Fotbal reprezentace

Los EURO 2020: Češi proti Anglii a Chorvatsku, ve Wembley a v Glasgow

Zase proti Anglii! Tým trenéra Jaroslava Šilhavého se na mistrovství Evropy utká ve skupině D se stejným soupeřem, se kterým na šampionát postoupil z kvalifikace. Dále české fotbalisty čekají ještě vicemistři světa z Chorvatska a postupující z play - off Ligy národů. Tím bude Skotsko, Norsko, Srbsko nebo Izrael.

Zase proti Anglii! Tým trenéra Jaroslava Šilhavého se na mistrovství Evropy utká ve skupině D se stejným soupeřem, se kterým na šampionát postoupil z kvalifikace. Dále české fotbalisty čekají ještě vicemistři světa z Chorvatska a postupující z play - off Ligy národů. Tím bude Skotsko, Norsko, Srbsko nebo Izrael.

 

Své zápasy odehrají Češi ve Velké Británii - v londýnském Wembley a v Glasgow.

Los, na kterém se podílel i bývalý český reprezentant Karel Poborský, rozdělil 24 týmů do šesti čtyřčlenných skupin. Do vyřazovací části šampionátu postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst.

 

Mistrovství Evropy začne 12. června v Římě a vyvrcholí o měsíc později finálovým duelem v Londýně. Turnaj se bude hrát poprvé ve 12 zemích na počest 60. výročí evropských šampionátů, každou skupinu budou hostit dvě města. Zatím je známo 20 z 24 účastníků EURO, o zbylých čtyřech se rozhodne až v březnu při play - off Ligy národů, jehož vítězové mají místa ve skupinách C, D, E a F.

Šilhavého svěřenci vstoupí do šampionátu 15. června v Glasgow soubojem s vítězem play off. Na stejném místě se 19. června utkají s Chorvatskem a skupinu uzavřou ve Wembley 23. června proti Anglii. Zatím je známo 20 z 24 účastníků turnaje, o zbylých čtyřech se rozhodne až v březnu při play - off Ligy národů, jehož vítězové mají místa ve skupinách C, D, E a F.

Program české skupiny na EURO 2020
14. června: 15:00 Anglie - Chorvatsko (Londýn)
15. června: 15:00 vítěz play - off Ligy národů C - ČESKO (Glasgow)
19. června:
18:00 Chorvatsko - ČESKO (Glasgow),
21:00 Anglie - vítěz play - off Ligy národů C (Londýn),
23. června:
21:00 ČESKO - Anglie (Londýn), Chorvatsko - vítěz play - off Ligy národů C (Glasgow)


Šampionát se bude hrát poprvé ve 12 zemích na počest 60. výročí od prvního EURO, každou skupinu budou hostit dvě města.

 

Los byl neobvyklý, neboť ho UEFA přizpůsobila účasti pořadatelských týmů. Jednotlivé celky byly předem umístěny do měst tak, aby mohly hrát doma; celkem 13 z 24 pozic už bylo obsazeno před losem.

UEFA nasadila reprezentace do košů podle výsledků v kvalifikaci a český celek těsně udržel pozici ve třetím. Reprezentanti měli jistotu, že se vyhnou obhájcům trofeje Portugalcům, Turecku, Dánsku, Rakousku a Švédsku, zároveň nemohli do skupiny B.

Bývalý německý reprezentant Philipp Lahm při losu rozhodl o tom, že si Češi zopakují kvalifikační souboje s Anglií. V březnu na úvod utrpěli ve Wembley historický debakl 0:5, v říjnu doma v Edenu ale Albion porazili 2:1 a připravili mu jedinou bodovou ztrátu ve skupině, kterou soupeř vyhrál. S Chorvatskem reprezentanti hráli v roce 2016 na Euru ve Francii druhý zápas. V závěru dokázali stáhnout dvoubrankovou ztrátu a remizovali 2:2.

„Los se mi líbí. Hrát na ostrovech je vždy úžasné, hrát tam Euro je fantastické. Považuju za úžasné, že jsme v této skupině. Pokud budeme chtít uspět, je jedno, v jaké jsme skupině. Budeme tam muset odevzdat maximum a uspět proti favoritům,“ řekl asistent trenéra reprezentace ČR Jiří Chytrý.

Český celek v samostatné historii postoupil na všech sedm mistrovství Evropy, na posledním kontinentálním šampionátu v roce 2016 skončil ve skupině. Na nadcházející turnaj postoupili reprezentanti z druhého místa v kvalifikační skupině A.

 

Základní skupiny EURO 2020:

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko

Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko

Skupina C (Amsterdam, Bukurešť):
Ukrajina, Nizozemsko, Rakousko, vítěz play off skupiny D

Skupina D (Londýn, Glasgow):
Anglie, Chorvatsko, vítěz play off skupiny C, ČESKO

Skupina E (Bilbao, Dublin):
Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off skupiny B

Skupina F (Mnichov, Budapešť):
Německo, Francie, Portugalsko, vítěz play off skupiny A

Play - off Ligy národů:

Skupina A: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko
Skupina B: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko
Skupina C: Skotsko - Izrael, Norsko - Srbsko
Skupina D: Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo

                                                                                 Václav Prokůpek

 

REDAKCE