Cyklistika

Van Aert vyhrál Strade Bianche, Peter Sagan vzdal

Extrémně těžký a horký závod Strade Bianche vyhrál Belgičan Wout van Aert. Po dvou třetích místech se dočkal svého prvního triumfu. Zdeněk Štybar nezachytil rozhodující únik a dokončil na šestém místě. Strade Bianche otevřelo sezónu WorldTour a pro spoustu závodníků to bylo až příliš náročné. Problémy měli i největší favorité. Defekty, pády a vedro kosilo startovní pole. Hned šest technických problémů postihl obhájce vítězství Juliana Alaphilippa (Deceuninck - Quick-Step), také Vincenza Nibaliho (Bahrain - McLaren), defekt zase Mathieu van der Poela (Alpecin - Fenix) a do popředí se nedostal ani Peter Sagan (BORA - hansgrohe. Brzo vzdal vítěz z roku 2018, Belgičan Tiesj Benoot (Sunweb).

Extrémně těžký a horký závod Strade Bianche vyhrál Belgičan Wout van Aert. Po dvou třetích místech se dočkal svého prvního triumfu. Zdeněk Štybar nezachytil rozhodující únik a dokončil na šestém místě.

 

Strade Bianche otevřelo sezónu WorldTour a pro spoustu závodníků to bylo až příliš náročné. Problémy měli i největší favorité. Defekty, pády a vedro kosilo startovní pole. Hned šest technických problémů postihl obhájce vítězství Juliana Alaphilippa (Deceuninck - Quick-Step), také Vincenza Nibaliho (Bahrain - McLaren), defekt zase Mathieu van der Poela (Alpecin - Fenix) a do popředí se nedostal ani Peter Sagan (BORA - hansgrohe. Brzo vzdal vítěz z roku 2018, Belgičan Tiesj Benoot (Sunweb). 

 

Rozhodující útok přišel na nejtěžším prašném úseku Monte Sante Marie. Zde z první skupiny zrychlil Jakob Fuglsang (Astana) a vytvořil malou skupinu devíti jezdců. 50 kilometrů před cílem se Fuglsang osamostatnil a v pronásledovací skupině se udrželi pouze Max Schachmann (BORA - hansgrohe), Wout van Aert (Jumbo - Visma), Greg Van Avermaet (CCC), Alberto Bettiol (EF) a Davide Formolo (UAE Emirates). Zdeněk Štybar tento útok nezachytil a i když se dlouho snažil dotáhnout, bylo už pozdě. 

Fuglsang se zdál být hodně silný, ale spolupracující skupina se k němu 42 kilometry před cílem vrátila. Štybar se dal dohromady s Brentem Bookwalterem (Mitchelton - Scott) a Michaelem Goglem (NTT) a snažili se dotáhnout dopředu. 32 kilometry měli odstup 1:30, který postupně klesal, ale i to bylo moc. 

V první skupině nejdříve zaútočil Schachmann, na kterého zareagoval pouze Van Aert. V prašném úseku Pinzutto, 19 kilometrů před cílem, se skupina opět spojila. Kromě Van Avermaeta, kterému došly síly a odpadl. Další útok si připravil Bettiol, ale ani jemu nevyšel.

Až na posledním prašném úseku Le Tolfe, 12 kilometrů před cílem, se rozhodlo. Wout van Aert zaútočil a rozbil první skupinu. Belgičan si rychle vypracoval dobrý náskok, ale Formolo a Schachmann nebyli daleko. V kopcích se zdáli silní, ale na rovině a ve sjezdu byl Van Aert rychlejší. Své tempo udržel i v posledním stoupání v Sieně a zvítězil. 

Druhý dojel italský mistr Davide Formolo a třetí německý šampion Max Schachmann, oba s odstupem půl minuty. Na čtvrtém místě dokončil Alberto Bettiol, pátý Jakob Fuglsang a šestý Zdeněk Štybar. Český cyklista ztratil 3:59 na vítěze. Roman Kreuziger (NTT) dokončil po limitu a nebyl hodnocen. Petr Vakoč (Alpecin - Fenix) vzdal, stejně jako Peter Sagan (BORA - hansgrohe). 

                                                       Václav Prokůpek

 

REDAKCE