Silniční cyklistika

Bratři Saganovi odstoupili z Paříž – Nice: Ruší se velké jednorázové závody

Jedno druhé a jedno třetí místo v rychlých koncovkách etap, taková je bilancefenomenálního slovenského cyklisty Petera Sagana na závodech Paříž-Nice, které nakonec obsahovaly pouze sedm namísto původního počtu osmi etap. Z obav před šířením koronavirus organizátoři zrušili závěrečnou etapu v ulicích města Nice na jihovýchodě Francie. I tak byly závody Paříž-Nice jedno z posledních vážných sportovních akcí na světě, které ještě ohlásila svého vítěze. Celkové první místo si v královské etapě s cílem na vrcholu stoupání La Colmiane s vypětím všech sil udržel Němec Maximilian Schachmann z německého týmu Bora-Hansgrohe ( za který jezdí i Peter Sagan). V celkových výsledcích byl jen o 18 vteřin lepší než Belgičan Tiesj Benoot z dalšího německého WorldTour týmu Sunweb.

celý článek
Silniční cyklistika

Nehody a problémy českých cyklistů

Jízda na kole je zdravá a zábavná, ale ne vždy bezpečná. Zajímá vás, jaká nebezpečí číhala na českých cestách na první cyklisty? S několika nepříjemnými nehodami na kole vás seznámí článek z roku 1904. Mnohý cyklista v prvních počátcích pěstování sportu zažil leckteré mrzuté příhody. Kdo bezpečně neovládá řízení kola, musí počítati s tím, že sjede se silnice do příkopu, že narazí na patník, nebo na telegrafní tyč, že srazí se s potahem vozu a pod.

celý článek
Silniční cyklistika

Tým vítěze Tour de France očkovali proti koronaviru

Celek UAE Emirates je prvním cyklistickým týmem WorldTour, který byl kompletně očkován proti koronaviru. Vítěz Tour de France 2020 – Slovinec Tadej Pogačar, který je lídrem tohoto týmu a jeho kolegové obdrželi svou dávku na soustředění v Abú Zabí. Všech 59 členů týmu UAE Emirates bylo očkováno na prvním společném soustředění ve Spojených arabských emirátech. Vakcína byla aplikována 27 závodníkům a 32 zaměstnancům UAE Emirates. Všichni byli očkováni vakcínou od čínské společnosti SinoPharm Group. Očkování se skládalo ze dvou dávek. „Velmi se nám ulevilo, že jsme dostali příležitost chránit sebe a ostatní lidi očkováním proti viru,“ říká Mauro Gianetti, ředitel týmu.

celý článek
Silniční cyklistika

Vrátí se Chris Froome na vrchol?

„Věřte mi, když říkám, že jsem ještě ani zdaleka neskončil," tvrdí Chris Froome, vítěz sedmi třítýdenních závodů a naposledy domestik Richarda Carapaze na španělské Vueltě. Froome chce opět vyhrávat Grand Tours, ale je to v jeho věku ještě možné? Chris Froome patří mezi deset nejlepších specialistů na třítýdenní závody v celé historii silniční cyklistiky. Se sedmi triumfy na všech třech Grand Tours se dělí o čtvrté místo s Albertem Contadorem, Miguelem Indurainem a Faustem Coppim. Lepší jsou jen Eddy Merckx, Bernard Hinault a Jacques Anquetil.

celý článek
Silniční cyklistika

Astana mění název na Astana - Premier Tech a posiluje o šest závodníků

Kanadská společnost Premier Tech se stává druhým titulárním sponzorem kazašského celku Astana. Premier Tech sponzoruje tým Alexandra Vinokurova už několik let, ale nyní jeho význam roste. Pro Astanu je to významná změna, protože doposud se opírala téměř výhradně o finance poskytnuté kazašskou vládou. Dříve velmi bohatý celek v posledních dvou letech finančně slábne a objevily se také problémy s vyplácením mezd kvůli byrokratickým překážkám. Alexander Vinokurov proto musí hledat nové zdroje a podařilo se mu navýšit podporu od společnosti Premier Tech.

celý článek
Silniční cyklistika

NTT snižuje rozpočet a stává se Qhubeka Assos

Jihoafrický tým NTT od příštího roku změní název na Qhubeka Assos. Celek Douglase Rydera je zachráněn, ale s výrazným snížením rozpočtu. Qhubeka Assos bude mít jen jednoho titulárního sponzora, protože nadace Qhubeka týmu neposkytuje žádné finance. Švýcarská oděvní společnost Assos je hlavním finančním partnerem. Stáj zůstává věrna svým africkým kořenům a pokračuje v podpoře nadace Qhubeka, která poskytuje jízdní kola africkým dětem. Douglas Ryder dokázal zajistit rozpočet na příští rok i bez pomoci dánských investorů v čele s Bjarnem Riisem, kteří NTT opustili po necelém roce. Z finančního hlediska bude Qhubeka Assos jedním z nejchudších profesionálních týmů a určitě nejchudším celkem ve WorldTour, pokud se Dougu Ryderovi podaří udržet na nejvyšší úrovni.

celý článek
Silniční cyklistika

Roman Kreuziger odchází do Gazprom - RusVelo

Roman Kreuziger po dvou letech v týmu NTT (Dimension Data) odchází o úroveň níž do profesionálního kontinentálního celku Gazprom - RusVelo. Kreuziger se zde setká s Mathiasem Vackem, osmnáctiletým juniorským mistrem Evropy: „Mám radost, že se v týmu potkám s Mathiasem Vackem, fantastickým talentem české cyklistiky. Věřím, že mu usnadním přechod mezi profíky.“ S týmem Gazprom - RusVelo podepsal jednoletou smlouvu a měl by pomáhat novému lídrovi Ilnuru Zakarinovi. Jako druhodivizní tým nemá Gazprom jistotu startu na akcích WorldTour, ale podle Kreuzigera bude mít možnost účasti na mnoha závodech.

celý článek
Silniční cyklistika

Tour de France: Hirschi byl neporazitelný

Stále větší jméno si v pelotonu dělá dvaadvacetiletý Marc Hirschi. Mladý Švýcar, který na Tour de France debutuje, se dočkal prvního vítězství. Jeho pronásledovatelé Maximilian Schachmann a Julian Alaphilippe si po etapě jen povzdechli. Na Hirschiho neměli.

celý článek
Silniční cyklistika

Václav Prokůpek: Tour de France

Tour de France je nejznámější etapový cyklistický závod, který se jezdí už od roku 1903 s výjimkou pauzy způsobení první a druhou světovou válkou. Místem konání je Francie, avšak v průběhu tří týdnů, po které tento cyklistický svátek trvá, se cyklisté podívají i do okolních států. Třítýdenní závody, tedy Grand Tours, jsou pouze tři, a to právě Tour, Giro d'Italia a Vuelta. Během tří týdnů cyklisté ujedou okolo 3500 kilometrů.

celý článek
Silniční cyklistika

Jakob Fuglsang vyhrál Kolem Lombardie

Druhé monumentální vítězství kariéry získal Jakob Fuglsang v italské klasice Kolem Lombardie. Dánský cyklista byl nejlepší v závěru 231 kilometru dlouhého závodu a do cíle dorazil osamoceně. Remco Evenepoel, favorit Lombardie, musel být po pádu hospitalizován. Monument Kolem Lombardie byl plný nehod a karambolů. Ten největší se stal ve sjezdu z Muro di Sormano. V nejtěžším stoupání závodu se utrhla skupina velkých favoritů a v technickém sjezdu se dolů spustil Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo), čímž do problémů dostal Remca Evenepoela (Deceuninck - Quick-Step). Dvacetiletý Belgičan situaci nezvládl, vyjel ze silnice a spadl ze srázu. Po vyproštění byl hospitalizován a ačkoliv vyvázl z velmi nebezpečné situace poměrně dobře, přesto si při pádu způsobil zlomeninu pánve a zbytek jeho závodní sezóny je v ohrožení.

celý článek
ZOBRAZIT další články
advert
advert