červencovou Starou dámu. Výhra na tamním závodě je totiž jistou zárukou formy směrem k červenci. Thomas vyhrál Dauphiné loni a pak i celou Tour. Froome vyhrál Dauphiné třikrát při čtyřech svých triumfech na Tour. Přesto se o Fuglsangovi spíše než jako o největším favoritovi mluví jako o černém koni závodu. Spousta lidí mu stále předhazuje, že zatím nikdy nedokázal objet tři týdny bez jakéhokoliv zaškobrtnutí.

„Ale kdybych dokázal na Tour dojet na pódiu, nebo ji dokonce vyhrát, všem bych zavřel pusu,“ usmívá se Fuglsang.

 „A on to může dokázat. Letos má neuvěřitelně konstantní výkonnost, žádné výpadky. Je na tom vážně skvěle,“ upozorňuje týmový kolega Gorka Izagirre. Jeden z členů ultrasilné letky, kterou Astana do Francie přiváží. O Fuglsanga se kromě Izagirra budou starat ještě Alexej Lucenko, Magnus Cort, Luis Leon Sánchez, Omar Fraile, Hugo Houle a úžasný vrchař Pello Bilbao.

„Máme silný, a hlavně zkušený tým. Jsme připraveni bojovat o co nejlepší možný výsledek,“ říká sportovní ředitel Astany Dmitrij Fofonov. Nejlépe i o žlutý trikot.

„Ten může stejně vyhrát jen jeden jediný cyklista. Uvidíme, jestli toho tenhle tým bude schopen, ale jsme připraveni bojovat,“ líčí Fofonov. K tomu, aby Fuglsang porazil favorizovanou letku Ineosu a všechny ostatní soupeře, bude muset využívat sebemenší příležitosti. Musí se mu ve správný okamžik sejít štěstí, forma, taktika. Musí se vyhnout pádům. Tak jako před rokem Geraint Thomas.

 

                                                 Václav Prokůpek, www.cyklonews,cz

 

REDAKCE