Cyklistika

Hořký start Čechů na ME MTB v Brně: Diskvalifikace ve štafetách

Český tým byl v úvodním závodě ME MTB v Brně diskvalifikován, titul mají Švýcaři.Byť byla česká pětka jedním z adeptů na medaili v zahajovacím závodě mistrovství Evropy v Brně, tak své ambice nepotvrdila. Už na prvním úseku přijel Matěj Průdek sedmnáctý z osmnácti startujících celků, a jak sám vystihnul - černý jako hornik.

Český tým byl v úvodním závodě ME MTB v Brně diskvalifikován, titul mají Švýcaři.Byť byla česká pětka jedním z adeptů na medaili v zahajovacím závodě mistrovství Evropy v Brně, tak své ambice nepotvrdila. Už na prvním úseku přijel Matěj Průdek sedmnáctý z osmnácti startujících celků, a jak sám vystihnul - černý jako hornik. Druhý úsek byl další pohromou, nejmladší člen českého kvinteta při předávce Tereze Sáskové „líznul“ konečky jejích prstů jen velmi těsně. Tereza navíc zůstala pár vteřinek na místě s nataženou rukou. Bylo to velmi těžké rozhodování pro domácí rozhodčí, ale německý hlavní komisař byl nekompromisní a Čechům vystavil stopku. Podobná minela se národnímu týmu stala už v roce 2012 na mistrovství světa v Saalfeldenu.

 

Domácí tým ale před brněnskými fanoušky, kteří se v obrovském vedru vypravili fandit, pokračoval dál. Ovšem ani to nebyla žádná velká sláva, Tereza předávala jako patnáctá a Jitka Čábelická šestnáctá. Finišman Ondra Cink letěl jako kometa, ale na lepší než na 10. místo to nestačilo. Ve výsledcích figuruje tuzemská pětice až na samotném konci výsledků s označením DSQ.

Zklamání na Janu Zatloukalovi bylo patrné na první pohled, jeho první start ve štafetě si jistě představoval jinak. Šel se pak svým kolegům omluvit, ale ti ho ujišťovali, že zkrátka takové věci se dějí. "Já jsem se Terezy ale dotknul," smutnil Honza. Což potvrdila i ona. "Ale bylo to fakt hodně letmý pošimrání," oznámila Tereza. 

Švýcaři se ke svému titulu prokousávali postupně. Prvnímu úseku dominoval Sebastian Fini Carstensen z Dánska, Švýcar Joel Roth ztratil na osmé příčce půl minutu! Vidinu medaile výrazně přiblížila Sina Frei na předsposledním úseku, když zajela suverénně nejrychlejší čas mezi ženami a předávala finišmanovi Andrimu Frischknechtovi na třetím místě se ztrátou 49 vteřin na Belgii. Tu ovšem na posledním úseku reprezentovala "třiadvacítkářka" Emiline Detilleux a její náskok Frischi smáznul velmi rychle. Boj o vítězství tak doslova hořel mezi Švýcary a Italy. Došlo dokonce i ke strkanici a mladý Frischi musel opustit trať, aby se vyhnul pádu. Nakonec ale i s ohnutou přehazovačkou a jen s třetinou rychlostních stupňů Lucu Braidota porazil. Diskuse a protesty kvůli vyjetí z trati v cíli v plamenných italskéch gestech nakonec ale rozhodčí neuznali a potvrdili vítězství Švýcarů před Italy a třetími Dány.

 

Výsledky Švýcarsko (Roth, Lillo, Forchini, Frei, Frischknecht) 53:26 min.
2. Itálie (Acondetto, Colombo, Lechner, Berta, Braidot) +0:07
3. Dánsko (Fini Carstensen, Heuer, Pedersen, Bohe, Andreassen) +0:34
4. Německo (Kaiser, Brandau, Eydt , Eibl, Zwiehoff) +1:03
5. Španělsko (Blanco, Martinez, Estape, Cotrina, Mantecon) +1:08
...
DSQ. Česko (Průdek, Zatloukal, Sásková, Čábelická, Cink)

 

                                                         Václav Prokůpek

REDAKCE